Skandalai dėl IT kompanijų bendradarbiavimo su specialiosiomis tarnybomis, renkant privačius vartotojų duomenis, pradeda gadinti techninės įrangos gamintojų, socialinių tinklų ir el. pašto tarnybų reputaciją. Savo ruožtu patys „nukentėjusieji“ gali nežinoti apie duomenų rinkimo apimtis ir metodus.
Naujienų agentūra Reuters publikavo kompanijos IBM atstovų komentarus, kurie pasirodė oficialiame „mėlynojo giganto“ tinklaraštyje. Kompanija teigia, kad ji nesusijusi su bet kokiais JAV spec. tarnybų veiksmais, renkant duomenis iš IBM serverių.
Jei spec. tarnybos ir kreiptųsi į IBM su tokia iniciatyva, joms tektų teisiškai pagrįsti tokios užklausos motyvus, pavyzdžiui, atsiųsti teismo sprendimą. Tai susiję ir su serveriais, esančiais už JAV ribų, – spec. tarnyboms vis tiek tektų įrodyti savo reikalavimų teisėtumą, o ne griebtis „įsilaužimo“ metodų.
IBM jau finansiškai nukentėjo dėl paviešinto NSA šnipinėjimo skandalo. Per praėjusį pusmetį technologijų giganto pardavimai Kinijoje sumažėjo net 20 %. Kinijos vyriausybė išsigando Edwardo Snowdeno paviešintų faktų ir įpareigojo valstybines institucijas pirkti tik vietos gamintojų įrangą.
IBM atstovų teigimu, šiais laikais duomenys yra ne ką mažiau svarbesni nei gamtiniai ištekliai. Tačiau duomenų saugojimo ir apdorojimo sferoje svarbios permatomos ir teisingos taisyklės, o rinkos dalyviai privalo pelnyti visuomenės pasitikėjimą. Totalinio sekimo istorija diskredituoja rinkos dalyvius ir neleidžia pasiekti užsibrėžto tikslo.
Visai neseniai savo nepasitenkinimą JAV vyriausybinių institucijų šnipinėjimu pareiškė ir Facebook vadovas Markas Zuckerbergas. Šia tema jis netgi bendravo su JAV prezidentu Baracku Obama. Reikia pabrėžti, kad visur minima NSA visus kaltinimus jos atžvilgiu neigia.