Trečiadienį priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas (EP) pasmerkė „laisvų nuo LGBTI“ zonų paskelbimą Lenkijoje, taip pat paragino Lietuvą neriboti žodžio laisvės LGBTI klausimais.
Priimtoje rezoliucijoje (463 balsai už, 107 prieš, 105 susilaikė) EP nariai išreiškė gilų susirūpinimą dėl ES šalyse vis dar dažnai pasitaikančių išpuolių prieš lesbietes, gėjus, biseksualius, transseksualius ir interseksualius asmenis (LGBTI), kuriuos vykdo įvairios nacionalinio, regioninio ir vietos lygmens valdžios institucijos, politikai ir pareigūnai.
Pasak europarlamentarų, LGBTI asmenų diskriminacija ir smurtas prieš juos apima ir teisines priemones, kurios „gali apriboti žiniasklaidą, švietimą ir prieigą prie kitos formos turinio taip, kad būtų netinkamai apribojama žodžio laisvė LGBTI asmenų klausimais, pavyzdžiui, kaip yra Lietuvoje ir Latvijoje“. EP smerkia piktnaudžiavimą Lietuvoje ir Latvijoje priimtais įstatymais dėl nepilnamečiams prieinamos informacijos, ypač švietimo ir žiniasklaidos srityse, siekiant cenzūruoti su LGBTI asmenimis susijusį turinį ir medžiagą. Europarlamentarai ragina „pakeisti tokius teisės aktus, kad būtų visapusiškai paisoma pagrindinių teisių, įtvirtintų ES ir tarptautinėje teisėje“, o Europos Komisiją – imtis visų būtinų veiksmų tai užtikrinti.
EP ypač smerkia vadinamąsias „laisvas nuo LGBTI“ zonas, paskelbtas dešimtyse Lenkijos pietryčiuose esančių valsčių, apskričių ir vaivadijų, kurių institucijos paragintos susilaikyti nuo tolerancijos LGBTI asmenims skatinimo ir finansinės paramos lygias teises skatinančioms nevyriausybinėms organizacijoms. Europos Komisija raginama įvertinti, ar tokių zonų sukūrimas nėra teisės laisvai judėti ir apsigyventi ES pažeidimas, taigi ir ES sutarčių pažeidimas.
Savo ruožtu EP „ragina valstybes nares priimti teisės aktus dėl vienodo tos pačios lyties asmenų santuokų ir partnerysčių pripažinimo, kad būtų užtikrinta visapusiška pagarba teisei į privatų ir šeimos gyvenimą be diskriminacijos“.
Nors daugumoje ES valstybių galioja teisinės kovos su diskriminacija priemonės, jos nėra įgyvendintos iki galo, todėl LGBTI bendruomenė nėra visapusiškai apsaugota nuo diskriminacijos, neapykantos nusikaltimų ir neapykantą kurstančių kalbų, pažymima rezoliucijoje. Europarlamentarų įsitikinimu, nediskriminavimo direktyva, kurią ES Taryba blokuoja jau 11 metų, padėtų užpildyti šią spragą.
Šaltinis: EP biuras Lietuvoje
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]