Ne taip seniai, minint Lietuvos Respublikos Konstitucijos 20-metį, Seimo Pirmininkė Irena Degutienė pasveikino šia proga surengtos konferencijos „Lietuvos konstitucingumo raida“ dalyvius ir svečius.
Kalbėdama jaudinančius žodžius, Seimo Pirmininkė pažymėjo, kad prieš dvidešimt metų priimdami Konstituciją, Lietuvos piliečiai prisiėmė atsakomybę gyventi laikydamiesi bendrų, visuotinai priimtinų politikos, teisės ir moralės standartų.
„Konstitucija tada buvo ir dabar išlieka tam tikras visuomenės gyvenimo fenomenas. Ji veikia čia ir dabar, reglamentuoja kitus teisės aktus, realiai veikia visas gyvenimo sritis. Ir kartu ji yra tam tikras idealas ir siekinys, tam tikras politinio, teisinio ir moralinio gyvenimo etalonas, vienodai privalomas kiekvienam Lietuvos piliečiui. Tai – nelengvas iššūkis bet kuriai sąžiningai pagal Konstituciją gyvenančiai visuomenei, bet kartu – ir tvirtas pagrindas, į kurį remiamės, ieškodami atsakymų į labai nelengvus politinės tikrovės klausimus. Juolab nelengva, kai tokius iššūkius priimti tenka pirmiesiems Europoje, sukurti precedentą viso pasaulio teisei“, - bylojo I. Degutienė.
Seimo Pirmininkės nuomone, Lietuvos konstitucinė tradicija jau gilioje praeityje buvo neabejotinai aukšto lygio, o kai kurie mūsų šalies pasiekimai lieka išskirtiniai ne tik Vidurio Europos regione ir visoje Europoje, bet ir visame pasaulyje.
Seimo Pirmininkė pabrėžė, kad be konstitucinės tradicijos ir konstitucinės dvasios neįmanoma įsivaizduoti ir moderniųjų laikų Lietuvos.
„Valstybės istorija tęsiasi, ir tęsiasi jos darbai, poelgiai, bet ne tik dokumentai. O patys viltingiausi, patys teisingiausi aktai tampa gyvi tik tada, kai jų laikomasi, kai pagal juos gyvenama. Konstitucijai tai galioja kaip niekam kitam. Todėl nenuvertinkime, nesuterškime ir nepamirškime to. Ne tik minėdami iškilias istorines Lietuvos valstybės sukaktis, bet ir kiekvieną dieną“, - tokius žodžius sakė Seimo pirmininkė I. Degutienė.
Tad ekspertai.eu, įkvėpti parlamento vadovės žodžių, kreipiasi į ją pačią su keliais siūlymais.
Gerb. Seimo pirmininke, nepaisant to, kad po kelių dienų jau nebebūsite Seimo pirmininke, kaip manytumėte - ar nereikėtų, galbūt pasikvietus ir svečių iš užsienio, artimiausiu metu surengti konferencijos, kurios metu būtų ne kartojami pagiriamieji žodžiai mūsų Konstitucijai, o įvardinti visi įmanomi atvejai, kaip ši Konstitucija yra pažeidinėjama, o neretai ir tiesiog apšlapinama? Darbinį tokios konferencijos pavadinimą siūlytume "Lietuvos konstitucingumo niekinimo analizė".
Ar nesutiktumėte tapti tokios konferencijos, kaip dabar madinga sakyti, globėja ir iniciatore?
Ar tokia konferencija netaptų vertinga proga aukščiausiu politiniu lygiu priminti daugybinius mūsų Konstitucijos trypimo atvejus?
Ar tokios konferencijos metu nebūtų tikslinga paanalizuoti visuomeninės komisijos 2012 metų gegužės 17 dienos smurto aktui Garliavoje ištirti "PRINCIPINES IŠVADAS", kurios tiesiai šviesiai sako, kad Konstitucijos pažeidimai buvo įvykdyti ne bet kaip, o organizuotai?
Ar tokios konferencijos dalyviai, tarp kurių vieni pagrindinių būtų aukščiausi šalies politikai, negalėtų pabandyti atsakyti į klausimus, kuriuos iškėlė ši visuomeninė komisija, o taip pat ir kitus, į kuriuos jokios reakcijos ir atsakymų visuomenė nesulaukia metų metais, nuo kurių iki šiol kaip velnias nuo kryžiaus bėgo beveik visi Lietuvos vadovai?
Kaip manote, ar tokios konferencijos metu nebūtų tikslinga plačiau paanalizuoti ir konkretų Jūsų pačios atvejį, apie kurį Jūs drąsiai pasakojote visuomenininkams, šių metų kovo 26 dieną susirinkusiems Jūsų darbo kabinete, sakydama, kad Lietuva didžiuliu tempu mutuoja į autoritarinį režimą, o Seimas yra bejėgis ir virtęs apgailėtina dekoracija? (Daugiau apie Jūsų nuogąstavimus skelbėme publikacijoje "Kada tauta praregės, arba kam skambina varpai").
Su šiais siūlymais kreipiamės būtent į Jus, nes Jūs, kaip teigiate savo internetiniame dienoraštyje, rūpinatės kiekvienu ir išgirstate kiekvieną.
Todėl maloniai, įstatymo numatyta tvarka laukiame Jūsų atsakymų į mūsų pasiūlymus ir tikimės, kad norėdama, jog tauta greičiau praregėtų, o Konstitucija iš tiesų pradėtų realiai veikti, būsite viena tų, kurie pagaliau ir imsis kokių nors realių veiksmų šiam siekiui įgyvendinti.