Britanijos vyriausybės ryšių centras (GCHQ) tikrindavo įeinančią ir išeinančią pagrindinių JAV Ir ES žiniasklaidos priemonių darbuotojų korespondenciją. Apie tai remdamasis Edvardo Snowdeno dokumentais praneša „The Guardian“, kuris taip pat buvo vienas iš sekimo objektų.
Be „The Guardian“ Britanijos žvalgybininkų dėmesį patraukė BBC, „Reuters“, „The New York Times“, „Le Monde“, „The Sun“, NBC ir „The Washington Post“. Šių žiniasklaidos priemonių darbuotojų laiškai buvo „išsaugoti GCHQ ir patalpinti vidiniame organizacijos tinkle“.
Remiantis „The Guardian“ informacija, tai buvo padaryta „testinių treniruočių“ metu, prisijungiant prie šviesolaidinio ryšio kabelių. Pranešama, kad „vieną 2008 m. lapkričio dieną per nepilnas 10 min.“ agentūros darbuotojai „išpumpavo“ daugiau kaip 70 tūkst. elektroninių laiškų, tame tarpe ir žurnalistų korespondenciją. Straipsnio autoriai pažymi, kad požymių, leidžiančių tvirtinti, kad tai buvo prieš žiniasklaidą nukreipta ataka – nėra. Tačiau, nėra ir požymių, kad negalima būtų tvirtinti priešingai.
Remiantis Didžiosios Britanijos įstatymu dėl tyrimo įgaliojimų (RIPA), „nei policijai, nei specialiosioms tarnyboms nereikia teismo leidimo, kad būtų galima gauti informaciją apie bet kokio Jungtines Karalystės piliečio telefoninius skambučius“, rašoma straipsnyje. „Vietoj to, jie privalo gauti leidimą iš įgalioto pareigūno toje pačioje tyrimą vykdančioje įstaigoje, tačiau neturinčio tiesioginio ryšio su atliekamu tyrimu“. Dokumentuose, kuriuos turi „The Guardian“ pažymima, kad informacijos rinkimas nebuvo selektyvus, tai buvo masinis duomenų rinkimas, o šiai operacijai buvo suteiktas itin aukštas slaptumo lygis – Top secret strap 2.
Snowdeno paviešintuose failuose yra informacija, kad žurnalistus, besispecializuojančius tiriamojoje žurnalistikoje, GCHQ įtraukė į grėsmių sąrašą „kartu su teroristais ir hakeriais“, pažymi „The Guardian“. Laikraštis cituoja konfidencialų dokumentą, skirtą karinės žvalgybos pareigūnams: „Žurnalistai ir reporteriai iš visų žinių tarnybų yra potenciali grėsmė nacionaliniam saugumui. Labiausiai neramina žurnalistai, kurie užsiima demaskavimais, susijusiais su šalies gynyba, ir darantys tai dėl asmeninės naudos arba, kaip jie sako, dėl visuomenės interesų“.
Remiantis šia informacija, daugiau kaip 100 Britanijos žiniasklaidos priemonių vyriausiųjų redaktorių, pasirašė laišką premjerui Deividui Kameronui (David Cameron), kuriame išreiškė protestą prieš žurnalistų sekimą. Pats Kameronas po Paryžiaus teroro išpuolių kalbėjo, jog jis yra už tai, kad būtų išplėsti valstybinių tarnybų įgaliojimai sekant piliečius, primena „The Guardian“.
Šaltinis: theguardian.com
Naujausi
Naujausi komentarai
Lora
IP 78.58.59.215 | 22:07:55
Pakruvinta laisvė gardesnė ir labiau vertinama. Ne upėm, ne jūrom, bet saikingai pakruvinta....
>15 Šventa vieta
IP 95.24.25.163 | 21:39:59
tuščia nebūna. Prašiko liberalai demokratiją, kur bepažvelgsi, "pokyčiai po pokyčių", o rezultate griuvėsiai (tipo, kaip Vilniaus nac. stadiono) ... Užsižaidė, kaip vaikučiai smėlio dėžėj ir štai tau. Dabar demokratijos ir vertybių jau teks mokytis iš naujo. Suprantama bus ilgos ir skaus...
Xxxx
IP 2a00:1eb8:c2b7:d505:584d:1091:b6f2:310c | 21:38:42
Žiūrėjau aš į tuos NeRedaguota "septynis pridurkus" (ne samurajus) bet kantrybės į juos žiūrėti užteko tik 14-kai minučių, nes klausytis nebuvo ką (nei vienos "ryškios" minties), o žiūrėti "įdomu buvo" kaip vėjas kartais judina užuolaidą ant lango iš dešinės ir, kaip se...
A.a.Sadūnaitės
IP 89.116.124.10 | 21:26:42
2018m.šios premijos gavèjos buvo kitas rūpestis: o kur Deimantė? Kur jos kapelis?...