ES energetikos komisaras Marošas Šefčovičius vasario 25 d. pristatys Energetinės sąjungos projektą, kuris ateityje turėtų pagerinti ES šalių pozicijas derybose su Rusija dėl energetinių išteklių ir padės išvengti galimų tiekimo sutrikimų, praneša vokiečių dienraštis „Sueddeutsche Zeitung“. Tai reiškia, kad ES energetikos komisaras perims ES energetinės politikos valdymą, o tai gali nepatikti kai kurioms ES šalims, taip pat ir Vokietijai, juk, remiantis ES sutartimi, energetinė politika yra kiekvienos šalies suvereni teisė.
Idėjos esmė, pažymėjo Šefčovičius, tai 28 ES šalių nacionalinių energijos išteklių rinkų sienų panaikinimas. „Reikia sumažinti europiečių priklausomybę nuo rusiškų energijos išteklių ir tuo pat metu pritraukti į energetikos rinką naujus investuotojus“, - pareiškė eurokomisaras. Pasak jo, priimti ši sprendimą „skatina Rusijos ir Ukrainos konfliktas, kuriame Maskva, būdama svarbiausia energetinių resursų tiekėja, ne kartą naudojo savo poziciją rinkoje, darydama politinį spaudimą“.
Ateityje, įsitikinęs Šefčovičius, 28 ES valstybės privalės turėti vieningą poziciją derantis su dujų tiekėjais, o kiekviena valstybė dar prieš pasirašydama sutartį su šalimi-tiekėja – pristatyti sutarties projektą Europos Komisijai, kuri savo ruožtu patikrins, ar šioji atitinka Europos teisę. Taip pat ši naujoji taisyklė turėtų būti taikoma ir komercinėms sutartims su Rusijos dujų monopolininku „Gazprom“.
Projekte numatyta, jog esant ekstremalioms situacijoms, bus kuriamos savanoriškos sąjungos, kurių paskirtis – bendras energetinių išteklių pirkimas, kurio dėka šalys, labiausiai priklausomos nuo užsienio energetinių išteklių, galės tikėtis geresnių tiekimo sąlygų. „Nei viena ES šalis negali turėti nuostolių dėl jai nenaudingų sutarčių, kurios atsiranda dėl geografinių ar istorinių priežasčių arba yra šalies silpnos pozicijos pasaulio arenoje rezultatas“, - teigiama Lenkijos, Vengrijos, Čekijos ir Slovakijos derybinės pozicijos dokumente.
Šaltinis: sueddeutsche.de
