Europos Sąjunga apkaltino Turkiją panaudojus per griežtas priemones, kai buvo slopinami šių metų pradžioje vykę protestai. ES paragino vyriausybę sugriežtinti policijos kontrolę ir paspartinti tyrimą dėl pareigūnų veiksmų, skelbia „Reuters“.
Kritika pareikšta metiniame Europos Komisijos (EK) pranešime apie Turkijos pažangą įgyvendinant reikalavimus dėl įstojimo į ES.
Turkija 2005-aisiais, praėjus 18 metų nuo paraiškos pateikimo, pradėjo derybas dėl prisijungimo prie organizacijos. Tačiau politiniai trukdžiai, labiausiai Kipro klausimas ir Vokietijos bei Prancūzijos priešinimasis Ankaros narystei, sulėtino procesą.
Nors Turkija sulaukė kritikos dėl protestų slopinimo, EK pritarė planams pradėti naują etapą derybose dėl Turkijos įstojimo į ES.
ES narės, vadovaujamos Vokietijos, birželį atidėjo planus pradėti derybas dėl Turkijos vyriausybės veiksmų slopinant demonstracijas.
Policijai panaudojus ašarines dujas ir vandens patrankas prieš demonstrantus Stambulo parke, Turkijos miestuose kilo masiniai protestai prieš premjero Recepo Tayyipo Erdogano vyriausybę. Per dvi savaites trukusios susirėmimus su policija žuvo keturi žmonės, dar 7 tūkst. 500 buvo sužeisti.
„Policijos galios viršijimas ir dialogo nebuvimas per protestus gegužę ir birželį sukėlė rimtą susirūpinimą, – sakoma EK pranešime. – Tai pabrėžia, kad būtinos reformos ir dialogo skatinimas visais politiniais klausimais bei pagarba esminėms žmogaus teisėms.“
Eltos inf.