Birželio 22-ąją Europos vadovai rengia skubų susirinkimą dėl galimo Graikijos išėjimo iš ES ir euro zonos. Bijoma, kad Graikijai žengus šį žingsnį gali būti rimtų pasekmių euro zonai ir ES.
Graikijai grasinama visus bankus sužlugdančia krize.
Šią savaitę iš Graikijos bankų žmonės atsiėmė jau 2 mlrd. eurų, iš kurių vien birželio 18 d. – 1 mlrd.
Nuo bankroto Graikiją ir save gelbėti pirmadienį bandys Angela Merkel, Fransua Olandas, Kristin Lagard ir daugybė kitų ES vadovų, nenorinčių, kad krizė persimestų ir į kitas šalis.
Europos centrinio banko atstovas pareiškė, kad nėra aišku, ar birželio 22 d. Graikijos bankuose jau pinigų gali nebelikti.
Tūkstančiai protestuotojų prie parlamento Atėnuose išreiškė nuomonę, kad Graikija yra ant katastrofos ribos.
Liuksemburge derybos nepavyko, jos netruko nė valandos. TVF vadovė K. Lagard pareiškė, kad nori „kalbėtis su suaugusiais, tik tada įmanomas dialogas“.
K. Lagard su Atėnais derisi jau keturis mėnesius, kai radikali kairioji partija „Syriza“ ėmė valdyti šalį. Liuksemburge ji Graikijos finansų ministrą Janį Varufakį pavadino „vyriausiuoju nusikaltėliu“, taip tartum atsakydama į Graikijos premjero Aleksio Cipro kaltinimus TVF dėl to, kad jis daro „nusikaltimą dėl situacijos Graikijoje“.
Gyvenimas skolon (7,2 mlrd. eurų) graikams baigsis birželio 30 d. Atėnai dar turės susimokėti TVF 1,6 mlrd. eurų.
Be abejo, mažai kas tiki, jog graikai mokės skolas: juk lengviausia palikti kitus bėdoje, o patiems „išeiti“. Tačiau kur buvo graikai, kai stojo į Europos Sąjungą ir euro zoną? Ką jie mąstė tuomet.
Gal todėl dabar eurogrupės prezidentas, Nyderlandų finansų ministras Jerūnas Deiselblumas pareiškė: „Apie jokį susitarimą kol kas nėra nė kalbos.“
Pagrindinis derybininkas Euklidas Cakalotas „BBC Today“ sakė, kad „jei Graikija išeis, euro nebeliks, o jums teks pakeisti finansinę sistemą“.
Graikų egoizmas, žvelgiant iš istorijos pozicijų, jiems jau daug kartų sukėlė problemų.
Graikijos nacionalinis bankas savo metinėje ataskaitoje nieko apie ateitį nekalba.
Tačiau dar 2012 m. buvo sukurta vadinamoji „poeurinė drachma“ (Post Euro Drachma, XGD), taigi Graikijos ketinimai išeiti iš euro zonos atrodo gana realūs.
Šaltinis: theguardian.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]