Brazilijoje tęsiasi prieš jos vyriausybę nukreipti protestai, kuriuos šalies prezidentė Dilma Rousseff pasiūlė užbaigti surengus referendumą dėl didelių politinių reformų, pranešė „Jornal do Brasil“ (http://www.jb.com.br/rio/noticias/2013/06/24/novo-protesto-contra-a-corrupcao-fecha-avenida-rio-branco).
Birželio 24-ąją, po pasitarimų su valstijų gubernatoriais, ministrais ir miestų merais, D. Rousseff pareiškė: „Jau daug metų valstybei reikia politinių reformų, todėl siūlau surengti referendumą, kuris padėtų jas įvykdyti“.
Tą pačią dieną prezidentė kalbėjosi su protestų lyderiais ir tvirtino, kad vyriausybė investuos 50 milijardų realų (25 milijardų dolerių) į naujus urbanistinius projektus, kad šalyje būtų pagerinta viešojo transporto situacija.
Pasak D. Rousseff, vyriausybė sukurs naują planą, kuris patobulins viešąjį transportą, taip pat bus pagerintas sveikatos apsaugos ir švietimo sferų darbas. Ji taip pat pažadėjo stipriau kovoti su korupcija.
Birželio 22-osios apklausa, kurią atliko kompanija IBOPE, parodė, kad trys ketvirčiai brazilų (šalyje gyvena daugiau kaip 194 milijonai žmonių) palaiko protestus (http://www.ibope.com.br/pt-br/noticias/Paginas/75-dos-brasileiros-sao-favoraveis-asanifestaco-publicas.aspx).
Protestai prasidėjo birželio 11-ąją, kai žmonės San Paule išėjo į gatves, kad pasmerktų viešojo transporto kainų pakėlimą. Netrukus protestai išplito visoje šalyje, daugiau kaip šimte jos miestų. Birželio 22-ąją demonstracijose dalyvavo jau apie 1,5 mln. žmonių.
Kai kuriuose protestuose brazilų policija naudojo ašarines dujas ir gumines kulkas, tačiau tai protestuotojų įkarščio priešintis galimai korumpuotai valdžiai neatvėsino. Protestų organizatoriai pažadėjo tęsti demonstracijas tol, kol vyriausybė imsis konkrečių politinės sistemos reformų. Liepos pirmąją rengiamas visuotinis streikas šalyje, kuris, kaip žadama, bus paskutinis.
2013-ųjų protestai Brazilijoje dar vadinami Brazilijos pavasariu, Salotų arba Acto revoliucija. Juos surengė organizacija „Movimento Passe Livre“ („Judėjimas už važiavimą be bilieto“), propaguojanti važiavimą „zuikiu“, tiksliau – nemokamą viešąjį transportą.
Tai – didžiausi protestai Brazilijoje nuo 1992-ųjų, kai iš pareigų pašalintas korupcija įtartas prezidentas Fernando Affonso Collor de Mello.
Nuo 2011-ųjų sausio 1 d. šaliai vadovaujanti Brazilijos prezidentė, bulgarų teisininko Petro Rusevo duktė, kairiosios Darbininkų partijos atstovė Dilma Vana Rousseff (g. 1947) pagarsėjo tuo, kad ne tik 2011 m. gegužę legalizavo tos pačios lyties „santuokas“ Brazilijoje, bet ir pasisakė už nepilnamečių švietimą mokyklose apie galimybę tapti transseksualais ir biseksualais, akcentavo, kad Brazilijos vyriausybė „palaiko kovą prieš homofobiją“ (http://g1.globo.com/educacao/noticia/2011/05/governo-nao-fara-propaganda-de-opcao-sexual-diz-dilma-sobre-kit.html).
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]