Rugpjūčio 14 d. „The Stimson Center“ ekspertai paskelbė tyrimą, kurį visą galima skaityti čia, kalbantį apie JAV atomines bombas Turkijoje. Pasak ekspertų, 50-ies B61 bombų laikymas Europoje ir kainuoja brangiai (3,7 mlrd. dolerių per penkerius metus), ir gali netikėtai atitekti į teroristų rankas, nes yra toje pačioje Indžirliko karinių oro pajėgų bazėje (İncirlik Hava Üssü), kurios vadas buvo suimtas kaip perversmininkas.
Liepos 15-ąją vykusiame perversme Turkijoje Indžirliko bazėje elektros energija buvo atjungta, bijota, kad kas nors nepaleistų atominės bombos ar net kelių.
„Saugumo požiūriu tai rusiška ruletė toliau laikyti 50 Amerikos branduolinių ginklų Turkijoje, vos už 70 mylių nuo Sirijos sienos, – sako viena tyrimą rengusių eksperčių Leisi Hili (Laicie Heeley). – Šie ginklai yra nulinio naudingumo Europos karo fronte ir dabar jie tėra tiesiog našta NATO sąjungininkėms.“
Per artimiausius 30 metų JAV ketina išleisti trilijoną dolerių, kad modernizuotų savo branduolinius ginklus. Tuomet amerikiečiai vietoje 480 turės 800 atominių bombų B61.
JAV pirmąsyk į Europą atomines bombas atgabeno Šaltojo karo metais 1950-aisiais ir 1960-aisiais. Nors daugelis JAV taktinių ginklų buvo išvežti iš Europos 1990-aisiais, šešiose karinėse bazėse Europos šalyse – Belgijoje, Italijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, taip pat Turkijoje – JAV laiko 180 atominių bombų.
Ekspertų teigimu, protinga būtų išgabenti šiuos ginklus, kad būtų apsaugotos NATO šalys sąjungininkės.
Atominės bombos B61 gaminamos nuo 1968 m. Nuo to laiko JAV gamykla „Pantex Plant“ šių 320 kg sveriančių 3,56 m ilgio iki 340 kilotonų galingumo bombų pagamino mažiausiai 3155. Ant Hirošimos numesta bomba buvo 15 kilotonų galingumo, ant Nagasakio – 21 kilotonos. Visos šios atominės bombos gaminamos Los Alamoso nacionalinėje laboratorijoje JAV. Ji taip pat tiesiogiai susijusi su garsiuoju Manheteno projektu, kai 1939 m. iš nacių buvo perimti atominės bombos kūrimo projekto Uranprojekt brėžiniai ir sukurtos galingos atominės bombos, sprogdintos Japonijoje, Bikinio atole ir kitur.
Šaltinis: stimson.org
Kuo daugiau bombų, tuo saugiau. Kam jas išgabenti? Juk atomines amerikiečių bombas kuriančios Los Alamoso nacionalinės laboratorijos devizas yra išspręsti nacionalinio saugumo iššūkius mokslinių atradimų būdu. O jei saugi Amerika, saugūs ir mes. Juk Džordžas V. Bušas (George W. Bush) Vilniuje 2002 m. lapkričio 22 d. pasakė kalbą daugiatūkstantinei miniai prie Vilniaus rotušės, pagarsėjusią fraze, kad kiekvienas Lietuvos priešas nuo šiol bus laikomas ir JAV priešu. Vadinasi, JAV priešai taip pat yra ir Lietuvos priešai. Štai todėl mes ir giname Ameriką.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]