Europos Parlamento (EP) derybininkai sulaukė plataus palaikymo tęsti derybas su Europos Sąjungos valstybėmis dėl ES bendro bankų pertvarkymo mechanizmo ir vadinamojo bankų gelbėjimo fondo, kurie būtini ES bankų sąjungos sukūrimui.
Derybiniam mandatui pritarė 441 EP narys, 141 nepritarė, o 17 susilaikė.
Prieš balsavimą EP frakcijų pirmininkai sukritikavo ES Tarybos elgseną, kuri, pasak jų, švaisto brangų laiką.
Elisos Ferreiros (Socialistai ir demokratai, Portugalija) vadovaujami EP derybininkai susitikimuose su ES Tarybai pirmininkaujančia Graikija pareiškė, kad ES valstybių pozicija kelia grėsmę pagrindiniam skelbiamam sistemos tikslui – „pasiekti, kad žlungantys bankai nebūtų gelbėjami pirmiausia mokesčių mokėtojų lėšomis“. Minėtas grėsmes esą sustiprina per daug sudėtingas ir politizuotas sprendimų priėmimas dėl bankų pertvarkymo.
EP derybininkai taip pat susirūpinę ES valstybių ketinimu dalį kuriamo bankų pertvarkymo mechanizmo grįsti tarpvyriausybiniais susitarimais, o ne ES teise.
Reikalaujama sistemos su galimybe nuspręsti dėl banko pertvarkymo ar likvidavimo per savaitgalį. Šio proceso politizavimo esą būtų išvengta pagrindinį vaidmenį patikėjus bankų priežiūros ir pertvarkymo institucijai. Tačiau tam tikros galios būtų suteiktos ir bankų pertvarkymo Valdybai, kurioje dalyvautų ES valstybių atstovai – taip esą būtų suderinti ES ir valstybinio lygio sprendimai.
„Bankų gelbėjimo fondas jau pirmaisiais savo veiklos metais, o ne po 10 metų, kaip siūlo ES Taryba, turėtų būti pajėgus teikti paskolas. Tai jam suteiktų patikimumo“, – teigia EP nariai. Be to, siekiama, kad būtų galima suteikti šio fondo paskolas visiems ES bankams. Paskolas atėjus laikui reikėtų gražinti. Šalia paskolos grąžinimo bankas privalėtų ir toliau mokėti fondui metinę įmoką.
Priėmęs pataisas, EP atidėjo galutinį balsavimą, siekdamas toliau derėtis su ES Taryba dėl galutinių taisyklių. Prieš balsavimą vykusioje diskusijoje EP pirmininkas Martin Schulz pažymėjo, kad siekiant išvengti derybų atidėjimo dviems savaitėms, jis išsiųs prašymą ES Tarybą sušaukti nenumatytą ECOFIN posėdį.
EP nariai taip pat dalyvauja ir tarpvyriausybiniuose pasitarimuose dėl minėto fondo steigimo.
„europarl.europa.eu“, „ekspertai.eu“ inf.