Visos 28 valstybės narės į nacionalinę teisę perkėlė Europos Sąjungos taisykles, kuriomis „užtikrinama lygybė ir kovojama su diskriminacija dėl rasinės ar etninės kilmės, religijos ar įsitikinimų, negalios, amžiaus ir seksualinės orientacijos“.
Tolesnis žingsnis – užtikrinti jų praktinį taikymą, teigiama penktadienį Europos Komisijos (EK) paskelbtoje ataskaitoje.
Esą 2000 metais priimtomis Vienodo požiūrio užimtumo srityje ir Rasių lygybės direktyvomis siekiama kovoti su diskriminacija. Dabar nacionalinės valdžios institucijų reikalaujama imtis veiksmų, kad būtų užtikrinta veiksminga nuo diskriminacijos nukentėjusių asmenų apsauga. Anot EK, daugiausia problemų kelia tai, kad piliečiams „trūksta žinių apie teises“ ir kad ne visi diskriminacijos atvejai užregistruojami. EK skiria lėšų informuotumo didinimui ir praktikuojančių teisininkų, kurių specializacija – lygybės teisė, mokymui.
Ataskaitoje prieinama išvados, kad trūkstant su lygybe susijusių duomenų, už kurių rinkimą atsakingos valstybės narės, sudėtinga apskaičiuoti diskriminacijos atvejus ir stebėti su diskriminacija susijusią padėtį. „Tikėtina, kad faktiškai pranešama tik apie nedidelę dalį diskriminacijos atvejų. Tai visų pirma lemia žinių trūkumas“, – teigiama pranešime.
Siekdama užtikrinti, kad ES lygybės taisyklės būtų tinkamai taikomos praktikoje, EK rekomenduoja valstybėms narėms toliau didinti visuomenės informuotumą apie teises į nediskriminavimą, daugiausia dėmesio skirti didžiausią diskriminacijos pavojų patiriantiems asmenims ir įtraukti darbdavius bei profesines sąjungas. EK finansuoja tokią veiklą ir paskelbė nuo diskriminacijos nukentėjusiems asmenims skirtas praktines gaires.
Raginama užtikrinti, kad nuo diskriminacijos nukentėję asmenys galėtų lengviau pranešti apie tokius atvejus sudarant palankesnes galimybes teikti skundus. Už lygybę atsakingoms nacionalinėms įstaigoms tenka svarbus vaidmuo šioje srityje, todėl EK toliau skatins kurti tokių įstaigų tinklus ir užtikrins, kad jos galėtų veiksmingai atlikti joms pavestas užduotis, kaip nustatyta ES teisėje.
Rekomenduojama užtikrinti, kad tokie asmenys galėtų pasinaudoti teise kreiptis į teismą. Minėtose gairėse pateikta patarimų, kaip parengti ir pateikti ieškinį dėl diskriminacijos. EK taip pat finansuoja praktikuojantiems teisininkams ir NVO, atstovaujantiems nuo diskriminacijos nukentėjusiems asmenims, skirtą mokymą ES lygybės teisės taikymo srityje.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.