Turkijos prezidento 62 metų Redžepo Tajipo Erdoano (Recep Tayyip Erdoğan) ir jo šeimos turtas jau seniai kėlė nuostabą. Gegužės 8 d. vokiečių leidinys „Bild“ gana plačiai aprašė šią Turkiją valdančią šeimą ir jos gyvenimą.
„Bild“ iškėlė klausimą, kaip vos 50 tūkst. eurų per metus algos gaunantis Turkijos prezidentas sugebėjo aprūpinti savo šeimą dešimčių milijonų vertu turtu.
„Jo vaikai maudosi prabangoje. Iš kur tas turtas? Apie jį nerašoma jokiame oficialiame dokumente“, – rašoma „Bild“.
Dienraštis remiasi opozicijos laikraščiu „Cumhuriyet“, kurio vadovai jau pasodinti už grotų, nes atskleidė Turkijos ryšius su teroristais. Pasak „Cumhuriyet“, visi Erdoano šeimoje, net jo jauniausioji duktė Siumejė (Sümeyye), taip pat dabartinio premjero Berato Albairako (Berat Albayrak) žmona, vyresnioji duktė Esra (gim. 1983 m.), ir sūnūs Ahmetas Burakas (Ahmet Burak Erdoğan, „MB Shipping“ savininkas, gim. 1979 m.) bei Nedžmetinas Bilalis (Necmettin Bilal Erdoğan, gim. 1981 m., verslininkas, patekęs į korupcijos skandalą 2013 m.) valdo didžiulius turtus, kurių kol kas žinoma tik aisbergo viršūnė.
Keturių vaikų tėvas R. T. Erdoanas pasirūpino, kad visi jie turėtų savo verslą – kas kosmetikos, kas maisto, kas laivininkystės, kas juvelyrikos.
Ahmeto Erdoano turtas siekia 80 mln. dolerių. Jis – milžiniškos laivybos kompanijos savininkas. 1998 m. gegužės 11 d. jis automobiliu partrenkė žinomą klasikinės muzikos atlikėją, dainininkę Savim Taniurek (Sevim Tanürek, 1934–1998 m. gegužės 16 d.). Kalėjimo A. Erdoanui pavyko išvengti, nors žudikas iš įvykio vietos pabėgo. Jam 5 metų kalėjimo bausmę siūlę prokurorai buvo nutildyti, A. Erdoanas atsipirko nedidele bauda.
Jaunesnysis sūnus Nedžmetinas Bilalis po 2013 m. korupcijos skandalo 2015 m. persikėlė į Italijos Bolonės miestą. Jis kartu su seserimi Esra įtariamas korupcija ir kyšio davimu (buvo paviešinti telefono pokalbiai tarp Bilalio ir „Daeš“ atstovų), taip pat ryšiais su „Al Qaeda“ ir „Daeš“. 2015 m. paviešinti 500 mln. dolerių pelną per metus nešantys Nedžmetino Bilalio Erdoano sandoriai su „Daeš“, susiję su nelegaliu naftos produktų gabenimu. 2003 m. vykusiose N. B. Erdoano vestuvėse dalyvavo ir italų mafijos tėvas, tuometinis Italijos premjeras Silvijus Berluskonis (Silvio Berlusconi).
Atsikratęs nepaklusniu premjeru Ahmetu Davutolu (Ahmet Davutoğlu), nieko nelaukdamas Turkijos prezidentas ėmėsi veiksmų, kad išplėstų savo valdžią Bosfore.
Ekspertai tvirtina: A. Davutolu buvo naudingas R. T. Erdoanui derybose su ES dėl pabėgėlių, tačiau pernelyg smarkiai užsistojo prezidento nekenčiamus kurdus, žurnalistus ir apskritai per daug kritikavo prezidentą. Todėl jam teko atsistatydinti, o A. Davutolu pakeitė prezidento žentas, jo klano narys 38 metų B. Albairakas.
Gegužės 7 d. R. T. Erdoanas ir vėl paragino ES nesikišti į Turkijos antiteroristinius įstatymus: „Tie, kas kritikavo mus dėl mūsų kovos (čia regima dviprasmybė, nes vokiečių kalboje tai skamba kaip „mein Kampf“ – red. past.; 2016 m. sausio 1 d. R. T. Erdoanas pareiškė, kad geriausiai pasaulyje šalį valdė knygos „Mein Kampf“ autorius Adolfas Hitleris) su terorizmu (Turkijoje teroristais laikomi ne „Daeš“ nariai, o visi kurdai – red. past.), demokratijos ir laisvės, liovėsi tai daryti, nes bombos ėmė sproginėti jų šalyse.“
Erdoanų šeima slepiasi už aukštų Stambule pastatytų Juskiudaro rūmų sienų ir penkiose vilose, kurios priklauso sūnums Ahmetui ir Bilaliui bei yra vertos 6 mln. eurų.
Osmanų imperijai nostalgiją jaučiančio R. T. Erdoano žmona Eminė (Emine) yra žinoma kaip aktyvi haremų propaguotoja. Taip pat ji jau kuris laikas visuomenėje pabrėžtinai rodosi tik su musulmonišku galvos apdangalu, naudodama religiją kaip manipuliacijos priemonę. 61 metų Eminė yra arabų kilmės, ji su R. T. Erdoanu susituokusi nuo 1978 m.
Jauniausioji klano narė, išskyrus anūkus, yra 30-metė Siumejė (Sümeyye, gim. 1985 m.), kuri nuo 25 metų tapo nuolatine tėvo palydove kelionėse po užsienį, kuriose dirbo jo vertėja.
R. T. Erdoano vaikų mokslai JAV universitetuose kainavo šimtus tūkstančių dolerių per metus. Už juos „draugiškai sumokėjo“ verslininkas Remzi Giuras (Remzi Gür, gim. 1949), senas prezidento draugas ir sponsorius.
Šaltinis: bild.de
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]