Europarlamentarai įspėja, kad Rusija, Kinija ir kitos šalys naudojasi COVID-19 pandemija politiniais tikslais, ir ragina ryžtingiau ginti ES interesus bei vertybes tarptautiniu lygiu.
Trečiadienį priimtoje rezoliucijoje (467 balsai už, 80 prieš, 148 susilaikė) Europos Parlamentas (EP) reiškia susirūpinimą dėl to, kad nedemokratinės šalys naudojasi pandemija siekdamos politinių tikslų: jos politizuoja humanitarinę pagalbą, apriboja žmogaus teises, pamina demokratijos ir teisinės valstybės principus, taip pat vykdo dezinformacijos kampanijas.
Itin didelį susirūpinimą europarlamentarams kelia Rusijos mėginimai pasinaudoti pandemija siekiant varžyti žmogaus teises šalyje, taip pat tęsti agresyvią užsienio politiką ir remti kitus autoritarinius režimus. Europarlamentarai ragina neleisti Rusijai naudojantis krize nukreipti dėmesį nuo svarbių jos vidaus problemų ar nuo konfliktų aplinkinėse šalyse, kuriais ji suinteresuota. EP nariai apgailestauja dėl krizės metu įvykdyto konstitucinio referendumo, per kurį Rusijos prezidentas prailgino ir sustiprino savo autoritarinį valdymą. Jie taip pat smerkia pasikėsinimą į Aleksejaus Navalno gyvybę ir ragina kuo skubiau atlikti nepriklausomą ir skaidrų tyrimą dėl jo apnuodijimo.
Ypač didelį nerimą europarlamentarams kelia Rusijos pastangos susilpninti ES vienybę ir įžiebti nepasitikėjimą tarp ES ir jos partnerių pasitelkus dezinformacijos kampanijas, taip pat vykdyti kibernetinius išpuolius prieš mokslinių tyrimų organizacijas. Europos Komisija raginama skirti daugiau pastangų ir lėšų kovai su Rusijos melagienomis. Savo ruožtu EP nariai reiškia susirūpinimą dėl naujos Rusijos vakcinos veiksmingumo ir saugumo. Jie „primena, kad kai kuriais atvejais Rusijos pristatytų medicininių produktų kokybė buvo labai prasta, todėl jie buvo neveiksmingi“.
EP nariai atkreipia dėmesį, kad pandemija naudojasi ir Kinija, kuri bando save vaizduoti kaip dominuojančią pasaulio galią. Jie ragina Kinijos vyriausybę bendradarbiauti vykdant nepriklausomą tarptautinį pandemijos kilmės tyrimą. Europarlamentarai taip pat reiškia susirūpinimą dėl politinio vakuumo daugiašalėje sistemoje, atsiradusio dėl išaugusio JAV izoliacionizmo. Jų įsitikinimu, Europa privalo apsaugoti daugiašališkumą imdamasi ryžtingesnės ir labiau koordinuotos užsienio politikos.
Parlamentas ragina esminius užsienio politikos sprendimus, visų pirma dėl sankcijų ir žmogaus teisių pažeidimų, ES Taryboje priimti kvalifikuota balsų dauguma. Jis taip pat siūlo suteikti daugiau galių vyriausiajam užsienio reikalų įgaliotiniui kalbėti ES vardu, užtikrinti bendrą ES atstovavimą daugiašalėse institucijose bei plėtoti strateginę Europos nepriklausomybę stiprinant karinį pajėgumą.
Pranešėja Hilde Vautmans (Atnaujinkime Europą, Belgija) pažymėjo: „Pasaulis po COVID-19 yra kitoks, ir ES jame turi užtikrinti savo vaidmenį. Tik reformuota Europa galės propaguoti savo vertybes, ginti savo interesus tarptautiniu mastu ir atkurti daugiašalę pasaulio tvarką. Kuo greičiau turime pradėti konferenciją apie Europos ateitį, kad ES taptų ryžtingesnė, dinamiškesnė ir atsparesnė. Europos Sąjunga ne tik turi turėti geopolitinių ambicijų, bet ir tapti geopolitine galia.“
Šaltinis: EP biuras Lietuvoje
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]