Lietuva vėl ant referendumo slenksčio. Šį kartą didžiausias diskusijas kelia žemės nepardavimo užsieniečiams klausimas. Išsiskyrė net valdžios nuomonės: štai Seimo Pirmininkė pasisako už referendumo rengimą, o premjeras – prieš. Tačiau valdantieji, rodos, nesusipriešins, nes referendumo surengimas nėra Konstitucijos pažeidimas arba, kaip sakė Loreta Graužinienė: „Tautos išreikšta nuomonė dar nereiškia Europos Sąjungos sankcijų.“
Prieš daugiau nei dvejus metus vyko kitas referendumas – „Dėl naujos atominės elektrinės (AE) statybos Lietuvos Respublikoje“. Nors jis buvo tik patariamasis, tačiau žmonės pasakė nenorintys naujos AE. Po referendumo šį klausimą turėjo svarstyti Seimas, taip, kaip tai numatyta Referendumo įstatymo 8 str., kur juodu ant balto nurodyta, kad klausimas dėl konsultacinio referendumo įgyvendinimo „ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo jo paskelbimo turi būti svarstomas Seime Seimo statuto nustatyta tvarka”. Bet jis iki šiol dar nėra parlamentarams pateiktas, nes, netikėtai paaiškėjo, juo užsiima Vyriausybė. Ekspertai.eu apie visa tai pasikalbėjo su Seimo Pirmininke.
– Premjeras Algirdas Butkevičius nepritaria referendumui dėl žemės nepardavimo užsieniečiams, Jūs esate priešingos nuomonės. Ar nekils dėl to tarp valdančiųjų įtampos?
– Niekas nekils. Kiekvienas žmogus gali turėti savo nuomonę. O faktas yra tas, kad Lietuvos piliečiai išreiškė pilietinę savo pareigą ir norą dalyvauti valstybės valdyme išsakydami nuomonę, kad būtų surengtas referendumas. Jį paskelbus, visi galės pasakyti savo nuomonę už ar prieš. Aš visada laikausi ir laikysiuosi nuostatos, kad tauta pagal mūsų Konstituciją turi teisę tiesiogiai pareikšti savo nuomonę arba ji (tauta) valdo valstybę per išrinktus asmenis – Seimo narius ir prezidentę.
– Ketvirtadienį Jūs buvote susitikusi su Premjeru. Ar nebuvo aptartas referendumo klausimas? Galbūt Ministras Pirmininkas Jus bandė perkalbėti?
– Tai buvo darbinis susitikimas. Kiekvieną ketvirtadienį su premjeru svarstome darbinius klausimus – ne politinius. Politinėms diskusijoms yra politinė taryba. Vakar su premjeru mes referendumo klausimu nediskutavome.
– 2012 m. spalio 14 d. įvyko referendumas dėl naujos atominės elektrinės (AE) Lietuvos Respublikoje statybos. Žmonės šiam klausimui nepritarė. Ar valdžia ketina vykdyti žmonių valią, ar pasielgs savaip ir statys naują AE?
– Ten buvo patariamasis referendumas. Bet dalis agitatorių, pasisakiusių už, svarstė, kad reikia suskaičiuoti, pateikti konkrečius vertinimus ir paklausti dar kartą tautos. Taigi procesas vyksta. Čia jau yra Vyriausybės klausimas, ne Seimo. O į žmonių valią visada reikia atsižvelgti.
Ar tinkamai buvo visi argumentai praeitą kartą pateikti, galime diskutuoti. Mano nuomone, ne visi, bet aš tikiuosi, kad Vyriausybė priims sprendimą ir ras būdų dar kartą paklausti tautos.
– Ar svarstys Seimas šį klausimą? Ką Jūs, kaip Seimo Pirmininkė, ketinate dėl to daryti, nes po referendumo turėjo būti priimtas kažkoks sprendimas?
– Yra pavesta Vyriausybei atlikti tam tikrus darbus; kai jie bus atlikti, šis klausimas bus svarstomas Seime. Vyriausybė, energetikos ministras analizuoja; kai pateiks mums medžiagą, tada galėsime diskutuoti. Tuo labiau, kad čia ne vien tik Lietuvos klausimas – turime ir partnerių.
– Kalbate apie Latviją, Estiją...
– Taip. Juk Lietuva viena ekonomiškai nepajėgi tokio didžiulio projekto įgyvendinti.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]