Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas (EP) apgailestauja, kad likus mažai laiko pasiekti susitarimą dėl ES ir Jungtinės Karalystės (JK) ateities santykių, vis dar nesutariama esminiais klausimais.
Didele balsų dauguma priimtoje rezoliucijoje (572 už, 34 prieš, 91 susilaikė) europarlamentarai apgailestauja dėl to, kad po keturių derybų raundų vis dar nepasiekta realios pažangos, ir tikisi proveržio per liepos mėnesį. Jiems nepriimtina tai, kad JK išsirenka tam tikras politikos sritis ir daro spaudimą dėl prieigos prie bendrosios rinkos po „Brexit“. Rezoliucijoje taip pat išreiškiamas didelis nerimas dėl britų vyriausybės užsispyrimo derėtis tik dėl JK interesus atitinkančių sričių.
EP pabrėžia, kad išsamus susitarimas reikalingas abiem pusėms. Rezoliucijoje išreiškiama absoliuti ir tvirta Parlamento parama ES vyriausiajam derybininkui Mišeliui Barnjė (Michel Barnier), atsižvelgiant į ES valstybių ir Parlamento jam suteiktus įgaliojimus. Kartu EP dar kartą ragina Jungtinę Karalystę laikytis Politinėje deklaracijoje, kurią pasirašė ministras pirmininkas Borisas Džonsonas (Boris Johnson) ir ratifikavo tiek ES, tiek JK, nustatytų įsipareigojimų.
Rezoliucijoje pažymima, kad siekiant užtikrinti susitarimui dėl būsimų santykių reikalingą pasitikėjimą būtina iki galo įgyvendinti Protokolą dėl Airijos ir Šiaurės Airijos ir visapusiškai įgyvendinti Susitarimą dėl išstojimo, įskaitant JK piliečių teises Europos Sąjungoje ir ES piliečių teises Jungtinėje Karalystėje.
Parlamento pritarimas būsimam susitarimui priklausys nuo to, ar pavyks susitarti dėl bendrų taisyklių ir standartų aplinkosaugos, darbo standartų bei valstybės pagalbos srityse bei nuo to, ar pavyks sudaryti tinkamą žuvininkystės susitarimą. Europarlamentarai taip pat su nerimu pažymi, jog JK vyriausybė iki šiol nepradėjo derybų dėl nuostatų, kuriomis užtikrinama konkurencija vienodomis sąlygomis.
„ES ir JK parodė norą liepos mėn. padaryti didelę pažangą derybose. Šiandienos rezoliucijoje Europos Parlamentas išreiškė pasirengimą sudaryti plataus užmojo ir teisingą susitarimą nepakenkiant mūsų principams ir tikslams“, – pažymėjo EP Užsienio reikalų komiteto ir JK reikalų koordinavimo grupės pirmininkas Deividas Makalisteris (David McAllister, Europos liaudies partija, Vokietija).
Pereinamasis ES ir JK santykių laikotarpis turėtų baigtis šių metų gruodžio 31 d. Tam, kad jam pasibaigus iškart įsigaliotų susitarimas dėl abišalių santykių ir prekybos, jį abi derybų pusės turi pasirašyti ne vėliau kaip spalį. Tuomet šį dokumentą turės ratifikuoti Europos Parlamentas ir JK parlamentas, o jei būtų sudarytas vadinamasis mišrus susitarimas – dar ir visų ES valstybių parlamentai.
Šaltinis: EP biuras Lietuvoje
Naujausi
Naujausi komentarai
Ra
IP 2001:8003:d85a:c000:2927:7dd7:789:3776 | 13:54:30
Septintame komentare reikia pakeisti "Natecenzūraui" į Naten-jach-ui. Dirbtinis intelektas priima žydų vado pavardę už keiksmažodį. ...
Pastabus
IP 79.139.247.238 | 12:37:18
Pritariu 12-am komentatoriui. Reiškia sekantis Lietuvos prezidentas bus mentas SKVERNELIS....