Vasario 5 d. Jungtinės Tautos pareiškė, kad „WikiLeaks“ įkūrėjas Džulianas Asanžas (Julian Assange) neprivalo palikti savo prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone, kurioje yra jau 1886 dienas, taigi Jungtinė Karalystė nesuteiks jo ekstradicijos Švedijai.
Jungtinė Karalystė ir Švedija yra nepatenkintos šiuo sprendimu. Švedijos spaudoje publikuojami straipsniai su tokiomis provokuojančiomis antraštėmis, kaip antai Asanžas nedrįsta vykti į Švediją.
Ekvadoro ambasada apsupta žurnalistų, kol kas nėra aišku, ar, prieštaraujant Jungtinėms Tautoms ir tarptautiniams įstatymams, Dž. Asandžas nebus išduotas Švedijai.
Prisiminkime, kuo ypatingas jo „sekso skandalas“, dėl kurio Švedija nori šio žmogaus ekstradicijos.
Dž. Asanžas Švedijoje niekada nebuvo niekuo kaltinamas. Švedijos teisėsauga nori apklausti jį ikiteisminiame tyrime. Švedai tai nori padaryti savo šalyje.
JAV kaltinimai šnipinėjimu nėra paties Dž. Asanžo išsigalvojimas, tai – faktas, kurį ne kartą patvirtino JAV Teisingumo departamentas ir FTB. 2014 m. balandį JAV pradėtas jo kriminalinis persekiojimas, kuriam vadovauja FTB bei keliolika kitų saugumo agentūrų. JAV Dž. Asanžo byla yra nacionalinio saugumo reikalas, todėl niekada nebus nutraukta, kol jis gyvas. Jam gresia bent 45 metai nelaisvės. FTB bylą prieš „WikiLeaks“ sudaro 42 135 puslapiai. Tuo tarpu „WikiLeaks“ paviešino per 8,5 slaptų dokumentų.
Kaltinimai tarimu išžaginimu Švedijos prokurorų buvo panaikinti 2010 m. Tačiau šią bylą tais pačiais metais iš naujo atvėrė už lyčių lygybę kovojantis švedų kairysis politikas ir teisininkas Klasas Borgstriomas (Claes Borgström), atstovaujantis dviem moterims. Pasak K. Borgstriomo, visi vyrai neša kolektyvinę atsakomybę dėl smurto prieš moteris. Tuo metu, kai K. Borgstriomas uoliai ėmėsi Dž. Asanžo bylos atgaivinimo, švedų socdemus, kuriems jis priklauso, krėtė skandalai, be to, šis teisininkas kaip tik tuo metu siekė generalinio prokuroro posto.
Kai Dž. Asanžas paliko Švediją, šios šalies tyrėjai apklausė 44 žmones, susijusius su galimo išžaginimo byla. Dž. Asanžas taip ir nebuvo apklaustas.
Dž. Asanžas paliko Švediją, nes ši jam atsisakė suteikti leidimą gyventi ir dirbti, o ne bėgo nuo švedų teisėsaugos bijodamas arešto. Jis išvyko po penkių savaičių nuo Švedijos policijos jam pareikštų pradinių kaltinimų. Per tą laiką švedų teisėsaugininkai jo taip ir neapklausė.
Visa „išžaginimo“ istorija prasidėjo, kai, praėjus dviem dienoms, kai Dž. Asanžas kreipėsi į Švediją su prašymu suteikti jam leidimą gyventi ir dirbti šioje šalyje, 2010 m. rugpjūčio 20 d., dvi švedės, 26 metų Enčiopingo ir 31 metų Stokholmo gyventojos, kartu nuėjo į policiją ir pareiškė, kad Dž. Asanžas turėtų būti suimtas ir patikrintas, ar neužsikrėtė ŽIV, nes su jomis turėjo kūniškų santykių. Policija jų reikalavimą perdavė prokurorams. Po dešimties dienų Dž. Asanžas Stokholmo policijai paaiškino, kad santykiai su minėtomis moterimis įvyko abipusiu sutarimu. Ar šios moterys buvo CŽV arba Švedijos agentės? Abejotina: abi jos atsiprašė Dž. Asanžo (viena SMS žinute, kita – tviteryje), kad „nenorėjo niekuo jo apkaltinti“, „kaltinimai buvo pareikšti policijos“.
Švedija išdavė arešto orderį iš karto, kai „WikiLeaks“ 2010 m. lapkričio 29 d. paviešino 250 tūkst. slaptų JAV diplomatų susirašinėjimų. Dž. Asanžą pagrasinta nužudyti.
Jei Dž. Asanžas būtų nuteistas dėl to, kuo jį kaltino minėtos švedės, jam grėstų bent dviejų metų nelaisvė. 2012 m. Dž. Asanžas gavo Ekvadoro vyriausybės prieglobstį ir apsigyveno šios šalies ambasadoje Londone. 2015 m. kovą švedų prokurorai pasisiūlė apklausti Dž. Asanžą Londone. 2015 m. gruodį Ekvadoras sutiko, kad jis būtų apklaustas ambasadoje. Londone esančią Ekvadoro ambasadą saugo policija, tai britams jau kainavo apie 13,8 mln. svarų (už juos galima būtų pamaitinti 11,5 mln. skurstančiųjų). Šiame tinklalapyje galima sekti šios sumos didėjimą.
Galiausiai, kokie keliai australą Dž. Asanžą atvedė į Švediją? 2010 m. rugpjūtį jis atvyko į ją skaityti paskaitos apie karą Afganistane, kuriame dalyvauja ir švedų kariai, vadovaujami JAV armijos.
Parengta pagal ohchr.org, smh.com.au, theguardian.com, justice4assange.com, uk.reuters.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]