2024 m. gegužės 5 d.

 

Europos Sąjungos ateitis: korupcija ir/ar demokratija

22
Paskelbta: 2014-01-13 11:18 Autorius: Vytautas Rubavičius

Korupcijos vėžys vis labiau plinta įvairiose šalyse. Tad netrūksta kovos su korupcija iniciatyvų, korupcijos stebėjimo programų ir kitų dalykų. ES šalys korupcijos požiūriu labai įvairuoja, tačiau ryškiai skiriasi senosios, vakarietiškos demokratijos ir naujosios, sovietinį politinį korupcinį paveldą sukaupusios valstybės. Vakarietiškosios demokratijos šalyse, kuriose įgyvendinama demokratinės savivaldos plėtojimo nuostata, korupciją galima suvokti kaip tam tikrą blogybę, kurią stengiamasi įveikti. Ji nėra „įrašyta“ tų šalių politinės sistemos „genetiniame kode“. Kai kuriose naujosiose narėse – Lietuva, Latvija, Bulgarija, Rumunija ir kt. – korupcija yra sisteminio pobūdžio. Ką tai reiškia? Politinė sistema ir visas valstybės mechanizmas veikia kaip korupcinė sistema, kurios esminis tikslas yra „plauti“ valstybės finansus ir visuomenines gėrybes. Kitaip tariant, kuo didesnę viešųjų gėrybių dalį paversti asmenine politinio ekonominio elito ir aukštosios valdininkijos gerove, asmeninių sąskaitų „skaičiukais“. Visuose sistemos lygmenyse įsitvirtina savi „nusukamų“, „nutekinamų“, „įsisavinamų“ finansinių išteklių procentai, o politinio sluoksnio ir aukštosios valdininkijos, taip pat teisėsaugos užduotis – garantuoti kuo geresnį tokio valstybinio mechanizmo darbą. Tas mechanizmas veikia juo sklandžiau, kuo geriau įgyvendinta esminė sąlyga – kuo labiau visuomenė atskirta nuo valstybės valdymo, tad ir finansinių srautų kontrolės klausimų. Lietuvoje šitai įgyvendinta pavyzdiniu būdu – visuomenė paversta politiškai bejėgiu elektoratu, kuriam palikta vienintelė teisė – nueiti prie balsadėžių ir šitaip kas kelerius metus patvirtinti esamos valdžios ir politinės sistemos teisėtumą.

Žvelgiant atgal į sėkmingą Lietuvos stojimo į ES istoriją, taip pat turint prieš akis ne mažiau sėkmingus Bulgarijos, Rumunijos ir kai kurių kitų šalių europinės integracijos vyksmus, kyla klausimas, kodėl ES politinis elitas tiek daug lėšų duoda korumpuotiems politiniams elitams. Stojimo į ES sąlygomis buvo pasitenkinta tik bendrais procedūrinės demokratijos įgyvendinimo klausimais – laisvi rinkimai, daugiapartinė sistema, žodžio laisvė, nepriklausomi teismai. Visiškai nekreiptas dėmesys į demokratijos turinį – savivaldą. O juk kaip tik savivalda ir laiduoja demokratijos gyvybingumą. Naivu būtų manyti, kad ES šalių ekspertai buvo tokie akli, kad nepastebėjo, kaip daugumos išsilaisvinusių iš sovietinės okupacijos šalių politiniame elite įsitvirtino buvusieji su visa komunistinio valdymo patirtimi, kurios esminis bruožas – vaizduoti demokratiją. Neįtikėtina, kad ES politinis elitas su visa jį aptarnaujančia bankine ir specialiųjų tarnybų aplinka nematė, kaip naujosiose, vadinamosiose pereinamose šalyse įsitvirtina oligarchiniai režimai, mokantys vaizduoti ne tik demokratiją, bet ir „skaidrumą“ bei „kovą su korupcija“. Tačiau europinių dotacijų, išmokų ir kitokių gėrybių srautas tiesiog tekėjo į tų režimų rankas, nepaprastai sparčiai didindamas socialinę atskirtį ir skatindamas emigraciją. Juk kad ir ką bekalbėtų Lietuvos politinis elitas apie šalies „sėkmės“ istoriją, valstybė sveiku protu suvokiamoje ateityje neturi jokių šansų pagerinti didžiosios dalies žmonių gyvenimą. Jiems skirta laukti Maisto banko eilėje. Esame pasmerkti regėti skurstančių pensininkų, kultūros darbuotojų ir kitokių varguolių minias, kurias guodžia vis naujos politinio elito sudarinėjamos darbo grupės jų vargams mažinti. Lietuva, jos politinio elito požiūriu, turi didžiuotis įveikusi neseną ekonominę krizę. Lygiai taip pat ji turės didžiuotis ir įveikusi naują krizę. Toks tad džiaugsmas yra skirtas didžiumai Lietuvos gyventojų.

