Tokijo elektros energijos kompanija (TEPCO) vėl atsidūrė skandalo sūkuryje – paaiškėjo, kad Japonija slėpė, kokia iš tikrųjų radiacija sklinda nuo Fukušimos atominės elektrinės (FAE), pranešė „Reuters“.
Galima spėti, kad TEPCO kartu su Japonijos valdžia žmones mulkino dėl Tokijo gubernatoriaus rinkimų, kuriuos vasario 9-ąją laimėjo atominės energetikos šalininkas Yōichi Masuzoe (gim. 1948 m.). Tiesa, į 2014 m. Tokijo gubernatoriaus rinkimus susirinko nedaug žmonių, už Y. Masuzoe balsavo tik 46,14 proc. susirinkusiųjų.
Ekspertai.eu rašė, kad žinomas radijo stoties „Radio Asa Ichiban“, priklausančios „Japan Broadcasting Corporation“, laidų vedėjas, Tokijo universiteto ekonomikos profesorius Toru Nakakita išėjo iš darbo po to, kai žiniasklaidos organo programų direktorius mokslininkui liepė nekalbėti apie atominę energetiką, nes tai „gali paveikti rinkėjų elgesį“ būsimuosiuose Japonijos sostinės gubernatoriaus rinkimuose, sausį pranešė „The Japan Times“.
2013 m. gruodį Japonijoje įsigaliojo įstatymas, daug griežčiau baudžiantis žiniasklaidą už valstybinių paslapčių paviešinimą. Apie atominę energetiką, kuri Japonijoje po Fukušimos tragedijos tapo tabu, atvirai kalbantys žurnalistai ir valstybės tarnautojai gali keliauti už grotų nuo 5 iki 10 metų.
Tačiau po Tokijo gubernatoriaus rinkimų TEPCO vis dėlto pranešė – tiesa, gerokai pavėluotai – 2013 m. rugsėjo duomenis, teigiančius, kad dėl FAE avarijos į vandenyną pateko 5 mln. bekerelių litre stiprumo radioaktyvaus stroncio-90. Teisės aktai leidžia 30 bekerelių litre radioaktyvumą, kitaip tariant, nuo žmonių buvo nuslėptas 167 000 kartų didesnis radioaktyvumas, nei leidžiama.
Dar viena politinė priežastis, be Tokijo gubernatoriaus rinkimų, kodėl TEPCO melavo žmonėms, – faktas, kad 2013 m. rugsėjį Tokijui suteikta teisė rengti 2020 m. olimpines žaidynes. Tuomet Japonijos premjeras Shinzō Abe (gim. 1954 m.) pareiškė, kad užterštumo lygis Fukušimoje yra „kontroliuojamas“, ir pažadėjo skirti 500 mln. JAV dolerių tolesnei jo kontrolei.
Tačiau jau tada Japonijos valdžia puikiai žinojo, kad tai – melas. TEPCO dar liepą išmatavo vandens radioaktyvumą FAE, tačiau žmonėms apie tai nepranešė.
Japonijos aplinkos ministerijai pavaldi Branduolinio reguliavimo komisija (Genshiriyoku Kisei linkai) patvirtino, kad TEPCO nepateikė jokių duomenų apie radiaciją FAE, nors ir ne kartą buvo to prašoma.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]