Trečiadienį Europos Parlamente (EP) vykusiose diskusijose dėl teroristinių išpuolių Paryžiuje dauguma EP narių kvietė vengti neapykantą kurstančio populizmo ir netapatinti pabėgėlių bei teroristų. Kartu europarlamentarai ragino ES šalis stiprinti saugumą, intensyviau keistis žvalgybine informacija ir investuoti į kovos su terorizmu pajėgumus.
Diskusijų pradžioje EP pirmininkas Martinas Šulcas (Martin Schulz) pasmerkė antradienį Tunise įvykdytą teroro išpuolį. „Per dvi savaites teroristai surengė išpuolius Beirute, Paryžiuje, Damaske ir Tunise, sukeldami didelį skausmą. Tai paveikė mus visus. Mes su tuo kovosime [...] kartu su sąjungininkais“, – pažymėjo M. Šulcas.
ES Tarybai pirmininkaujančio Liuksemburgo socialinių reikalų ir užimtumo ministras Nikolia Šmitas (Nicolas Schmit) patikino, kad bus stiprinimas europinis bendradarbiavimas kovos su terorizmu srityje, tačiau kartu bus laikomasi ES Pagrindinių teisių chartijos.
„Stovime petys į petį su Prancūzija, kuri tapo ir mūsų respublika, – teigė Europos Komisijos pirmininkas Žanas Klodas Junkeris (Jean-Claude Juncker). – Nemanau, kad pabėgėliai, prieglobsčio prašytojai ir migrantai yra tapatūs teroristams. Išpuolių Paryžiuje vykdytojai kaip tik ir skatina nukentėjusius ar nusivylusius asmenis bėgti“.
Europos liaudies partijos lyderio Manfredo Vėberio (Manfred Weber, Vokietija) įsitikinimu, nepriimtina tvirtinti, kad į Europą atvykstantys pabėgėliai atneša terorizmą – priešingai, jie yra terorizmo aukos. „Turime sutarti dėl lėktuvų keleivių duomenų perdavimo (PNR) taisyklių, taip pat padaryti pažangą dėl EUROPOL, duomenų apsaugos ir kaupimo bei terorizmo finansavimo užkardymo taisyklių“, – kalbėjo M. Vėberis.
„Europa neleis, kad terorizmas ją pakeistų. Tai neturi tapti Europos Rugsėjo 11-oji“, – akcentavo Socialistų ir demokratų frakcijos pirmininkas Džanis Pitela (Gianni Pittella, Italija). Jis kvietė išlikti vieningais ir investuoti į sumanią žvalgybą. „Sieksime iki metų pabaigos sutarti dėl PNR taisyklių“, – teigė Dž. Pitela.
„Turime susitelkti ir parodyti teroristams, kad jiems nepasiseks. Jei po kiekvieno išpuolio mažinsime savo laisves, jų neliks visiškai“, – kalbėjo Europos konservatorių ir reformistų lyderis Sjedas Kamalis (Syed Kamall, Jungtinė Karalystė).
„Teroristai nepaiso sienų, tačiau jas vis dar turi mūsų policija ir žvalgyba“, – atkreipė dėmesį Liberalų ir demokratų pirmininkas Gajus Ferhofstadas (Guy Verhofstadt, Belgija). „Jei turėtume rinktis tarp suvereniteto ir saugumo, aš rinkčiausi saugumą“, – pridūrė jis. Politikas ragino privalomai keistis ES valstybių turima informacija, vieningai kovoti su „islamo valstybe“ ir sukurti Europos žvalgybos agentūrą.
Europos vieningųjų kairiųjų lyderė Gabrielė Cimer (Gabriele Zimmer, Vokietija) kvietė „nekartoti Rugsėjo 11-osios klaidų: atsakomasis teroras į terorizmą neišdžiovino jo šaknų nei Afganistane, nei kitur“. Žaliųjų frakcijos lyderis Filipas Lambercas (Philippe Lamberts, Belgija) pažymėjo, kad mūsų visuomenei reikia ne masinio sekimo, o veiksmingesnio apsikeitimo žvalgybine informacija.
„Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europos“ frakcijos atstovas Polas Natolas (Paul Nuttall, Jungtinė Karalystė) ragino panaikinti laisvą asmenų judėjimą Šengeno erdvėje, taip pat veiksmingiau kovoti su islamo fundamentalizmu bendradarbiaujant su Rusija ir kitomis šalimis. Jo įsitikinimu, „B. Asadas nėra grėsmė pasaulio taikai, palyginti su islamo valstybe“. Savo ruožtu „Tautų ir laisvių Europos“ frakcijos pirmininkė Marin le Pen (Marine le Pen, Prancūzija) ragino pasmerkti islamo fundamentalizmo ideologiją ir sugrąžinti ES vidaus sienų kontrolę.
„Akivaizdu, kad šiandien teroristai siekia pasinaudoti religija kaip paskata vykdyti teroro aktus kitatikių pasaulyje. Akivaizdu ir tai, kad teroristai bando pasinaudoti pabėgėliais“, – kalbėjo Rolandas Paksas (Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europa). Jo įsitikinimu, terorizmas yra „politikų ir politikos, gimdžiusios arabų pavasarius, rudenis ar žiemas, pasekmė“. „Nekontroliuojamos migracijos Europoje nebeturi būti nuo rytojaus, kaip ir atvirų pabėgėliams išorinių ES sienų“, – pridūrė R.Paksas.
Išsamesnė diskusijos santrauka čia.
Vaizdo medžiaga čia.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]