Jei ES politinis elitas suvokia, kokio pobūdžio politinės sistemos ir oligarchiniai režimai įsitvirtino kai kuriose naujosiose narėse ir skiria joms didžiulius finansinius išteklius, vadinasi, tokie režimai tam elitui visai tinka. Tinka Lietuvos, tinka Bulgarijos, tinka Rumunijos, tinka ir tiks Balkanų regiono šalių. Gal kaip tik tokie režimai sėkmingiausiai vykdo tam tikras viešai nedeklaruojamas europinės reikšmės užduotis? Už gerą darbą ir atsilyginama didžiuliais finansiniais srautais, kurie nepaprastai sparčiai naujųjų šalių politinį ekonominį elitą pavertė labai turtingu europinės išvaizdos elitu. Svarstydami, kokios galėtų būti tos užduotys, prieiname prie ganėtinai paprastų išvadų. Visiškai atskyrus visuomenę nuo valstybės valdymo reikalų, sparčiai menkėja visuomenės savivertė, o su ja esminiai socialinės sanglaudos ir sąsajų su gyvenama vietove saitai. Tad menkėja nacionalinio tapatumo turinys ir jausena, taip pat valstybingumo svarbos pajauta. Visuomenė paverčiama atomizuotais individais, kurie save jau ima įsivaizduoti tik kaip laisvą darbo jėgą. Kitas svarbus dalykas – korupcinės demokratijos ir oligarchiniai režimai labai greitai praskolina valdomas šalis – juk nusavinama didelė ir skolintų lėšų dalis. O mažosios ir vidutinės valstybės kaip tik ir valdomos per valstybės skolą. Korumpuoti, oligarchiniai režimai labai sėkmingai savąsias šalis paverčia administracinėmis teritorijomis, nes jiems svarbiausia ne nacionaliniai, o asmeniniai – kad ir vaikams, ir anūkams užtektų – interesai. Svarbiausias – valdžia, visa valdžia. Tad nebelieka jokios nacionalinės politikos, vien teritorijų valdymo technologijos.

Bandant įsivaizduoti ES ateitį, apima nelinksmos mintys. Galima nujausti, kad išvalstybindamas, išvietindamas ir emigracijos srautais maišydamas mažąsias tautas, ES politinis elitas kaip tik tikisi vėliau įtvirtinti aiškesnius demokratinių politinių sistemų rėmus. Tačiau juk korupcinė vaizduojamoji demokratija ima veikti ir visoje ES politinės erdvėje, o pačios demokratijos vertybės imamos suvokti kaip atitikimas vienoms ar kitoms politinių vyksmų procedūroms. Matant, kaip iš europinių pinigų lobsta vietiniai politiniai elitai ir nieko nedarant, kad bent dalį tų pinigų imtų skirstyti pati savivaldi visuomenė, kyla nuojauta, kad vyksta ir didesnės, jau tarpelitinės, finansinių srautų dalybos. Nesikeičiant europinėms politinėms nuostatoms, pačioje ES didės ir korupcinės oligarchinės demokratijos sritis, juolab kad ES, kaip politinis valstybinis darinys, gyvuoja aiškiai jaučiamo demokratijos stygiaus sąlygomis.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
22. Ekstrasensas
(2014-01-15 09:18:18)
(78.63.122.248) Parašė:

Visokių būna, yra ir tokių kurie gali ateitį nuspėt.



