Generalinė prokuratūra „savo kompetencijos ribose“ suteikė informaciją apie vieną žymiausių Lietuvos prokurorių, tiriančių ne vieną rezonansinę bylą – Sigutę Malinauskienę. Be komentarų (kol kas) skelbiame prokuratūros atsakymus į pateiktus klausimus Generaliniam prokurorui Dariui Valiui:
„Atsakydami į Jūsų paklausimą informuojame, kad nuo 2003 m. gegužės 1 d. įsigaliojęs Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymas pakeitė asmenų, pretenduojančių į prokuroro pareigas, priėmimo tvarką. Minėto įstatymo 25 str. 1 d. buvo nustatyti ne tik nauji išsilavinimo reikalavimai, bet ir išlaikytas pretendentų į prokurorus egzaminas bei Atrankos komisijos teikimas. Pretendentų atrankos komisijos nuostatuose buvo nustatyta, kad komisija asmenis atrenka į pretendentus pagal Prokuratūros įstatyme nustatytus reikalavimus, vienas kurių aukštasis universitetinis teisinis išsilavinimas ir įgytas teisės magistro ar teisininko profesinis kvalifikacinis laipsnis.
Lietuvos Konstitucinis Teismas 2008 m. vasario 20 d. nutarimu išaiškino aukštojo teisinio išsilavinimo sąvoką, t. y. pasisakė dėl pirmosios pakopos teisės studijų (bakalauro kvalifikacinio laipsnio) ir visaverčio aukštojo universitetinio išsilavinimo. Atsižvelgiant į šį Konstitucinio Teismo nutarimą buvo pakeistas ir 2008 m. liepos 17 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymo pakeitimo įstatymas, kurio 25 str. patikslina aukštojo universitetinio teisinio išsilavinimo sąvoka. Įstatymų leidėjas patikslino aukštojo universitetinio teisinio išsilavino sąvoką, tačiau nenustatė pereinamojo laikotarpio minėtam išsilavinimui įgyti.
2009 m. pavasarį prokurorė S. Malinauskienė įstojo mokytis į M. Romerio universitetą. Šiuo metu prokurorė yra baigiamosiose M. Romerio universiteto Teisės fakulteto studijose (teisės bakalauro laipsniui gauti). Studijų pabaiga – šių metų pavasarį.
Primename, kad 2002 m. S. Malinauskienė baigė Lietuvos teisės universitetą ir jai suteiktas teisės magistro kvalifikacinis laipsnis. Dėkojame už Jūsų pilietiškumą.“
Prokurorės atostogos skirtos studijoms
Papildomai Generalinė prokuratūra informavo, kad „prokurorė S. Malinauskienė šiuo metu yra atostogose. S. Malinauskienė dėl kasmetinių atostogų į Prokuratūros vadovybę kreipėsi 2010 m. gruodžio 28 dieną. Generalinio prokuroro pavaduotojo įsakymu S. Malinauskienė yra kasmetinėse atostogose nuo 2010 m. gruodžio 30 d. iki 2011 m. sausio 28 d. Gruodžio 27 ir 29 dienomis prokurorė S. Malinauskienė buvo išėjusi neapmokamų atostogų.
Kadangi prokuratūros vadovai skiria išskirtinį dėmesį rezonansiniams tyrimams, siekdami tolimesnių nenutrūkstamų procesinių veiksmų šiame, viename svarbesnių, ikiteisminiame tyrime, naujo profesinio žvilgsnio, buvo nuspręsta tyrimą perduoti kitam Generalinės prokuratūros skyriui.“
Ar prasidės VEKS tyrimas su naujo prokuroro paskyrimu?
Generalinė prokuratūra taip pat informavo, kad „sausio 4 d. ikiteisminis tyrimas dėl VŠĮ „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) veiklos perduotas Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentui. Ikiteisminiam tyrimui vadovauja šio departamento prokuroras Gintaras Plioplys“.
Koks likimas laukia kitų rezonansinių bylų kurias tiria S. Malinauskienė prokuratūra neinformuoja.
Taip pat prokuratūra nieko nepraneša, ar pagaliau bus pradėta tirti visa per 300 milijonų litų kainavusi programa VEKS, kurios vykdytojais buvo Kultūros ministerija, Vilniaus savivaldybė, VŠĮ „Vilniaus festivaliai“, Vilniaus dailės akademija ir t.t.
Žinia, iki šios dienos prokuratūra „tyrė“ tik vienos VEKS programos vykdytoją, taip vadinamą „iešmininkę“ – viešąją įstaigą VEKS.
Visiškai užstrigęs atsiskaitymas už programą VEKS
Kultūros ministerija iki šios nepateikė finansinės ataskaitos Vyriausybei už visą VEKS programą, ką privalėjo padaryti iki praeitų metų kovo pirmos dienos.
Savo ruožtu Lietuvos vyriausybė pažeisdama Europos Tarybos nutarimą nepateikė Europos komisijai VEKS programos analizės, ką vėliausiai turėjo padaryti iki praeitų metų pabaigos.
Dėl finansinių machinacijų raizgalynės iki šios dienos nėra ir likviduota pati VŠĮ VEKS, kas turėjo būti padaryta iki praeitų metų birželio 1 dienos.
Pats VEKS ikiteisminio tyrimo vilkinimas buvo vykdomas net 32 mėnesius iš eilės – nuo 2008 metų birželio 12 dienos. Todėl drąsiai galima pasakyti, kad prokurorui Gintarui Pliopiui, jei jis realiai pradės tirti programą VEKS, darbo tikrai neturėtų stigti.
Vilnius buvo ketvirtasis iš Rytų Europos miestų (ir antrasis iš Rytų Europos sostinių), gavusių tarp valdininkų prestižiniu laikomą Europos kultūros sostinės statusą. Šį statusą 2005 m. suteikė Europos Taryba. Europos kultūros sostine Vilnius 2009-aisiais tapo kartu su Austrijos miestu Lincu.