2024 m. spalio 21 d.

 

Į Lietuvą atskrido pirmasis iš trijų naujųjų Lietuvos kariuomenės įsigyjamų paieškos ir gelbėjimo sraigtasparnių

Paskelbta: 2015-06-02 16:29 Autorius: ekspertai.eu

Birželio 2 d. Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose nusileido naujasis Lietuvos kariuomenės sraigtasparnis „Eurocopter“ AS365N3+ „Dauphin“. Šis pagal sutartį bendrai su Aplinkos ministerija už Europos Sąjungos lėšas  pirktas paieškos ir gelbėjimo darbams skirtas sraigtasparnis – pirmasis iš trijų naujų Lietuvos kariuomenės įsigyjamų orlaivių. Planuojama, kad antrąjį ir trečiąjį sraigtasparnį bendrovė „Eurocopter“ perduos Lietuvos kariuomenei iki šių metų pabaigos.

„Atsisakome resursus baigiančių Rusijoje gamintų sraigtasparnių ir tęsiame kariuomenės aprūpinimą vakarietiška technika. Mums svarbu, kad pilotai skraidytų moderniais, naujais ir funkcionalesniais orlaiviais“, – sako krašto apsaugos ministras Juozas Olekas. Ministras taip pat pabrėžia, kad šis sraigtasparnis bus skirtas ir Lietuvos įsipareigojimui NATO oro policijos misiją atliekančioms šalims – užtikrinti paieškos ir gelbėjimo funkcijas – vykdyti.

Pagal bendradarbiavimo su Aplinkos ministerija sutartį, pirmuosius penkerius šio sraigtasparnio eksploatacijos metus Lietuvos kariuomenė yra įsipareigojusi kasmet skirti ne mažiau kaip 75 skrydžio valandas aplinkos stebėjimui ir kontrolei. Sraigtasparniu AS365 „Dauphin“ bus atliekamos aplinkos monitoringo ir kontrolės iš oro užduotys, vykdomi paieškos ir gelbėjimo darbai: jūroje dingusių žmonių paieška, gaisrų gesinimas, ligonių ar transplantuojamų organų perskraidymas, teikiama pagalba valstybės ir savivaldybių institucijoms ekstremalių situacijų atvejais.

Sutartį dėl  trijų sraigtasparnių „Eurocopter“ AS365N3+ „Dauphin“ įsigijimo Lietuvos kariuomenė su bendrove „Eurocopter“ pasirašė 2013 m. spalį. Bendra sraigtasparnių projekto vertė – apie 52 mln. eurų. Į šią kainą yra įskaičiuotas trijų sraigtasparnių įsigijimas, visa reikalinga įranga, pilotų ir šiuos sraigtasparnius aptarnaujančio personalo mokymas, taip pat  trejų  metų garantinis aptarnavimas.

Lietuva nėra pirmoji ES valstybė, kuri bendrijos lėšas panaudoja sraigtasparniams įsigyti. Tokiu būdu sraigtasparnius yra nusipirkusi Ispanija. Taupydamos lėšas ir siekdamos ekonominio poveikio daugelis Europos šalių laikosi praktikos įsigyti dvigubos paskirties prekių, kurios gali būti naudojamos kariniams ir civiliniams tikslams.

Naujasis sraigtasparnis „Eurocopter“ AS365N3+ „Dauphin“ net ir nepalankiu oru (vėjuota, žema ar aukšta temperatūra, krituliai ir pan.) galės vykdyti paieškos ir gelbėjimo operacijas, nutolusias apie 200 kilometrų nuo budėjimo posto. Jis aprūpintas kelių tipų radijo stotimis komunikacijai su antžeminėmis, jūrų ir oro priemonėmis, taip pat koordinavimo centrais. Sraigtasparnis turi radarą, veikiantį paieškos ir orų stebėjimo režimais, infraraudonųjų spindulių radarą (termovizorių), paieškos žibintą ir kitas gelbėjimo funkcijoms atlikti būtinas priemones. Sraigtasparnio įranga leidžia užprogramuoti skrydžio maršrutą, mažiau apkraunant įgulą ir suteikiant galimybę labiau koncentruotis į rajono apiešką. Orlaivis taip pat geba autopiloto režimu kyboti vienoje vietoje, mažiau reaguoti į vėjo gūsius.

Naujieji sraigtasparniai Eurocopter“ AS365N3+ „Dauphin“ pakeis šiuo metu  paieškos ir gelbėjimo funkcijai naudojamus Rusijos gamybos Mi-8 tipo sraigtasparnius, kurių skraidymo resursai baigiasi artimiausiais metais.

Sraigtasparnio Eurocopter“ AS365N3+ „Dauphin“ techninės charakteristikos:

•             Įgula: 2 pilotai

•             Keleivių: iki 8

•             Varikliai: 2 turboreaktyviniai po 717 kW

•             Maksimalus kilimo svoris: 4 300 kg

•             Keliamas krovinys:

o             iki 1900 kg

o             iki 1 600 kg (kabinama ant kablio)

•             Greitis:

o             Maksimalus 287 km/h

o             Perskridimo 269 km/h

•             Kilimo sparta: 6,7 m/s

•             Skridimo nuotolis: apie 900 km

Renginio programa:

13.45     žiniasklaidos atvykimas į Karinių oro pajėgų Aviacijos bazę Šiauliuose;

13.45-13.55 žiniasklaidos įrangos išdėstymas (prie Ginkluotės ir technikos remonto depo angaro/ esant blogam orui – viduje)

14.00     Sraigtasparnio AS365N3 „Dauphin“ tūpimas ir parkavimas šalia vyr. ltn. J.Dobkevičiaus/brg.gen. A.Gustaičio angaro (KOP Aviacijos bazės)

14.05-14.20         svečių ir gamintojų atstovų kalbos, sraigtasparnio pristatymas

14.20-14.25         orlaivio šventinimo ceremonija

14.25-15.00         interviu galimybė (pagal žiniasklaidos poreikį)

15.00-15.20         sraigtasparnio apžiūra

15.20     sraigtasparnio pakilimas/praskridimas/galimybių demonstravimas;

15.40     išvykimas

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras