Vasario 25 d. prezidentė Dalia Grybauskaitė įtemptoje priešrinkiminėje darbotvarkėje rado laiko sudalyvauti žurnalo „Veidas" surengtame konkurse „Metų vadovas", nusifotografuoti (rezultatus žr. galerijoje) ir pasakyti štai tokią oficialiame prezidentūros tinklalapyje paskelbtą kalbą.
Kreipdamasi į „Veido” sukviestus vadovus, prezidentė kalbėjo apie Lietuvos sėkmės istoriją, kurią kuria „aktyvūs, atsakingi ir siekiantys tikslo žmonės”, jų įžvalgą, gebėjimą greitai ir kokybiškai dirbti, prisidedant prie šalies gerovės bei konkurencinio Lietuvos pranašumo, o baigė tokiu įkvėptu raginimu:
Dirbdami kartu, paverskime Lietuvą galimybių šalimi kiekvienam darbščiam ir sąžiningam žmogui.
Linkiu sėkmės ir įkvėpimo!
2014-02-25, Dalia Grybauskaitė, Lietuvos Respublikos Prezidentė
Nežinantiems pasakysime, o primiršusiems priminsime, kad visokeriopas įvairių sričių elito pagerbimas ir, svarbiausia, kryptinga atranka (tarp tikrai nusipelniusių žmonių įterpiant sisteminę nomenklatūrą, kurios pozicijas viešojoje erdvėje reikia palaikyti) yra senas ir nuosekliai puoselėjamas „Veido” užsiėmimas (publikaciją apie 2013 m. spalio leidinį, kurio viršelyje puikavosi elito atstovų nuotrauka su užrašu „Veidas“ supažindina su Lietuvos elitu, kuris lemia mūsų valstybės dabartį ir lems ateitį“, ekspertai.eu skelbė čia).
Bet dabar įdomesnis kitas dalykas. Skaitydami prezidentės žodžius apie galimybes visiems sąžiningiems žmonėms ir matydami ją nuotraukoje kartu su „Veido” leidėju Algimantu Šindeikiu, iš tiesų turime puikią progą pamąstyti apie tas dalies elito šaknis ir prigimtį, kurią „Veidas” turbūt norėtų nutylėti.
Šiuo atveju šaknys susijusios su liūdnos atminties EBSW koncernu. Primiršusiems vėl priminkime – ką apie tą koncerną ir A. Šindeikį savo bloge rašė žurnalistas Artūras Račas:
Nuo 1992 iki 1995 metų EBSW koncerno, kurio prezidentas buvo G.Petrikas, bendrovė Kauno holdingo kompanija (KHK) iš gyventojų surinko daugiau nei 344 mln. litų. KHK savo santaupas patikėjo 15,6 tūkst. žmonių, kuriems ji liko skolinga apie 80 mln. litų. Iš žmonių gauti pinigai buvo perskolinami EBSW prezidento bendrovėms. Dar daugiau EBSW pradangino valstybės pinigų – koncerno užvaldytas buvęs Valstybinis komercinis bankas iššvaistė 111 mln. litų. Už pusvelčiui įsigytus investicinius čekius buvo privatizuota apie 100 šalies įmonių, o jas įkeitus iš bankų imamos milijoninės paskolos.
Paskutinis asmuo, kuris matė EBSW prezidentą po 21 valandos, buvo jo reikalų patikėtinis Algimantas Šindeikis. Šis palydėjo į G.Petriko kabinetą kelis iki šiol nenustatytus asmenis. Manyta, kad šie žmonės ir padėjo verslininkui išvykti į užsienį.
Prisiminkime ir oficialų dokumentą, kuriame paminėta A. Šindeikio pavardė: Seimo laikinosios komisijos koncerno EBSW veiklai ištirti išvadas, kurioms parlamentas pritarė 2007 m. sausio 18 d. nutarimu. Štai:
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo laikinųjų tyrimo komisijų įstatymo 8 straipsnio 1 dalimi, Komisija teikia išvadą:
Dėl 1 klausimo: Kokie juridiniai ir fiziniai asmenys dalyvavo sukuriant koncerną EBSW ir šio koncerno veikloje?
1. Asociacijos EBSW steigėjai buvo: IAB „Investicinė Kauno holdingo kompanija“, IAB „Trikotažo investicija“, IAB „Statybinių medžiagų investicija“, IAB „Farmacija“, IAB „Šviesus rytojus“, IAB „Prekyba“, IAB „Bituko investicija“, IAB „Vilinvest“, IAB „Nekilnojamas turtas“.
