2024 m. lapkričio 20 d.

 

JAV ir ES aptars šnipinėjimo skandalą

1
Paskelbta: 2013-07-05 18:44 Autorius: Naujienų redaktorius
Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso. Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.
Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso. Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.

Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) pirmadienį prasidėsiančiose derybose dėl laisvosios prekybos sutarties, be kitų klausimų, aptars ir ES bei jos narių atstovybių šnipinėjimo skandalo klausimą.

Tai penktadienį per bendrą spaudos konferenciją Vilniuje patvirtino ES Tarybai pirmininkaujančios Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso.

„Taip buvo nuspręsta prieš 20 minučių Nuolatinių atstovų komitete (COREPER). Visa procedūra sėkmingai baigta ir nuspręsta, kad pirmadienį pradės dirbti Vašingtone darbo grupė", - sakė Lietuvos vadovė.

Tai patvirtino ir EK pirmininkas. „Aš galiu taip pat patvirtinti, kad Europos Sąjungai šiame susitikime atstovaus Komisija, taip pat pirmininkaujančioji valstybė ir Išorės veiksmų tarnyba. Pirmininkaus komisaras ir pirmininkaujančioji valstybė tam susitikimui, ir mes susitikimo metu bandysime patikslinti tokius klausimus kaip duomenų apsauga, taip pat teisės į privatumą pagal mūsų standartus, kompetencija. Būtent toje srityje mums yra suteikta teisė Europos Sąjungoje. Svarstysime, ką toliau dar reikėtų aptarti dialogo su JAV metu", - kalbėjo J. M. Barroso.

Transatlantinės derybos, pasak EK pirmininko, prasidės liepos 8 d. Esą ir partneriai iš JAV sutarė, kad minėtos temos svarbios ir aktualios.

„Kalbėsime ir apie žvalgybinius veiksmus per konsultacijų procesą", - pabrėžė J. M. Barroso.

Klausiamas, ar bus aptarti konkretūs su žvalgybos veiksmais susiję klausimai ir ar valstybės narės bus atstovaujamos, EK vadovas teigė, kad žvalgybos klausimai yra nacionalinio saugumo, o ne ES kompetencija.

„Šiuos klausimus pačios valstybės narės aptars su JAV. Tai tikrai jos darys, nes, kaip sakiau, tai nacionaliniai saugumo kompetencijos klausimai, jie nepriklauso ES kompetencijai", - sakė svečias.

Tačiau, J. M. Barroso teigimu, bus aptartas Europos piliečių duomenų apsaugos ir teisės į privatumą klausimas - tai yra ES kompetencija.

„Manau, kad tas kompromisas Nuolatinių atstovų komitete, kurį pasiekė valstybės narės, yra geras kompromisas. Juo remdamiesi mes galime dirbti toliau ir aptarti visus rūpimus klausimus nedelsdami, neatidėliodami labai svarbių derybų su JAV", - teigė J. M. Barroso.

Jo teigimu, dėl tolesnio proceso, kuris, tikimasi, padės išsiaiškinti visus iškilusius klausimus ir sustiprins tarpusavio pasitikėjimą, sutarė visos valstybės narės. Esą tai svarbi aplinkybė prieš pasirašant ES ir JAV susitarimus dėl investicijų, prekybos.

Prezidentė D. Grybauskaitė ne kartą yra pabrėžusi, kad Lietuva per savo pirmininkavimą ES Tarybai dirbs atsižvelgdama ne tik į suplanuotus tikslus, bet ir į netikėtumus. Klausiama, ar nėra apmaudu, kad JAV žvalgybos sekimo skandalas iš dalies nustumia į antrą planą Lietuvos pirmininkavimo prioritetus, ir ar nesibaiminama, kad Lietuvos diplomatai turės daug jėgų atiduoti ne tiems pagrindiniams tikslams, kurie buvo iškelti iš anksto, atsakė, kad ES sprendžia visus klausimus, susijusius su jos interesais.

„Europos Sąjungos pagrindiniai tikslai yra visi, todėl pirmininkaujančios valstybės tikslai taip pat yra viskas, kas mus liečia, kur yra Europos interesai, kur yra tikslai apginti žmogaus teises. Taigi tai Europos vertybės, todėl tikslai yra visi mūsų atsakomybė", - sakė Lietuvos vadovė.

Pasak D. Grybauskaitės, netikėtumai pirmininkaujančiai valstybei - ne naujiena, iškilusios problemos - ES išorės politika. Lietuvos vadovės teigimu, kuo daugiau pirmininkaujančiai šaliai tenka iššūkių, tuo geriau.

„Taigi, matant ir žinant, kaip vyksta gyvenimas, - daug tų pirmininkavimų matė ir Komisijos pirmininkas, ir aš, - visada būna dalykų, kurių tikrai neįmanoma numatyti. Mes pradedame nuo tokių rimtų tarptautinių situacijų (tai ne tik, sakykime, informacijos nutekinimo arba sekimo dalykai, arba asmens duomenų apsaugos problemos, bet ir sudėtinga situacija Egipte ir kitur), taigi tai yra tie klausimai, kuriuos reikės spręsti, tai yra Europos Sąjungos išorės politikos klausimai - taip pat mūsų atsakomybė. Jokių apmaudų čia būti negali. Atvirkščiai, daugiau iššūkių - geriau", - kalbėjo prezidentė D. Grybauskaitė.

ELTA primena, kad vokiečių leidinys „Der Spiegel" pacitavo slaptą 2010 m. dokumentą, kuriame teigiama, kad JAV šnipinėjo ES institucijas Niujorke ir Vašingtone. Buvęs Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) analitikas Edwardas Snowdenas paviešino šią informaciją.

Pasak dokumento, kuris, „Der Spiegel" teigimu, gautas iš Nacionalinės saugumo agentūros (NSA), ši šnipinėjo ES vidaus kompiuterių tinklus Vašingtone ir Jungtinių Tautų būstinę Niujorke. Dokumente ES nurodoma kaip „taikinys". Neaišku, kokią informaciją JAV šnipai galėjo gauti, tačiau žinios apie Europos prekybines ir karines pozicijas galėjo būti naudingos vykstant deryboms tarp Vašingtono ir Europos šalių vyriausybių.

Eltos inf.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. +
(2013-07-05 19:01:23)
(78.60.156.126) Parašė:

Barozas man panašus į Chazanovą. Iš kulinarinio tehnikumo.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras