Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas Briuselyje dalyvavo Europos Sąjungos (ES) Energetikos taryboje, kurioje svarstytas ES klimato kaitos ir energetikos politikai įgyvendinti skirtas „Švarios energijos paketas".
Vadinamajame „Švarios energijos pakete" (angl. „Clean Energy for All Europeans”) didžiausias dėmesys skiriamas vieningos elektros energijos rinkos kūrimui, energijos vartojimo efektyvumo ES didinimui, atsinaujinančių energijos išteklių skatinimui, energijos tiekimo saugumui užtikrinimui ir Energetikos Sąjungos stiprinimui. Šie klausimai ypač aktualūs Lietuvai, kuri siekia stiprinti valstybės energetinį saugumą, mažinti priklausomybę nuo energijos importo ir užtikrinti taupų energetinių išteklių vartojimą.
Tarybos posėdyje ministras Ž. Vaičiūnas pažymėjo, kad Lietuva pritaria EK siekiui, kaip įmanoma greičiau baigti derybas dėl „Švarios energijos paketo" ir yra pasirengusi bendradarbiauti su EK ir šalimis narėmis, siekiant visiems priimtinų ir geriausių sprendimų.
Kalbėdamas apie ES tikslus sukurti konkurencingą ir nediskriminuojančią elektros energijos vidaus rinką, ministras atkreipė dėmesį į tai, kad prekyboje su trečiosiomis šalimis turėtų būti užtikrinamas vienodų konkurencinių sąlygų principas – ES rinkoje elektrą parduoti norinčios trečiosios šalys jos gamyboje privalėtų taikyti ne žemesnius nei ES branduolinės saugos ir aplinkosaugos reikalavimai.
„Dabartinė situacija, kai gamintojai iš trečiųjų šalių gali gaminti elektros energiją taikydami žemesnius aplinkosaugos ir branduolinės saugos standartus, sukuria diskriminacinį pranašumą ES energijos gamintojų atžvilgiu. Tai neigiamai veikia ES energetikos rinkos konkurencingumą ir sukuria nepalankias sąlygas saugių ir aplinkos neteršiančių technologijų plėtrai visoje ES", - pasakė ministras.
Pasak Ž. Vaičiūno, tokia situacija kelia grėsmę sėkmingai siekti tiek ES klimato kaitos mažinimo, tiek aplinkosaugos, tiek ir energetikos politikos tikslų. Posėdžio metu Baltijos šalių ministrai savo ruožtu vieningai pažymėjo, kad Lietuvos, Latvijos ir Estijos tikslas yra kuo greičiau atsiskirti nuo rusiškos elektros sistemos ir visiškai integruotis į ES elektros rinką.
Ministras vizito Briuselyje metu taip pat susitiko su EK klimato kaitos ir energetikos komisaru Migueliu Ariasu Canete. Pokalbio metu aptarti bendrijai aktualūs klimato kaitos mažinimo iššūkiai ir regionui svarbūs klausimus - Baltijos šalių elektros sinchronizacija su ES tinklais ir Astravo atominės elektrinės (AE) keliama grėsmė.
Ministras padėkojo EK už paramą dėl nesaugiai statomos Astravo AE. Kartu pažymėta, kad toliau turi būti laikomasi principingos pozicijos keliant EK reikalavimą Baltarusijai, kaip įmanoma greičiau pagal europinę metodologiją atlikti atsparumo nepalankiausioms sąlygoms (angl. stress) testus, kurie padeda įvertinti, ar yra užtikrinamos pakankamos saugos priemonės ekstremaliems pavojams atlaikyti. Pažymėta, kad negali būti jokio ES ir Baltarusijos bendradarbiavimo energetikoje plėtojimo tol, kol šie testai nebus atlikti. Astravo AE turi būti atlikti tokie patys testai pilna apimtimi, kokius atlieka ES valstybės narės, statančios branduolines jėgaines.
Pokalbio metu taip pat aptarta būtinybė kuo greičiau priimti reikalingus politinius susitarimus tarp Baltijos šalių, Lenkijos ir Europos Komisijos dėl Baltijos šalių elektros sistemos sinchronizacijos su ES tinklais krypties.
Naujausi
Naujausi komentarai
Gluodenas
IP 178.250.38.118 | 02:51:39
Stambulo konvencijos nekritikuokite. Paklauskite buvusį vyriškį, kuris tik pasikeitęs lytį pamatė, kokia sunki moters dalia !...