Siūlome nedidelę ekskursiją po internetinį paveldą, t.y. programos „Lietuvos vardo tūkstantmečio minėjimas“, kurios viena sudėtinių dalių yra programa „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS), internetinius portalus.
Jų buvo suskurta gerokai per dešimt.
Mokesčių mokėtojams jie kainavo ne vieną ir ne du milijonus litų.
Primename, kad Generalinėje prokuratūroje dėl kai kurių šių tinklapių jau beveik 22 mėnesį vyksta ir niekaip nesibaigia intensyvus, prokurorės Sigutės Malinauskienės vadovaujamas, ikiteisminis tyrimas dėl stambaus masto valstybės lėšų iššvaistymo ir pasisavinimo. Pristatome tik kelis iš jų.
Per 200 tūkstančių litų kainavęs pagrindinis VEKS tinklapis anglišku pavadinimu www.culturelive.lt jau daugiau negu savaitė iš viso neatsidaro, todėl pasaulio kultūros visuomenė negali operatyviai susipažinti su Vilniaus kultūrinio gyvenimo detalėmis (puslapis neatsidaro ir www.vilnius2009.lt adresu):
631 tūkstantį litų kainavęs VEKS projekto „Virtualus istorinis Vilnius“ garsaus istoriko Alfredo Bumblausko kurtas tinklalapis www.viv.lt šiuo metu skelbia tokį tekstą: „Authorization Required. This server could not verify that you are authorized to access the document requested. Either you supplied the wrong credentials (e.g., bad password), or your browser doesnt understand how to supply the credentials required“. Bei išmeta nedidelę pilką lentelę:
Didelio vilniečių, Vilniaus svečių bei emigrantų susidomėjimo sulaukęs daugiau negu pusę milijono litų kainavęs VEKS turizmo ir pramogų portalas www.lietuva.gyvai.eu, daugiausia skirtas būtent užsienio turistams veikia tik keliomis iš skelbiamų septynių kalbų. Pavyzdžiui norint portale naršyti rusų, lenkų ar vokiečių kalbomis pavyks gauti tik tokia informaciją: „The requested page couldnt be found“.
Tinklapis „Lietuvos vardui – 1000" adresu www.lietuvai1000.lt taip pat yra labai lakoniškas. Pavyzdžiui, paspaudus nuorodą „renginiai“ galima patekti į tinklalapį adresu www.lietuva1000.lt ir pamatyti skaičius: „404“.
Atkreipiame dėmesį, kad www.lietuvai1000.lt ir www.lietuva1000.lt yra du skirtingi portalai. Jeigu apsilankius tinklapyje www.lietuvai1000.lt spustelsime ant nuorodos „direkcija“, pateksime į Lietuvos tūkstantmečio direkcijos tinklapį, kuris turėtų būti skelbiamas penkiomis kalbomis, tačiau nei vokiečių, nei lenkų, nei rusų kalbomis informacija neskelbiama:
Kitas Tūkstantmečio tinklapis www.1009-2009.lt taip pat skelbia savitą informaciją, t.y. skaičius „404“. Gatvės muzikos dienos tinklapis www.gatvesmuzika.lt taip pat neatlaikė įtampos ir skelbia panašią informaciją kaip ir pagrindinis VEKS tinklapis:
Ir taip toliau ir taip toliau. Taigi visiems smagaus naršymo ir naujų atradimų.
Klausimai tarnautojams
Užduodame keletą klausimų dėl visų šių internetinių tinklapių Tūkstantmečio direkcijai ir VEKS steigėjams - Kultūros ministerijai ir Vilniaus savivaldybei.
1 KLAUSIMAS. Kiek konkrečiai iš viso buvo sukurta internetinių portalų nuo 1998 metų iki šios dienos per programą „Lietuvos vardo tūkstantmečio minėjimas“, kurios viena iš sudėtinių dalių yra programa VEKS?
2 KLAUSIMAS. Kokia bendra Lietuvos biudžeto pinigų suma buvo investuota į visus šiuos internetinius tinklapius nuo 1998 m. iki šios dienos? (Pateikite išsamias sąmatas.)
3 KLAUSIMAS. Kas ateityje bus šeimininkai šių visų internetinių portalų kai pasinaikins VšĮ VEKS ir pan.? (Išvardinkite abėcėlės tvarka.)
4 KLAUSIMAS. Jei šių visų internetinių portalų šeimininkai bus Vilniaus miesto savivaldybė, ir žinant, kad savivaldybė išparduoda visą miesto turtą, ar nebus šie interneto portalai parduodami „neskelbiamų derybų būdu“ ir kokia pradinė kaina?