Europarlamentarai smerkia besitęsiančius žmogaus teisių pažeidimus Baltarusijoje, ypač Ramano Bandarenkos nužudymą. Jie siūlo surengti tarptautinį A. Lukašenkos režimo nusikaltimų tyrimą.
Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje, už kurią balsavo 613 EP narių, prieš 41, o susilaikė 35, Europos Parlamentas (EP) smerkia „nežmonišką“ susidorojimą su daugiau nei 100 dienų Baltarusijoje besitęsiančių protestų dalyviais ir reikalauja nedelsiant nutraukti smurtą.
EP nariai griežtai smerkia 31 metų minskiečio Ramano Bandarenkos nužudymą ir reiškia užuojautą jo šeimai. R. Bandarenką lapkričio 11 d. vakarą mirtinai sumušė civilių drabužius ir kaukes dėvinčių žmonių grupė, kuri, kaip pranešama, turi artimus ryšius su Aliaksandro Lukašenkos režimu. Valdžios institucijos atsisakė prisiimti atsakomybę už jo mirtį ir nesiėmė skubių priemonių, kad ištirtų nusikaltimą. Parlamerntas ragina atlikti skubų, išsamų ir nepriklausomą R. Bandarenkos mirties, taip pat su protestais susijusių A. Taraikouskio, A. Vichoro, A. Parukovo, H. Šutavo ir K. Šyšmakovo mirčių tyrimą.
Europarlamentarai smerkia nepagrįstus Baltarusijos žurnalistų sulaikymus ir reikalauja nutraukti prieš juos nukreiptą smurtą. Kartu jie ragina apginti žiniasklaidos laisvę šalyje ir padidinti paramą nepriklausomai žiniasklaidai.
EP įsitikinimu, veiksmai, kurių ES ir jos valstybės iki šiol ėmėsi prieš A. Lukašenkos režimą, yra nepakankami. Parlamentas ragina išplėsti sankcijų sąrašą ir palankiai vertina Tarybos sprendimą parengti trečiąjį sankcijų paketą, skirtą įmonėms ir oligarchams, susijusiems su Lukašenkos režimu. Europarlamentarai taip pat remia siūlymą surengti tarptautinį A. Lukašenkos režimo nusikaltimų prieš Baltarusijos žmones tyrimą. Jie siūlo šiuo tikslu įsteigti įrodymų rinkimo centrą ir ES tarptautinės teisės ekspertų darbo grupę. Rezoliucijoje taip pat remiamas siūlymas surengti neatidėliotiną Europos Parlamento faktų nustatymo misiją į Vilnių ir Varšuvą.
Europarlamentarai ragina visiškai įšaldyti visus ES lėšų pervedimus, įskaitant Europos investicijų banko, Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko ir kitas paskolas, dabartinei Baltarusijos valdžiai. Kartu jie kviečia ES ir jos valstybes sustiprinti paramą Baltarusijos pilietinei visuomenei ir žmogaus teisių gynėjams.
EP taip pat reiškia nepasitenkinimą tuo, kad lapkričio 3 d. pradėjusi gaminti elektrą Astravo atominė elektrinė „neatitinka aukščiausių tarptautinių aplinkosaugos ir saugos standartų“, ir remia pastangas užtikrinti Europos solidarumą dėl joje gaminamos energijos importo į ES rinką uždraudimo.
Lietuvoje išrinktų EP narių nuomonės
Petras Auštrevičius (Atnaujinkime Europą) teigė: „Praradome dar vieną taikos siekusį žmogų dėl A. Lukašenkos režimo smurto ir žiaurumo. Kiek tai gali trukti? Kiek tūkstančių drąsių baltarusių reikės kankinti ir pažeidinėti [jų teises], kol mes suderinsime savo bendrus veiksmus? Dabar svarbu tik mūsų veiksmų skubumas! Šiuose rūmuose kelis mėnesius buvo reikalaujama solidarumo, paramos ir sankcijų. Didelė ES parama turi nedelsiant pasiekti Baltarusijos pilietinę visuomenę. Turime paremti A. Lukašenkos režimo įvykdytų nusikaltimų dokumentavimą ir tyrimą bei dirbti kartu su tarptautinėmis institucijomis, kad atsakingi asmenys būtų patraukti atsakomybėn. Be to, mūsų sankcijos turi būti išplėstos su A. Lukašenkos režimu susijusioms įmonėms ir oligarchams. Kuo ilgiau vilkiname paramą ir ribojamąsias priemones, tuo daugiau Bandarenkų yra žiauriai nužudoma. Ar esame pasirengę mokėti tokią kainą už neveikimą?“
Andrius Kubilius (Europos liaudies partija) kalbėjo: „Šiandien mums būtini skubūs veiksmai, o ne tik skubios rezoliucijos. Tai, ką daro A. Lukašenkos režimas, turime vadinti vidiniu terorizmu. Šeši žmonės žuvo, tarp jų ir R. Bandarenka. Šimtai politinių kalinių. Beveik 30 tūkst. protestuotojų įkalinta per pirmuosius tris mėnesius po rinkimų. Ką turėtume daryti su A. Lukašenkos režimu? Tą patį, ką darėme su kitais teroristiniais režimais – taikyti griežtas ekonomines sankcijas privačioms ir valstybinėms įmonėms, kurios yra svarbios A. Lukašenkos režimui. Sankcijos SWIFT operacijoms, aiškus kelias į tarptautinį tribunolą ir taip toliau. Sankcijos turi būti nukreiptos ne tik į patį teroristinį režimą, bet ir į terorizmo šalininkus. Kremlius turi žinoti, kad jei jis ir toliau palaikys A. Lukašenkos teroristinį režimą, sankcijos taip pat paveiks ir Kremlių.“
Šaltinis: EP biuras Lietuvoje
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]