Demokratija ir teisinės valstybės principai Moldovoje silpnėja, o Gruzija toliau sėkmingai žengia reformų keliu, antradienį pažymėjo Europos Parlamento (EP) Užsienio reikalų komitetas.
Moldova ir Gruzija pasirašė asociacijos susitarimus su Europos Sąjunga 2014 m. birželio 27 d. Jie įsigaliojo 2016 m. liepos 1 d. Antradienį EP Užsienio reikalų komitetas įvertino, kaip jie įgyvendinami.
Moldova
Europarlamentarai susirūpinę dėl to, kad Moldovoje silpnėja demokratiniai standartai ir teisinė valstybė, rinkimai tampa mažiau teisingi ir skaidrūs, vis labiau abejojama teismų nešališkumu, taip pat nepakankamai kovojama su korupcija ir pinigų plovimu. Moldova yra veikiama oligarchinių interesų, jos ekonominė ir politinė valdžia sutelkta nedidelės žmonių grupės rankose, ji daro įtaką parlamentui, vyriausybei, politinėms partijoms, valstybės administracijai, policijai, teismams ir žiniasklaidai, apgailestauja EP nariai. Savo ruožtu jie sveikina pastangas reformuoti bankų sektorių po 2014 m. atskleisto milijardo JAV dolerių vertės sukčiavimo. Reformų įgyvendinimas Moldovoje yra vienas svarbiausių prioritetų, pabrėžia europarlamentarai.
Komiteto nariai dar kartą patvirtina savo poziciją sustabdyti ES finansinę paramą Kišiniovui iki kitų metų vasarį numatytų šalies parlamento rinkimų. Jei jie atitiks tarptautinius standartus ir įvyks pastebima pažanga šalies demokratiniuose standartuose, bus galima svarstyti paramos atnaujinimą, priduria europarlamentarai. Kol kas, jų įsitikinimu, ES turėtų daugiausia lėšų skirti Moldovos pilietinei visuomenei ir nepriklausomai žiniasklaidai.
„Deja, šiandien turime kalbėti apie Moldovą kaip apie valstybę, kurioje saujelė žmonių griauna pagrindinius demokratijos ir teisinės valstybės elementus. Trūksta pagrindinių asociacijos susitarimo nuostatų įgyvendinimo. Tikiuosi, kad ši ataskaita bus labai reikalingas kvietimas Kišiniovo valdžios institucijoms atsipeikėti. ES ir Moldovos santykių ateitis labai priklausys nuo to, kaip bus vykdomi kiti parlamento rinkimai. Svarbu ne tai, kas laimės, o tai, kaip jie laimės“, – pažymėjo EP pranešėjas dėl Moldovos Petras Auštrevičius (Liberalai ir demokratai).
Gruzija
EP Užsienio reikalų komiteto nariai sveikina tvarų Gruzijos reformų kelią ir ragina toliau užtikrinti šalies stabilumą, demokratines reformas ir ekonominę bei socialinę pažangą. Europarlamentarai pabrėžia, kad ši šalis yra svarbi ES partnerė regione, o ES šiuo metu yra didžiausia Gruzijos prekybos partnerė ir didžiausias tiesioginių užsienio investicijų šaltinis. Savo ruožtu jie ragina veiksmingiau kovoti su aukšto lygio valdininkų korupcija, užtikrinti visišką teismų nepriklausomumą ir depolitizuoti žiniasklaidą.
Europarlamentarai apgailestauja, kad po dešimties metų Rusija vis dar tęsia neteisėtą Gruzijos teritorijų okupaciją, ir pakartoja savo vienareikšmę paramą Gruzijos suverenumui ir teritoriniam vientisumui. Kartu jie ragina aktyviau informuoti Gruzijos piliečius apie apčiuopiamą Rytų partnerystės naudą ir tikslus.
„Labai svarbu, kad svarbiausios šalies partijos sutartų dėl europinės darbotvarkės. Asociacijos susitarimo, įskaitant gilesnę ir visapusišką laisvosios prekybos zoną, įgyvendinimas vyksta gerai, taip pat stebime pažangą bevizio režimo srityje bei plėtojant dialogą saugumo klausimais. Vis dėlto Gruzijai dar reikia atkreipti dėmesį į darbuotojų teises, ekonominę emigraciją, aukšto lygio valdininkų korupciją ir teisėsaugos pareigūnų piktnaudžiavimą, lyčių lygybės trūkumą ir vaikų teises. Europos Parlamentas ir toliau įsipareigojęs remti plataus užmojo reformas Gruzijoje“, – pažymėjo EP pranešėjas Andrejus Mamikinas (Andrejs Mamikins, Socialistai ir demokratai, Latvija).
Rezoliucijai dėl Moldovos pritarė 31 komiteto narys, prieš buvo 5, o susilaikė 17. Rezoliucija dėl Gruzijos buvo patvirtinta 43 balsais už, 7 prieš, 1 susilaikius. Visas Europos Parlamentas dėl jų balsuos lapkričio 29 d. Briuselyje.
Šaltinis: EP biuras Lietuvoje
Naujausi
Naujausi komentarai
Xxxx
IP 2a00:1eb8:c297:d922:9cf3:6637:4460:c99 | 05:40:50
Tiesa, kad Putinas gal būt tikrai neprieštarautų ("alfonsatui USA) pridėti reiktų "dovanų" Rusijai (Ir taip jau Rusijai priklausantį Havajų salyną (su tuo pačiu Pirl Harlboru), nes jas juridiškai ir pagal "pasaulio teisę" bei "taisykles" Havajų karalius padovanojo ...