Vykdant Europos Komisijos (EK) direktyvą dėl pramoninių išmetamų teršalų kiekio, keturiuose Lietuvos miestuose iki 2020 metų vidurio turės būti pertvarkyti šeši šiluminę energiją gaminantys objektai – termofikacinės elektrinės arba katilinės.
Į EK pateiktą planą įrašyti didžiuosiuose šalies miestuose esantys įrenginiai. Sostinėje iki 2020-ųjų birželio 30 dienos turės būti rekonstruoti net trys objektai: Vilniaus 2-oji termofikacinė elektrinė ir 8-oji rajoninė (Ateities) katilinė bei Vilniaus 3-ioji termofikacinė elektrinė, dėl kurios konversijos į biokurą su Vyriausybe ir bendrove „Lietuvos energija“ praėjusių metų spalį buvo pasirašytas ketinimų protokolas.
Į sąrašą tai pat pateko Kauno termofikacinė elektrinė, Alytaus ir Marijampolės rajonų katilinės.
Primename, kad pagal EK direktyvą dėl išmetamų teršalų iki 2016-ųjų visos šalies šilumos gamybos įrenginiai turėjo žymiai sumažinti išmetamų į aplinką teršalų kiekį. Neįvykdžius šių sąlygų iki nustatyto termino, šilumos tiekimo įmonėms grėsė baudos arba visiškas šilumą gaminančių įrenginių darbo sustabdymas.
Siekdama, kad investicijos į taršos mažinimo priemones nepadidintų finansinės naštos, Vyriausybė pernai kreipėsi į EK, prašydama pratęsti pereinamąjį laikotarpį, ir pateikė nacionalinį planą. Gruodį šiam planui EK pritarė, todėl nurodytų aplinkos oro taršos mažinimo priemonių įgyvendinimas buvo nukeltas iki 2020 metų birželio 30 dienos.
EK įpareigojo per šį terminą įgyvendinti kuro konversijos projektą, pagal kurį numatoma 70 proc. šilumos ūkyje suvartojamų gamtinių dujų pakeisti biokuru. EK nurodymu taršos mažinimo planas turi būti įgyvendintas aiškiai apibrėžtais etapais.
Per šį laikotarpį turės būti užtikrintas nustatytų metinių į aplinkos orą išmetamo sieros dioksido, azoto oksidų ir kietųjų dalelių limitų laikymasis.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.