Rusija ir faktinės Krymo valdžios institucijos turi nutraukti politiškai motyvuotą Krymo disidentų ir visuomenės aktyvistų persekiojimą, užtikrinti totorių ir kitų mažumų teises bei ištirti visus žmogaus teisių pažeidimus. Tai pažymima vasario 4 d. Europos Parlamento patvirtintoje rezoliucijoje.
EP nariai pasipiktinę, kad Krymo okupacijai besipriešinusi totorių bendruomenė patyrė tikslinius išpuolius, pagrobimus, smurtą, kankinimus ir neteismines egzekucijas. Be to, diskriminuojami Krymo gyventojai, atsisakantys priimti Rusijos pilietybę. Europarlamentarai ragina Rusiją ir faktinę Krymo administraciją paleisti visus neteisėtai sulaikytus asmenis, taip pat „veiksmingai, nešališkai ir skaidriai ištirti visus žmonių dingimo, kankinimų atvejus bei žmogaus teisių pažeidimus“.
EP smerkia Krymo totorių saviraiškos, asociacijos ir susirinkimų laisvės ribojimą, taip pat apgailestauja dėl totorių bendruomenės vadų persekiojimo ir kliudymo jiems grįžti į Krymą. Europarlamentarai ragina gerbti Medžlisą kaip teisėtą Krymo totorių bendruomenės atstovavimo instituciją ir nutraukti jo nariams daromą spaudimą. Jie smerkia totoriškų mokyklų ir klasių panaikinimą, taip pat neteisėtą totorių televizijos kanalo uždarymą. Europos Komisija raginama išplėsti finansinę paramą šio kanalo ir kitų žiniasklaidos priemonių veikimui tremtyje Ukrainoje. EP pažymi, kad Krymo totoriai, kaip vietos gyventojai, „turi teisę išlaikyti bei stiprinti savo atskiras politines, teisines, ekonomines, socialines ir kultūrines institucijas“.
Europarlamentarai griežtai smerkia neteisėtą Krymo aneksiją bei primena, kad Ukrainos kontrolės atkūrimas Kryme yra viena iš sankcijų Rusijai panaikinimo sąlygų. EP ragina Rusiją išvesti savo pajėgas iš šio pusiasalio bei Rytų Ukrainos, taip pat smerkia Krymo pusiasalio militarizavimą ir grasinimus Kryme dislokuoti branduolinius ginklus. Jo nariai „ragina Rusiją pradėti derybas su Ukraina ir kitomis šalimis dėl Krymo okupacijos nutraukimo“, taip pat remia Ukrainos iniciatyvą sukurti tarptautinį derybų mechanizmą, kuriame tiesiogiai dalyvautų ES.
Rezoliucijai pritarė 472 EP nariai, nepritarė 79, o susilaikė 33.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]