21. Letas Palmaitis 18
(2014-01-14 11:47:21)
(185.2.138.125) Parašė:

Įdomu, kas yra "ne politinė, bet dvasinė" vergovė? Manote, "politinė" - kada vergams užkabins geležies grandines? Nematote elektroninių grandinių? Neskaitėte Orvelo? Nesuprantate technologijų raidos į žmogaus organizmo siejimą su "tinklu"? Manote esate laisvas, kai visi Jūsų biometriniai duomenys laikomi ne tik kad "kur reikia", bet net nežinia kur užsienio valstybėse? Negirdėjote, kad stovint prie įtartinai nežinia iš kur gaunamų ir kontrolei neprieinamų žeminančio piršto atspaudų ėmimo aparatų biometriniam pasui aukai kažkodėl siūloma kiek "palenkti galvą" ir esate įsitikinęs, kad tuo metu ant Jūsų kaktos nepalieka bent (kol kas) eksperimentinio ženklo? Neskaitėte "tamsybininkų" "viduramžių" Apreiškimo šv. Jonui 13 skyriaus (ar bent 13, 17)? Nematote trijų maštabavimo linijų barkoduose, apie kuriuos net pats autorius Laureris Vikipėdijoje rašo, kad jos "atsitiktinai" sutapo su "6"? Neskaitėte, kaip Nikolas Rockefelleris pokalbyje su Aharonu Russo pareiškė, kad maištaujantiems bus paprasčiausiai "atjungiami čipai" - t.y. atjungs priėjimą prie banko sąskaitos, o grynųjų nebebus, eik ir dvėsk. Tikite, kad "balsų dauguma" galima atimti iš nupenėtai ginkluotai policijai vadovaujančio "elito" prisigrobtą turtą bei "pozicijas", o tada "visi" valdys? Kada šitaip buvo istorijoje? Jei nebuvo niekada, kaip bus esant totalinei elektroninei kontrolei? Negirdėjote, kad "elitui" žmonių žemėje per daug? Manote "savų" nenaikins? Nėra pasaulyje tokių precedentų? "Elitas" ir yra tas valdantis "demas", todėl ir mūsų viršūnėlė taip karštai remia DEMOkratiją, nes jų tikslas - patekti į GLOBALIZUOTĄ DEMĄ ir jie jau pateko. Tai kokia čia vergovė, "dvasinė" ar "politinė"? Laisvė įmanoma tik D-vuje, kai žmogus nusileidžia Jo Valiai ir Jo Valdžiai. Išskyrus šiandien D-vo Galia sėkmingai kovojančius prieš satanizmą salafitus, kol kas dar niekas nesusigaudo, kur yra laisvė.



