Visai neseniai Seimo Audito komiteto pirmininkė Loreta Graužinienė žiniasklaidai teigė, kad "Prokuratūra visai negina viešojo intereso, nors tai – jos pagrindinė funkcija"."Niekas nesiima iniciatyvos, jei tai nenurodyta tarnybinėje instrukcijoje. O valstybė praranda tiek finansine, tiek pasitikėjimo prasme", - sakė L. Graužinienė.
Tačiau politikams, kurie dar turi sąžinės ir blaivaus proto, reikia pagaliau suprasti ir garsiai pripažinti, kad Prokuratūra ne tik kad negina viešojo intereso, o tiesiogiai bendradarbiauja su finansinių machinacijų (ir ne tik) organizatoriais ir vykdytojais, visais įmanomais būdais marina ikiteisminius tyrimus, falsifikuoja dokumentus ir kitaip vykdo nusikalstamą veiką. Tik dėl šios priežasties visų be išimties rezonansinių didžiųjų pinigų plovyklų tyrimai vyksta labai ilgai ir baigiasi visada vienodai - be menkiausių rezultatų.
Konstatuoti senai žinomas tiesas apie tai, kaip teisėsauga nevykdo tiesioginių savo funkcijų nebepakanka.
Politikai turi rasti sprendimus, imtis veiksmų ir sudaryti visas sąlygas, kad į teisiamųjų suolą pirmiausia pradėtų sėsti ne tik gerai žinomi elementarūs vagys, o būtent tie labai konkretūs prokurorai, dėka kurių finansinių nusikaltimų autoriai gali nebaudžiamai, be sustojimo, vienas po kito vykdyti begalę nesibaigiančių "valstybinės" reikšmės projektų, liaudyje vadinamų paprastai - aferomis.
Valdžioje esantys pirmiausia turi rūpintis ne antraeiliais dalykais, kaip teisės aktų kaitaliojimas dėl įvairiausių valstybinių rentų ar panašių dalykų.
Kad finansinių nusikaltimų srityje reikalai pradėtų judėti, politikai privalo pasirūpinti nuo 2002 metų įsigaliojusiu Valstybės kontrolės įstatymu, kurio dėka valstybės auditoriams buvo palikta tik formali teisė be jokios praktinės naudos konstatuoti - kas, kaip ir kuriais metais apvogė valstybę. Būtina padaryti, kad auditorių rekomendacijos būtų privalomos, o pačiai Valstybės kontrolei sugrąžinta, kaip buvo anksčiau, baudžiamoji funkcija.
Politikai privalo pasirūpinti, kad Baudžiamasis kodeksas, kuris 2000 metais buvo priimtas "tobulesnis" ir kurio "privalumais" nevaržomai naudojasi aferistai iki šios dienos, taip pat būtų kuo skubiau peržiūrėtas ir pataisytas, jau nekalbant apie humaniškiausių senaties terminų panaikinimą.
Atlikus vien tik šiuos kelis žingsnius, ypač ženklūs rezultatai teisėsaugos, o ir visos valstybės pasitikėjimo atkūrimo kelyje pasijustų labai greitai. O juk to taip norėtų šalies Prezidentė.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu