2024 m. rugsėjo 11 d.

 

Ježis Buzekas apie „Šiaurės srautą-2”: pasitikėjimas mumis gali būti prarastas

7
Paskelbta: 2015-09-17 23:47 Autorius: ekspertai.eu

„Šiaurės srauto-2“ statyba pakerta ukrainiečių pasitikėjimą partneriais Europoje. Nepaisant įvykių dujų rinkoje, Rusijai sankcijos nebus atšauktos, kol nebus visiškai įvykdyti Minsko susitarimai, mano buvęs Europos Parlamento pirmininkas.

„Deutsche Welle“ (DW) televizija kalbina buvusį Lenkijos premjerą ir Europos Parlamento (EP) pirmininką Ježį Buzeką (Jerzy Buzek), šiuo metu vadovaujantį EP energetikos ir pramonės komitetui.

- Matome nevienareikšmišką vaizdą: viena vertus, ES įveda sankcijas Rusijai dėl agresijos Ukrainoje, tačiau kita – didžiausi Europos energetikos koncernai pasirašo milžinišką „Šiaurės srauto-2” statybos sutartį su „Gazprom“. Jums neatrodo, kad tai pakerta Ukrainos pasitikėjimą Vakarais?

- Iškilo grėsmė, kad pasitikėjimas mumis gali būti prarastas. Europos koncernų ir „Gazprom“ pasirašyta sutartis prieštarauja bendradarbiavimo su Ukraina dvasiai energetinėje sferoje. Tai taip pat neturi nieko bendra su europietiška energetikos strategija ir Energetinės sąjungos principais. Vienas pagrindinių mūsų tikslų – sumažinti pernelyg didelę priklausomybę nuo vieno išorinio tiekėjo. Kaip ir „Šiaurės srauto-1” atveju, „Šiaurės srauto-2” statyba gali sukelti didžiulę įtampą tarp ES valstybių. Dujų kaina Rytų ir Centrinės Europos šalims taps didesnė nei  kontinento Vakarų daliai. Tai ypatingai skaudu, įvertinus, kad šios šalys yra arčiau Rusijos ir tranzito kaina joms šiuo metu yra žemesnė.

- Ką „Šiaurės srautas-2” reikš Rytų ir Vidurio Europos saugumui?

- Egzistuoja grėsmė, kad sumažės šių šalių energetinis saugumas. Tai dar vienas patvirtinimas, kad energetinių resursų pirkimo koordinavimo nepakanka. Mums reikalingas galingas bendro dujų pirkimo mechanizmas, kurio siekiau  (būdamas EP pirmininku – red. past.) aš ir buvęs Europos Komisijos pirmininkas Žakas Deloras (Jacques Delors). Prieš penkis metus mes buvome parengę bendrą deklaraciją, rėmiančią Europos energetinę sąjungą. Mes turime įdiegti būtent tokį dujų pirkimo mechanizmą, nepaisydami kelių privačių energetikos koncernų pasipriešinimo.

- Ko, Jūsų manymu, daugiau „Šiaurės srauto-2” projekte: ekonomikos ar politikos?

- Tokios apimties energetiniai projektai visada susiję su politika. Nepamirškime, kad mes Europos Sąjungoje priėmėme strateginį sprendimą vykdyti bendrą politiką Energetinės sąjungos rėmuose. Energijos resursų tiekimas gali būti politiniu ginklu, ir mes visi matėme ir tebematome, kaip tai veikia. Šis ginklas gali mus, ES valstybes, suskaldyti.

- Maskvos logiką – plėsti „Šiaurės srautą“ – suprasti nesunku. Tačiau kokius motyvus turi Europos energetiniai koncernai, įvertinus, kad dujų pasiūla Europos rinkoje viršija paklausą?

- Šiandien mes net neišnaudojame esamų transportavimo pajėgumų, kurie galimi transportuojant rusiškas dujas. Todėl mes turime susimąstyti, kokia šio projekto prasmė. Juk mes siekiame sukurti Europos Sąjungoje vieningą energetinių resursų rinką. Žinoma, formaliai Europos Komisija negali blokuoti naujojo dujotiekio tiesimo Baltijos jūros dugnu. Tačiau konsorciumas turės gauti leidimus iš Baltijos valstybių. Su infrastruktūra žemyninėje projekto dalyje taip pat gali kilti sunkumų. Bus analizuojama, ar projektas atitinka ES teisės aktus, ypač bus kreipiamas dėmesys į Trečiąjį energetinį paketą. Gali atsirasti reguliarūs apribojimai papildomų galingumų naudojimui, susiję su būtinybe suteikti kitiems rinkos dalyviams prieigą prie šios infrastruktūros.

- Būtent ES įstatymai sutrukdė kitam „Gazprom“ projektui –„Pietų srautui“, kuris turėjo eiti Juodosios jūros dugnu. Ar „Šiaurės srautą-2” gali ištikti toks pats likimas?

- Tegu dirba Europos Komisija. Reikia patikrinti, ar šis projektas atitinka ES įstatymus. Pasikartosiu: mes negalime atskirti verslo ir politikos, kai dirbame su tokio masto projektais. Svarbu, kad šiuo atveju ES valstybės laikytųsi solidarumo principo. Kad nebūtų taip, kaip prieš dešimtmetį, kai tapo žinoma apie pirmojo „Šiaurės srauto“ statybą (šio dujotiekio statybą Varšuva pavadino naujuoju Molotovo-Ribentropo paktu – red. past.).

