Europos Parlamentas pritarė siūlymui skirti milijardo eurų makrofinansinę paramą Ukrainai 2018–2019 metais, siekiant padėti šiai šaliai tęsti reformas.
Makrofinansinė parama užsienio šalims yra išimtinė skubi ES priemonė, skirta dideliems mokėjimų sunkumams jose įveikti. Nuo 2014 m. Ukrainai jau skirta 2,8 mlrd. eurų ES paramos, taigi tai jau ketvirtasis ES paramos, skirtos padėti šaliai įgyvendinti reformas, etapas. Parama bus suteikta dviem ilgalaikėmis paskolomis – po 0,5 mlrd. euro šiemet ir kitąmet. Jas Ukraina turės grąžinti per penkiolika metų.
EP pažymi, kad šios paramos išmokėjimas turi būti griežtai susietas su Ukrainos įsipareigojimu gerbti demokratiją, užtikrinti teisės viršenybę, apsaugoti žmogaus teises, mažinti skurdą, kurti darbo vietas, taip pat kovoti su korupcija ir įkurti specializuotą korupcines bylas nagrinėsiantį teismą.
Reformų įgyvendinimą stebės Europos Komisija ir Europos išorės veiksmų tarnyba, kurios, nustačiusios aiškius trūkumus, galės laikinai sustabdyti paramos skyrimą.
EP rezoliucijai pritarė 527 EP nariai, nepritarė 124, o susilaikė 29. Galutinį sprendimą dėl paramos suteikimo birželio pabaigoje priims ES Taryba.
„Šios paramos tikslas – užtikrinti šalies ekonominį stabilumą. Kartu nustatytos griežtos jos skyrimo sąlygos: Ukraina turi įrodyti, kad ryžtingai kovoja su korupcija. Sveikinu praėjusią savaitę Ukrainos priimtą Aukščiausiojo kovos su korupcija teismo steigimo įstatymą“, – pažymėjo EP pranešėjas Jaroslavas Valensa (Jarosław Wałęsa, Europos liaudies partija, Lenkija).
Liberalų ir demokratų vardu kalbėjęs Petras Auštrevičius teigė: „<...> Šį kartą įsitikinome: Ukraina sugeba įgyvendinti savo įsipareigojimus, kai tik gauna aiškius signalus ir lūkesčius iš mūsų pusės. Aukščiausiojo kovos su korupcija teismo įsteigimas yra neabejotinai reikšmingas žingsnis kuriant ateities europinę Ukrainą. <...> Tiesa ta, kad būtent Ukraina visam pasauliui rodo pavyzdį, kaip karo apimta šalis sugeba siekti reformų ir pertvarkymų. Taip, svarbu, kad jie būtų įgyvendinti, tačiau iki tol visada būna priėmimo etapas. Leiskite paminėti dar keletą teisės aktų, kuriuos neseniai patvirtino Rada: Pensijų reformos įstatymas; Sveikatos priežiūros įstatymas; Švietimo įstatymas. Tai yra faktai. Noriu užbaigti pabrėždamas aiškią mūsų pačių – ES – atsakomybę. ES politika ir sąlygos turi būti nustatytos tokios, kad galiausiai padėtų apsaugoti Ukrainos nepriklausomybę ir nekeltų pavojaus jos gyventojų socialinei bei ekonominei gerovei.“
Laima Andrikienė (Europos liaudies partija) kalbėjo: „Nepaisant besitęsiančios Rusijos agresijos prieš Ukrainą, praėjusią savaitę buvo įveiktas sunkus etapas: Ukrainos parlamentas priėmė įstatymą dėl Antikorupcinio teismo įsteigimo. Tai labai svarbus ir ilgai lauktas sprendimas. Ukrainos valstybė vykdo savo įsipareigojimus, ir jai tenka veikti labai sunkiomis sąlygomis, kai beveik kasdien žūsta kariai ir civiliai, kai dalis valstybės teritorijos – Krymas – yra okupuotas. Galime pasidžiaugti, kad mes ir Ukraina turime asociacijos ir laisvosios prekybos susitarimus bei bevizį režimą. Kita vertus, yra daugybė būtinų reformų, kurias Ukraina turi įgyvendinti. Situacija yra sudėtinga, todėl mūsų vertinimai turi būti ypač objektyvūs. Dėl to palaikau Komisijos pasiūlymą suteikti naują 1 mlrd. eurų vertės makrofinansinę paramą Ukrainai. Ši finansinė parama padės Ukrainai žengti pirmyn, stabilizuoti ekonomiką ir vykdyti struktūrines reformas.“
Šaltinis: EP biuras Lietuvoje
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]