Iki išstojimo datos Jungtinė Karalystė (JK) gali naudotis visomis ES narės teisėmis, tačiau kartu turi vykdyti visus narystės įsipareigojimus, trečiadienį pažymėjo Europos Parlamento (EP) nariai. Šia rezoliucija jie nustatė svarbias sąlygas tam, kad EP galėtų ratifikuoti JK išstojimo susitarimą. Esminis EP reikalavimas – lygiavertė JK gyvenančių ES piliečių ir Sąjungoje gyvenančių britų teisių apsauga.
Rezoliucijai pritarė 516 europarlamentarų, nepritarė 133, o susilaikė 50. EP pažymi, kad JK išstojimas – „tai precedento neturintis įvykis, dėl kurio tenka apgailestauti“. Europarlamentarų įsitikinimu, „šis išstojimas turi vykti tvarkingai, kad nebūtų padarytas neigiamas poveikis ES, jos piliečiams ir Europos integracijos procesui“.
Rezoliucijoje pažymima, kad iki išstojimo JK yra visateisė ES narė, todėl ji privalo vykdyti visus įsipareigojimus pagal Sąjungos sutartis, pripažinti Europos Teisingumo Teismo jurisdikciją, mokėti ES biudžeto įmokas, taip pat laikytis ES bendrosios prekybos politikos nuostatų. Be to, iki išstojimo datos JK negali pradėti derybų dėl galimų prekybos susitarimų su trečiosiomis šalimis, taip pat dėl kokių nors susitarimų su atskiromis ES šalimis, kurie pažeistų ES teisę.
Europarlamentarai „ragina teisingai elgtis su ES 27 piliečiais, kurie gyvena ar yra gyvenę JK, taip pat su JK piliečiais, kurie gyvena ar yra gyvenę ES 27“ Jie kviečia derybose teikti prioritetą šių žmonių teisėms ir interesams bei užtikrinti, kad jų „statusui ir teisėms būtų taikomi abipusiškumo, lygybės, vienodo požiūrio ir nediskriminavimo principai“. Kadangi JK išstojimas ypač paveiks airius, EP kviečia užtikrinti Šiaurės Airijos taikos proceso tęstinumą ir išvengti naujos fizinės sienos tarp JK ir Airijos.
EP nariai ragina išstojimo derybose vengti kompromisų tarp saugumo ir ekonominių santykių. Jie teigia nepritarsią tokiam susitarimui, kuris suteiktų JK lengvatinę prieigą prie ES vidaus rinkos atskirose ūkio šakose. Europarlamentarai pažymi, jog dalyvauti bendrojoje rinkoje JK galėtų tik užtikrinusi keturias esmines ES laisves – laisvą asmenų, prekių, paslaugų ir kapitalo judėjimą.
Derybos dėl pereinamojo laikotarpio nuostatų bei ES ir JK ateities santykių galėtų prasidėti tik pasiekus reikšmingos pažangos rengiant išstojimo susitarimą, kurį turės tvirtinti Europos Parlamentas, pažymima rezoliucijoje. Europarlamentarai priduria, jog susitarimas dėl ES ir JK santykių galės būti pasirašytas tik po JK išstojimo, o pereinamasis laikotarpis neturėtų tęstis ilgiau nei trejus metus.
Europarlamentarų nuomone, iš ES išstojusi šalis neturėtų naudotis tokiomis pačiomis privilegijomis kaip ES narės. Jie siūlo ateityje pasirašyti ES ir JK asociacijos susitarimą, kuriame JK įsipareigotų toliau laikytis ES standartų aplinkosaugos, klimato kaitos stabdymo, kovos su mokesčių vengimu, sąžiningos konkurencijos, prekybos ir socialinės politikos srityse.
EP Tyrimų biuro teisinės informacijos sąvadas apie JK išstojimą.
EP Spaudos tarnyba