Gruodžio 13 dieną vykusioje Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų taryboje Briuselyje buvo politiškai įvertinta situacija Baltarusijoje, Rytų Ukrainoje, taip pat Lietuvos patiriamas Kinijos ekonominis spaudimas.
ES užsienio reikalų ministrai ypač daug dėmesio skyrė eskalacijai prie Ukrainos rytinių sienų ir agresyvėjančios Rusijos kariuomenės telkimui.
„Jau beveik aštuonerius metus tęsiasi Rusijos agresija prieš Ukrainą. Šiandien stebime, kaip Rusija vėl brėžia naujas raudonąsias linijas ir grasina Ukrainai ir demokratinėms šalims, atsisakydama ieškoti konstruktyvaus sprendimo diplomatiniu keliu. Reikia aiškiai siųsti žinią, kad jokia trečioji šalis negali turėti veto teisės demokratinės ir nepriklausomos valstybės sprendimams. Šiandien Taryboje ministrai itin vieningai akcentavo stipraus ir labai griežto atsako būtinybę, jei situacija prie Ukrainos sienų eskaluosis,“ - pasakė Lietuvos diplomatijos vadovas Gabrielius Landsbergis.
Vyras taip pat pabrėžė, kad ES turėtų prisidėti, stiprinant Ukrainos ir jos visuomenės atsparumą, parengti atgrasymo priemones ir aiškiai indikuoti, kokios būtų pasekmės Rusijos karinės eskalacijos atveju.
Kalbėdamas apie situaciją Baltarusijoje ir prie rytinės ES sienos, G. Landsbergis nurodė, kad būtina išlaikyti dėmesį tiek A. Lukašenkos režimo vykdomai migracijos instrumentalizacijai, tiek didėjančioms represijoms ir prastėjančiai žmogaus teisių situacijai Baltarusijoje.
„Nepaisant tam tikrų pozityvių žingsnių – suorganizuotų repatriacinių skrydžių, situacija išlieka įtempta, ir vis dar didelis skaičius migrantų yra Baltarusijos teritorijoje. Turime būti pasiruošę tolesnėms provokacijoms. Baltarusijos vidaus situacija taip pat blogėja: politinių kalinių skaičius pasiekė nematytas aukštumas, didėja spaudimas pilietinei visuomenei, likviduota nepriklausoma žiniasklaida. Todėl itin svarbu išlaikyti spaudimą režimui,“ - pasakė ministras ir pabrėžė, kad taip pat svarbu toliau laikytis neteisėto prezidento nepripažinimo politikos, reikalauti paleisti ir reabilituoti politinius kalinius bei užtikrinti, kad kaltieji neliktų nenubausti.
ES užsienio reikalų taryboje ministras taip pat akcentavo, kad būtini skubūs ir vieningi ES veiksmai dėl Kinijos spaudimo prieš Lietuvą. Prekybos sutrikimus G. Landsbergis šiandien išsamiai pristatė ir už prekybą atsakingam Europos Komisijos vicepirmininkui Valdžiui Dombrovskiui.
Diskusijoje apie ES santykius su Vidurinės Azijos šalimis ministras išsakė nerimą dėl ekonominės ir humanitarinės krizės Afganistane bei jos įtakos regiono valstybėms. G. Landsbergis pritarė, kad svarbu didinti ES įsitraukimą regione, skatinti demokratinių reformų įgyvendinimą ir kalbėti apie žmogaus teisių padėtį. Taip pat pabrėžė, kad būtina numatyti priemones, kurios padėtų regiono valstybėms sukurti ekonominį atsparumą, užtikrinti afganų pabėgėlių saugumą ir humanitarinius poreikius.
Naujausi
Naujausi komentarai
1000 žudymo dienų
IP 2a09:bac1:44c0::94:26 | 19:22:28
1000 ukrainiečių ir rusų kareivėlių ir civilių žudymo dienų, prie kurių diena dienon aktyviai prisidėjo Amerikos, Lietuvos ir kitų šalių šėtono atstovai. Dekit pragare, išsigimėliai!...