2. Komisija, remdamasi turimais dokumentais, asmenų paaiškinimais ir kita informacija, daro išvadą, kad EBSW grupės veikla buvo suskirstyta šakiniu principu pagal ūkio šakas, struktūriniai padaliniai vadinti departamentais. Tačiau departamentų veikla nebuvo tarpusavyje susijusi, vidinė struktūra nebuvo formalizuota. Departamentų vadovai tarpusavyje bendravo epizodiškai, nurodymus dažniausiai jie gaudavo iš G. Petriko, A. Pašukevičiaus ir A. Šindeikio.
3. Komisija, vertindama turimus dokumentus, asmenų paaiškinimus ir kitą informaciją apie EBSW grupės veiklą, mano, kad EBSW grupės atsiradimo aplinkybės, veiklos pobūdis ir mastas leidžia daryti prielaidą, kad EBSW grupės veikla buvo iš anksto tikslingai suplanuota ir organizuota.
4. 2006 m. vasario 2 d. asociacija EBSW grupė dar nėra likviduota, nors likę tik du iš devynių steigėjų yra likviduojami. Asociacijų įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad minimalus asociacijos steigėjų skaičius yra trys. O šio įstatymo 17 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad tais atvejais, kai asociacijoje lieka mažiau negu trys nariai, per trisdešimt dienų apie tokį narių sumažėjimą asociacija turi pranešti Juridinių asmenų registrui Juridinių asmenų registro nuostatų nustatyta tvarka.
Tačiau šios smulkmenos iš EBSW praeities nesutrukdė A. Šindeikiui tapti prezidentės D. Grybauskaitės autoritetu – 2012 metų lapkričio 16 dieną ji dekretu paskyrė „Veido” leidėją Nuolatinės teisėjų veiklos vertinimo komisijos prie Teisėjų tarybos nariu (juo buvo iki 2013-11-07), jis kartu su kitais prezidentūros pasitikėjimo nusipelniusiais ekspertais dalyvauja renginiuose prezidentūroje (žr. publikaciją Konstituciją priėmę kvailiai daro gėdą Lietuvos elitui) ir garbina įvairiapusį D. Grybauskaitės indėlį į „Lietuvos demokratijos vystymą” (žr. Liudviko Jakimavičiaus straipsnį „Šindeikizmas”), o Jos Ekscelencija savo ruožtu padeda „Veidui” pagerbti geriausius šalies vadovus, kad, anot jos, kiekvienam sąžiningam žmogui būtų gera toje šalyje gyventi.
Taigi, prezidentė nemano, kad EBSW šešėliai gadintų „Veido” leidėjo reputaciją.
Dar prisiminkime štai tokį sakinį, vainikuojantį Seimo laikinosios komisijos koncerno EBSW veiklai ištirti išvadą, už kurią ši komisija balsavo 2006 m. vasario 3 d. posėdyje:
Vadovaudamasi Seimo laikinųjų tyrimo komisijų 8 straipsnio 2 dalimi, Komisija siūlo Lietuvos Respublikos Seimui kreiptis į Generalinę prokuratūrą, Policijos departamentą prie Vidaus reiklų ministerijos, kad išsiaiškintų, kur šiuo metu gali būti koncerno EBSW (tarp jų ir buvusios IAB IKHK) neteisėtu būdu iš fizinių ir juridinių asmenų pasisavintos lėšos ir turtas.
Už tai, kad teisėsauga išsiaiškintų, kur yra EBSW pavogtas turtas, balsavo 6, prieš - 0, susilaikė 3 komisijos nariai. Kuo baigėsi (ir ar apskritai prasidėjo) šios paieškos, kol kas nežinome.
Bet galima neabejoti, kad sąžiningų žmonių galimybėmis Lietuvoje besirūpinanti prezidentė D. Grybauskaitė, prieš skirdama buvusį G. Petriko kolegą iš EBSW, o dabar „Veido” vadovą A. Šindeikį vertinti teisėjų darbo, pasidomėjo, ką gi jis nuveikė Lietuvos labui EBSW ir ar neliko skolingas EBSW indėlininkams. Todėl ekspertai.eu prašo, kad prezidentė pasidalintų šiomis žiniomis su mūsų skaitytojais.
B. d.
Susiję:
Mūsų elito veidai ir „Veido“ elitas
Konstituciją priėmę kvailiai daro gėdą Lietuvos elitui
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]