Irano ekonomikos ir finansų ministras Shamseddinas Hosseini pareiškė, kad ši šalis planuoja pašalinti dolerį ir eurą iš tarptautinių sandorių. Tai bus padaryta po to, kai JAV ir Europos Sąjunga (ES) įvedė sankcijas Iranui.
Per Teherane sausio 14-ąją vykusį susitikimą su Ekonominio bendradarbiavimo organizacijos nariais S. Hosseini reporteriams sakė: „Irano vyriausybė apsisprendė iš apyvartos užsienio prekyboje išimti tokias valiutas kaip doleris ir euras. Po JAV ir ES sankcijų Irano centrinis bankas nedelsdamas šalies valiutos rezervą pakeitė į eurus ir auksą, tai buvo naudinga tautai. Pokyčiai prekybos modelyje sumažins šalies poreikį doleriams ir eurams bei kitoms valiutoms. Irano prekybos partneriai geranoriškai priėmė šį sprendimą dėl valiutų karo, sukelto JAV devalvuojant dolerį, ir dėl Vakarų finansinės krizės, kuri išbalansavo kitas šalis“.
2012 metų lapkričio 22 dieną Irano centrinio banko vadovas Mahmoudas Bahmani pasiūlė naudoti vietinę valiutą (tomaną) globalioje prekybos sistemoje kaip alternatyvą dominuojančioms valiutoms.
Pasak M. Bahmani, „Iranas ėmėsi atitinkamų veiksmų, kad būtų išimtos dominuojančios valiutos, ypač doleris ir euras, iš užsienio valiutų rezervų ir iš tarptautinės prekybos. Taip darydamas Iranas parodė, kad įmanoma prekiauti nenaudojant „didžiųjų“ pasaulio valiutų“.
2012-ųjų pradžioje JAV ir ES įvedė naujas sankcijas Irano naftos ir finansų sektoriams, norėdamos „apsaugoti kitas šalis, kad šios nepirktų Irano naftos ir nesudarinėtų sandorių su Irano centriniu banku“.
Tačiau, liaudiškai kalbant, Vakarai „išsidūrė“. Iranas per mėnesį iš prekybos nafta užsidirba daugiau kaip 52 milijardus, skaičiuojant litais. Iš Irano naftą nuolat perka Rusija, Kinija, net Japonija ir JAV kompanija „Shell“ (daranti tai per vieną iš Rytų valstybių, spėjama, per Kiniją). Taigi „sankcijos“ tėra anekdotas, propagandinis bandymas pagąsdinti galingą šalį pamojuojant vėzdu.
Pagal www.presstv.ir.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]