|
XX a. antroje pusėje JAV per Tarptautinį valiutos fondą (TVF) ir Pasaulio banką (PB) vykdė kitų valstybių valstybingumo mažinimo politiką, ypač Rytų Europos šalių. Lietuvos irgi.Visoms buvo primesta nuostata, kad perėjime iš socializmo svarbiausia - pivatizavimas.
Dabar privatizavimo šaukliai amerikiečiai pripažįsta to pasekmes: skurdas, AIDS, narkomanija, terorizmas... Silpnos valstybės kelia pavojų visai pasaulio bendrijai pavojingų ligų ir išsigimimų platinimu, skurdo iššaukiamais nusikaltimais, narkomanija, savižudybėmis. Tai matome Lietuvoje.
Valstybėms vaduojantis iš Sovietinio bloko, JAV, TVF, PB skleidė nuostatą, kad svarbiausia, kuo greičiau valstybinį turtą privatizuoti, valstybę liberalizuoti, sumažinant jos vykdomų funkcijų kiekį.
Po TSRS griūties daugelį Vidurio ir Rytų Europos valstybių užvaldė užsienio kapitalas. Šios valstybės buvo užimtos šiuolaikiškai – be šaunamųjų ginklų.Valstybingumo mažinimas sudarė sąlygas ne tik vietiniams, bet ir užsieniečiams prichvatizuoti valstybinį turtą, išplisti stambiam kyšininkavimui, pareigūnų ir politikų parsidavėliškumui. Daugumai valstybių (ir Lietuvai) buvo įpirštas parlamentinis valdymas, bet piršlys – JAV - neatsisakė prezidentinio valdymo. Prezidentinis valdymas, ypač pereinamuoju ar krizių laikotarpiu, duoda daug geresnius rezultatus, negu parlamentinis.Lietuvos valstybiškumas naikinamas, priimant 1992 metais parlamentinę Konstituciją, 1995 m. įstatymais apribojant prokuratūros galimybes ginti valstybės ir piliečių teisėtus interesus, konservatorių (TS) pradėtą, LDDP (dabar LSDP) ir kitų valdančių partijų tęstą prichvatizavimą ir visuomeninio turto išgrobstymą.
KOMUNISTINĖJE Kinijoje yra VALSTYBINIS KAPITALIZMAS, o ne suknista "laisvoji rinka". Visos stambiosios įmonės ten - valstybinės. Tai reiškia, kad jų pelnai papildo ne atskirų oligarchų, kaip Lietuvoje, o valstybės iždą. Privačių įmonių pelnai ir produkcijos kainos yra griežtai ribojami. Jeigu pas mus galima užsikelti kainą iki padebesių, tai Kinijoje kainos turi būti PAGRĮSTOS.
Kinija jau supirko didžiulius žemių plotus Afrikoje ir JAV. Neseniai JAV spaudoje buvo paskelbta: jeigu Kinija pareikalautų grąžinti skolas, JAV ištiktų BANKROTAS.
|