20. Deja, ir vėl autorius teisus.
(2014-01-14 11:27:11)
(78.62.127.112) Parašė:

*



19. Pikasas
(2014-01-14 11:16:58)
(78.62.86.131) Parašė:

K. Girnius. Laikas vaivorykštės koalicijai? KOMENTARAS STRAIPSNIUI Nuosekliai ir atkakliai besiaiškinant galima daug ką suprasti giliau, sugebėti pažvelgti į problemą kitu kampu ir rasti tinkamus sprendimus. Kai pirmą kartą paviešinau savo apmąstymus apie žemės referendumą, jaučiau, kad sulauksiu daug kritikų. Dabar jų gerokai sumažėjo ir į primintas mintis jau žvelgiama atidžiau ir atlaidžiau. PASIAIŠKINKIME, kur yra esmių esmė nagrinėjant įvairius klausimus, sietinus su Lietuvos ir visos Europos Sąjungos reglamentais. Tuo tikslu verta pažvelgti kokios jėgos kovoja prieš euro įvedimą, energetinių projektų vystymą, dėl žemės referendumo. Pagrindiniai tokių ir panašių tikslų kovotojai akivaizdžiai atstovauja Rytų imperijos siekiams atstatyti buvusios sovietinės imperijos sienas ekonomiškai ir politiškai. Suklaidintų tokių aktyvistų demagogija taip pat netrūksta. Lietuva, manau, yra tas "kremlinų" svajonių kąsnelis, kurį jie vėl prarytų net nemirktelėję. Vykdydama kai kuriuos projektus ar pasižadėjimus Europos Sąjungai Lietuva praranda šiek tiek savarankiškumo, tačiau išsaugo pačią esmę - vis stiprėjantį savarankiškumą nuo Rusijos interesų lauko. Esame specifinėje pasienio erdvėje, kuri ir toliau Rusijos neokomunistų ir nacionalistų laikoma laikinai netekta teritorija. Putino režimas savo politiką jau pakankamai pademonstravo. Ją pradeda geriau suprasti ir kitos demokratinės šalys. Būtent dėl tokios agresyvios politikos gyvename sudėtingu ir pavojingu laikotarpiu. Turime suprasti ir tai, kad Vakarams mes būsime labiau reikalingi ir įdomūs, jei mūsų ekonomika persipins su tų šalių politikos ir verslo tikslais. Jei jie pasitikės mūsų saugumu, galės drąsiau investuoti Lietuvoje, kurti čia geriau apmokamas darbo vietas ir bus labiau pasiryžę savo investicijas, reikalui esant, ginti nuo Rytų interesų invazijos. Taip, tame daugiau pragmatizmo, negu nuogos ideologijos, tačiau šiais laikais toks bendros ir laisvos rinkos pragmatizmas yra tai, kas gali mus labiau susieti su Europos ir NATO siekiais, bei labiau užtikrinti mūsų šalies įvairų saugumą. Rašinio autorius K.Girnius prakalbo apie "vaivorykštinę" koaliciją. Gal tokia teorinė galimybė ir bręsta, tačiau laikas jai dar gerokai ankstyvas. Tik po Apeliacinio teismo nutarties bus aiškiau, kokios galimybės išlieka toliau "kremlinų" interesus ginti Darbo partijai. Svarbus ir KT apsisprendimas dėl pakartotino priesaikos davimo termino. LLRA ir rusų frakcijos akiplėšiškumas taip pat gali versti LSDP keisti savo partnerius. Antrą vietą Seimo rinkimuose gavusi TS LKD gali pritarti ir Mažumos vyriausybės sudarymui. Jei konservatoriai pritars pozityviems A.Butkevičiaus vyriausybės sprendimams, būdami opozicijoje, ekonomika gali ne tik nesužlugti, bet ir sutvirtėti.Gal tuomet ir premjerui nereiks kiekvieno sprendimo derinti su V.Uspaskich statytine Seime, kurios staigiai prasidėjusi karjera gali dar staigiau pasibaigti. Visa tai tik priešlaikiniai pasvarstymai, tačiau ko nebūna gyvenime. Žinoma, tokioje Vokietijoje socialdemokratai kur kas panašesni į savo partijos pavadinimą. Tačiau net ir tokioje galingoje valstybėje kairieji kviečiami į talką kartu valdyti šalį. LSDP tenka nešti AMB aplinkos kuprą. Ja neatsikračius, ryškesnės permainos sunkiai įsivaizduojamos. Tačiau, kaip sakoma "niekad nesakyk: "niekada"... Apsivalymas nuo "burokinių" darbiečių ir paksoidų jėgų būtų toks veržlumo proveržis, kad kai kurie laikini nesklandumai galėtų atrodyti tik menkniekis. Gal net pats didžiausias mūsų tikslas dabartinėje situacijoje yra ne tiek savų korumpuotų sukčių išgaudymas, o "kremlinų" apetitų sumažinimas. Kad praryti nebesvajotų. Na, o kad teisėsaugos problemos spręstinos, tai su tuo gali ginčytis nebent patys teisėsaugininkai. Ir tai ne visi, o tik "specifiniai"... Tikiu mūsų šalies ateitimi. Su ta viltimi pasilieku. Visi, kurie siekia gėrio mūsų šaliai, turi jos neprarasti...