- Jūs užsiminėte, kad gali kilti įtampa tarp ES valstybių, jei bus pradėtas realizuoti „Šiaurės srauto-2” projektas. Jūs turite omenyje, kad atsiras problemų santykiuose tarp Vokietijos ir Rytų Europos šalių?

- Kai buvo priimtas sprendimas statyti „Šiaurės srautą-1”, Centrinės ir Rytų Europos šalys buvo labai nustebusios. Šiandien, ypač žvelgiant iš ekonominio požiūrio taško, yra tokios pačios prielaidos paklausti: kodėl būtina statyti „Šiaurės srautą-2“? Šis sandoris gali būti interpretuojamas kaip politinis. Tokiais sudėtingais laikais, kaip kad yra šiuo metu, mums kaip niekada reikia solidarumo ES viduje. Savo laiku Angelos Merkel pirmtakas kancleris Gerchardas Šrioderis (Gerhard Schröder) buvo susijęs su „Šiaurės srautu“. Tačiau aš manau, kad situacija pasikeitė. Nuo to laiko mes ES tiek daug kartų kalbėjome apie energijos resursų tiekimo saugumo ir solidarumo svarbą, kad aš tikiuosi, jog į tai bus atsižvelgta.

- Grįžkime prie ES ir Rusijos santykių: ar jums neatrodo, kad šios sutarties pasirašymas – tai pirmas žingsnis atstatant abipusiai naudingus dalykinius santykius su Maskva, lyg nieko ir neįvyko?

- „Lyg nieko ir neįvyko“ nebus, kol Krymas bus neteisėtai aneksuotas ir Rusija tęs karinę intervenciją Ukrainoje. Nepriklausomai nuo to, kas vyksta gamtinių dujų sferoje, sankcijos ir toliau galios, jei nebus įvykdyti Minsko susitarimai ir Krymas vėl netaps ukrainietišku. Šiuose susitarimuose aiškiai parašyta: iš Ukrainos teritorijos turi būti išvesti visi užsienio kariniai junginiai ir technika. Taigi, ekonominės sankcijos gali būti atšauktos tik tada, kai bus nutraukta Rusijos karinė intervencija Donbase, o Ukrainai sugrąžintas Krymas.

Šaltinis: dw.com

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
7. Robertas to 6
(2015-09-18 23:23:15)
(82.140.148.29) Parašė:

Melaginga interpretacija ,,Rusu godumas pinigams aiskiai buvo matomas tiek Lietuvoje, tiek Ukrainoje kur dujos buvo stumdomos kosmine kaina, ir dar per visokius tarpininkus-'' net prieštarauji savo logikai .



6. Be abejo
(2015-09-18 22:59:12)
(78.62.96.18) Parašė:

Nord strymas yra ir politika, ir ekonomika, ir ypac svarbus rusams konkuruojant duju rinkoje. Rusu godumas pinigams aiskiai buvo matomas tiek Lietuvoje, tiek Ukrainoje kur dujos buvo stumdomos kosmine kaina, ir dar per visokius tarpininkus- Lietuvos partiju pakalikus, kurie visai neaisku kam reikalingi. Vokietija- milziniska rinka su savo chemijos gigantais ir dujas gaudami pigiai, darys proverzi garantuotai.



5. Rusija nesiklaups
(2015-09-18 11:09:36)
(5.20.115.102) Parašė:

Taip,kad sankcijos jums kerta antru lazdos galu,bet jums dzin ant savo valstybių žmonių,juk jūsų buzekų nuo to pragyvenimas nemažėja.Kodėl tiek asilų aukštuose postuose sėdi?



4. trumpai
(2015-09-18 09:43:41)
(78.61.53.31) Parašė:

Gali nesijaudinti juk greitai netik su ukrainieciais bet ir su lenkais,latviais duju sutartys baigiasi su ruseliu,tad vamzdiai bus nutiesti i vokietija o iš vokietijos galėsim visos europos šalys gauti jau perdirbtas rusiškas niekam tikusias dujas i europietiškas geras nepriklausomas,aišku pinigai i prieki vokieciai tvarka megsta,o štai vokietija vien už tranzita galės jamaikoje visus metus atostogauti,tad nėra to blogo kas neišeitu i gera,juk kaip sakė dydysis profesorius laisvė kainuoja,na kam mokėti blogam kremliui kai galima mokėti geriems nepriklausomiems vokeciams na dėl kainos tai neprognozuoju,na ir musu laivas turės ka veikti reikės netik mums duju parvesti.



3. U-2
(2015-09-18 09:04:45)
(86.38.9.13) Parašė:

Lenkiskas pamiselis Buzekas, neturetu sustoti. Sekantis jo pareiskimas turetu buti apie tai kad, kol Rusija nesutiks kad Maskvoje butu dalinamos "lenko kortos", o rusai pavardes rasytu su "W", tol " ekonominės sankcijos gali būti atšauktos tik tada". Kretinas.



2. yel“l“ow submarine
(2015-09-18 01:02:44)
(78.63.212.238) Parašė:

ar čia tas buzekas marazmo rungtyje pradeda konkuruoti su lietuvišku “tata“? - gal ir nieko intriga būtų, jei tas klounas nebūtų užsėdęs gan reikšmingos kėdutės es klerkyne ... :)



1. Darijus
(2015-09-18 00:36:43)
(85.10.118.183) Parašė:

Tik idiotas gali pasitikėti maidanutais. Jėžis samprotauja vakar dienos logika.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras