Antradienį Strasbūre Europos Parlamentas (EP) iškilmingai apdovanojo praėjusiųjų metų Sacharovo premijos laureatą Olegą Sencovą.
Sacharovo premija šiam Ukrainos režisieriui ir Krymo aktyvistui skirta pernai, tačiau tuomet jis negalėjo atvykti jos atsiimti, nes kalėjo Rusijoje už tariamą teroro aktų organizavimą. Po šių metų rugsėjo 7 d. Ukrainos ir Rusijos apsikeitimo belaisviais O. Sencovas paleistas į laisvę.
Įteikdamas premiją EP pirmininkas David Sassoli pagyrė O. Sencovą už drąsą, ryžtą ir atkaklumą. Kartu jis su nerimu pažymėjo, jog žurnalistai, tinklaraštininkai, menininkai ir kiti žmogaus teisių aktyvistai pasaulyje patiria vis daugiau represijų už tai, kad išdrįsta kalbėti tiesą. EP pirmininkas pareikalavo nedelsiant išlaisvinti kitus rytinėje Ukrainoje, taip pat Irane, Kuboje ir kitur sulaikytus žmogaus teisių gynėjus.
Kalbėdamas Europos Parlamente, O. Sencovas sakė: „Priimu šią premiją ne kaip asmeninį apdovanojimą, bet kaip duoklę visiems politiniams Ukrainos kaliniams, kurie buvo arba tebėra Rusijos kalėjimuose, taip pat mūsų belaisviams, kurie vis dar laikomi Donbaso separatistų, ir tiems, kurie tebekovoja už mūsų nepriklausomybę arba krito už ją.“ Jo teigimu, „Rusija nenori taikos Donbase ir stengiasi jėgos priemonėmis daryti įtaką teisinei Europos politikai“, todėl nereikėtų aklai tikėti V. Putino režimu. O. Sencovas pridūrė, jog ES yra didžiulis įkvėpimas ir siektinas pavyzdys Ukrainos tautai, kovojančiai už savo laisvę ir nepriklausomybę.
Simferopolyje gimęs O. Sencovas nepripažino Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos – jis aktyviai įsitraukė į „Euromaidano“ judėjimą Ukrainoje, taip pat padėjo pristatyti maistą ir kitus produktus Ukrainos kariams, kurie buvo užblokuoti Kryme pirmosiomis Rusijos operacijos dienomis.
20 metų kalėti Rusijoje už tariamą teroro aktų organizavimą nuteisto O. Sencovo teismo procesą „Amnesty International“ apibūdino kaip „nesąžiningą bylą, kurią nagrinėjo karinis teismas“.
2018 m. gegužę kalėjime O. Sencovas pradėjo bado streiką. Dėl kritinės sveikatos būklės jis gydytas reanimacijoje. Galiausiai tų pačių metų spalį badavimą nutraukė, kad išvengtų prievartinio maitinimo.
Nuo 1988 m. kasmet Europos Parlamento teikiama Sacharovo premija siekiama pagerbti už žmogaus teises kovojančius asmenis ir organizacijas. 2019 m. Sacharovo premija skirta Kinijos uigūrų mažumos teisių aktyvistui Ilhamui Tohti. Apdovanojimo ceremoniją ketinama surengti gruodžio 18 d. Strasbūre.
Šaltinis: EP biuras Lietuvoje
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]