18. apie vergvaldžius
(2014-01-14 09:08:03)
(195.182.64.237) Parašė:

Beveik 40 metų ėjau prie „horizonto“ arba, kaip Jūs sakote, „siekiamybės“, nes „šviesi ateitis“ buvo vos ne ranka pasiekiama (manau, kad ir ponas V. Rubavičius tuos laikus puikiai prisimena). Tik nesuprantu, kodėl vieną siekiamybę reikia (reikėjo) pakeisti kita. Gal savęs apgaudinėjimas toks saldus, kad realus gyvenimas, tiesiog, gąsdina. Sutinku, kad atsispirti politinės propagandos aparatui sunku, o jam nepasiduoti, gal būt ir vergovė (tik ne politinė, o dvasinė). Toks išbandymas, tikrai ne kiekvienam. ↔ Bet... ar mes žinome, kokius išbandymus mums ruošia tie, kurie save įvardijo „elitu“, tie, kurie nori sumažinti gyventojų skaičių iki 2 milijardų?! Paliks kokia nors Kiniją, kaip pigią darbo jėgą, o kitą milijardą senų pird...lų Amerikoje ir Europoje, kaip „elito“ atstovų, tada tokio „eksperto“ kaip Alex Jones siūlymas išnaikinti 50% pasaulio gyventojų pasirodys kaip neįkainuojamos vertės humanizmas. ↔↔↔ Vytautas Ju.



17. to: 14. Kritikas Pikčiurna ->11. TIESA AKIS BADO
(2014-01-14 08:47:04)
(78.62.6.70) Parašė:

o dabar 100 proc SNORĄ pakeicia VALDOVŲ RŪMŲ piniginė opera. Tiesą sakant, atrodo paprastam zmogui, kad tai tos pacios ODISĖJOS tęsinys...



16. Martai
(2014-01-14 08:42:00)
(78.62.6.70) Parašė:

lojaliausias tai kazkada isvadinęs tautą SUNAUJA...As tikiu tik į vieną DIEVĄ, kiti yra su nuodėmėmis ir labai negraziomis bei didelėmis. Tokia yra TIKROVĖ ir TIESA.



15. Kritikas Pikčiurna ->10. Letas Palmaitis ir 7. Vytautas Ju
(2014-01-14 04:23:35)
(78.56.140.149) Parašė:

Gerbiamieji, kad demokratija turi ydų ir kad tai yra tik siekinys, kaip ir Tiesa, nereiškia, kad jų nereikia siekti. Šiame siekinyje tėra tik dvi išeitys - arba stipraus centro diktatas ir likusiųjų vergija arba nuolatinė kompromisų derinimo ir paieškos kova, kad bendro gėrio siektume per kiekvieno gėrį. Tai yra neužbaigiamas procesas ir siekinys, bet atsisakius jo lieka tik vergija ir mirtis. Ką renkatės? Aš kartu su Vytautu Rubavičium renkuosi aktyvų pilietiškumą, o jo nebus be tikros savivaldos, kuri daug kur Europoje jau yra. Todėl euro biurokratijos valdymo pasekmės ten yra ne tokios pragaištingos.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras