Europos Parlamentas (EP) ketvirtadienį griežtai pasmerkė Turkijos karinę intervenciją šiaurės Sirijoje ir paragino taikyti sankcijas Turkijai.
Priimtoje rezoliucijoje EP pažymi, kad Turkijos veiksmai – šiurkštus tarptautinės teisės pažeidimas, mažinantis stabilumą ir saugumą visame regione.
Europarlamentarai pritaria Jungtinių Tautų vadovaujamos saugumo zonos įkūrimui regione, tačiau griežtai atmeta Turkijos planus nustatyti vadinamąją „saugią zoną“ palei šiaurės rytų Sirijos sieną. Jie reiškia susirūpinimą, kad JAV ir Turkijos paliaubų susitarimas faktiškai įteisiną Turkijos okupaciją šiame regione.
EP nariai reiškia solidarumą su kurdų tauta, pabrėždami svarbų Sirijos demokratinių pajėgų, ypač moterų, indėlį kovojant su grupuote „Da’esh“. Europarlamentarai rimtai susirūpinę dėl pranešimų, kad vykstant Turkijos puolimui šimtai ISIS kalinių bėga iš stovyklų šiaurės Sirijoje, o tai didina šios teroristinės grupuotės atgimimo riziką.
Nepriimtina, jog Turkijos Prezidentas Recep Tayyip Erdoğan pabėgėlius naudoja kaip ginklą ir jais naudojasi šantažuodamas ES, pažymi europarlamentarai. Jie ragina ES Tarybą nustatyti tikslines sankcijas ir draudimą išduoti vizas Turkijos pareigūnams, atsakingiems už žmogaus teisių pažeidimus karinės intervencijos metu, taip pat apsvarstyti galimybę įvesti tikslines ekonomines sankcijas Turkijai. EP taip pat siūlo aptarti galimybę sustabdyti žemės ūkio produktų prekybos lengvatų, o kraštutiniu atveju – ir muitų sąjungos taikymą Turkijai.
Turkijos pajėgoms įsiveržus į šiaurės rytų Siriją, Jungtinių Tautų duomenimis, abiejose sienos pusėse žuvo daug civilių ir kariškių, o mažiausiai 300 tūkst. gyventojų paliko savo namus.
Lietuvoje išrinktas europarlamentaras Petras Auštrevičius („Atnaujinkime Europą“) sakė: „Karinės jėgos panaudojimas nėra tinkamas būdas spręsti strateginius Turkijos saugumo iššūkius pasienyje. Priešingai, tai kelia tik naujas saugumo problemas. Kovodami su kurdų karinėmis pajėgomis, turkai kenkia ne tik jiems, bet ir Sirijos bei savo šalies piliečiams. Be civilių aukų, taip atveriamos senos įtampos, nuoskaudos ir taip traumuotame pasienio regione. Netinkamas JAV pajėgų atsitraukimas, nebūtina Turkijos karinė invazija ir ardantis Rusijos politinis ir karinis vaidmuo Sirijoje sukūrė naują strateginę situaciją, kuri negali būti tvari. ES privalo aktyviai įsitraukti ir užtikrinti Turkijos atsakomybę, tuo pat metu darydama viską, kad būtų vykdomas kritiškas dialogas su Turkija. Kalbant apie Sirijos kurdus, privalome siekti, kad jų ilgalaikės kančios būtų palengvintos.“
Šaltinis: EP biuras Lietuvoje
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]