Sausio 19 d. priimtoje Europos Parlamento (EP) rezoliucijoje raginama pašalinti elektroninės prekybos kliūtis ES, uždrausti nepagrįsto geografinio blokavimo praktiką ir kainų diskriminaciją, taip pat skatinti naujoves ir geriau reglamentuoti dalijimosi ekonomiką.
Iš elektroninės prekybos ES kasmet gaunama 500 mlrd. eurų pajamų. Nepaisant to, šiuo metu tik 1,7 proc. ES įmonių visapusiškai išnaudoja pažangiąsias skaitmenines technologijas, ir tik 14 proc. smulkaus ir vidutinio verslo naudoja internetą pardavimo tikslais.
Ragindami „sukurti tikrą tarpvalstybinės elektroninės prekybos rinką“, europarlamentarai siūlo sudaryti palankias sąlygas inovacijų klestėjimui, naujų įmonių kūrimuisi bei plėtrai, tuo tikslu plėtojant elektroninės valdžios paslaugas ir ES bei šalių lygmens finansavimą. Kartu EP pažymi poreikį plėtoti naujausias technologijas, tokias kaip dideli duomenų rinkiniai, debesijos kompiuterija, daiktų internetas bei trimatis spausdinimas.
Galimybė apsipirkti internetu ES rinkoje neturi būti ribojama pagal vartotojo adresą ar kredito kortelės išdavimo šalį, įsitikinę europarlamentarai. Jie ragina uždrausti tokią nepagrįstą praktiką, taip pat nesąžiningą kainų diskriminaciją pagal geografinę vietovę. EP siūlo užtikrinti laisvą teisėtai internetu įsigyto turinio, prekių ar paslaugų judėjimą, o kartu vienodą vartotojų apsaugą, nesvarbu ar perkama internetu, ar ne.
Rezoliucijoje nuogąstaujama, kad ES valstybės skirtingai reguliuoja internetinį verslą ir dalijimosi ekonomiką (angl. sharing economy), kurios pavyzdžiai yra „Uber“, „eBay“ ar „Airbnb“. Europos Komisija raginama pasiūlyti priemones užtikrinti šios srities plėtrą, mokesčių skaidrumą bei vartotojų apsaugą.
Neefektyvios siuntų pristatymo paslaugos „sudaro esmines kliūtis tarpvalstybinei elektroninei prekybai kai kuriose valstybėse narėse”, pažymi EP nariai. Jie ragina Europos Komisiją pasiūlyti išsamų šios srities veiksmų planą ir ištaisyti šį trūkumą „vadovaujantis Europos bendrosios rinkos perspektyva“.
„Europa jau pražiopsojo dvi inovacijų bangas: socialinių tinklų ir dalijimosi ekonomikos. Jei nenorime pražiopsoti kitos bangos, turime reaguoti į daiktų internetą, didelius duomenų rinkinius ir įrenginių komunikavimą. Šios naujovės gali radikaliai pakeisti mūsų ekonomiką, todėl galiojančios taisyklės turi į jas atsižvelgti“, – pažymėjo EP Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komiteto pranešėja Kaja Kalas (Kaja Kallas, Liberalai ir demokratai, Estija).
Rezoliucijai pritarė 551 EP narys, nepritarė 88, o susilaikė 39. Ji prisidės prie 16 teisėkūros pasiūlymų, kuriuos Europos Komisija planuoja pateikti šiemet siekdama paskatinti ES skaitmeninės rinkos plėtrą.
EP spaudos tarnyba
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]