2024 m. gegužės 24 d.

 

Juvenalinės justicijos įvedimo parengiamieji darbai seniai atlikti

41
Paskelbta: 2013-06-05 21:18 Autorius: ekspertai.eu
Dainius Pūras. Nuotrauka iš www.atgimimas.lt
Dainius Pūras. Nuotrauka iš www.atgimimas.lt

Lygiai prieš metus, 2012 m. birželio 7 d., Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga, bendradarbiaudama su Lietuvos Respublikos odontologų rūmais, Lietuvos Respublikos Seimo Žmogaus teisių komitetu, Norvegijos Karalystės ir Švedijos Karalystės ambasadomis, suorganizavo konferenciją „Odontologo vaidmuo vaiko teisių apsaugoje: geroji praktika". Tada Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos kontroliere dirbo Edita Žiobienė. Renginys buvo organizuotas siekiant atkreipti dėmesį į odontologo vaidmenį, vietą ir atsakomybę vaiko teisių apsaugos srityje, sustiprinti Lietuvos odontologų kompetenciją joje ir paskatinti odontologų bei kompetentingų valstybės ir savivaldybių institucijų (savivaldybių vaiko teisių apsaugos skyrių, policijos, prokuratūros!) bendradarbiavimą sprendžiant vaiko teisių apsaugos klausimus.

Šioje konferencijoje pranešimus skaitė svečiai iš užsienio, o Lietuvai atstovavo vienintelė pranešėja – vaikų odontologė Rasa Račienė. Ši biomedicinos mokslų daktarė yra viena aktyviausių kovotojų prieš gimdymą namuose ir už sveikus vaikų dantis, ji labai aktyviai tobulina žinias apie vaikų psichologiją.

Visi odontologų pranešimai buvo susiję su vaiko teisių apsauga. Norvegės Anne Ronneberg pranešime kalbėta, kad odontologų pareiga yra pamatyti fizinio smurto žymes ant vaikų kūno, vaikų dantų nepriežiūrą ir apie tai informuoti Vaiko teisių apsaugos tarnybą. Norvegės pranešime, kaip ir R. Račienės pranešime, buvo cituojami įvairūs teisiniai dokumentai, susiję su žmogaus ir vaikų teisėmis.

R. Račienė teigė: „Atsakingas požiūris į vaiko teisę į sveikatą, pabrėžiant teisę į dantų sveikatą, sudarė skandinavams palankias sąlygas stebėti, kaip vaikas prižiūrimas apskritai. Dėl tos priežasties, kad pas odontologą būtina lankytis reguliariai, Skandinavijos šalių dantų gydytojai tapo pirmieji, galintys pastebėti fizinio, psichologinio ar seksualinio smurto požymius. Dažnai tėvai nė nemano, kad vesdami vaiką pas odontologą jie gali būti demaskuoti dėl netinkamo elgesio su vaikais. Juk apžiūrėdamas vaiką gydytojas gali pastebėti visas sritis aplink burną, galvą, kaklą, rankas, aptikti cigarečių nudeginimo vietas, mėlynes netipinėse vietose, įkandimus ar kitokius pažeidimus."

Labai svarbu, kad keli pranešimai, o ir R. Račienės, vardijo, kas yra netinkamas elgesys su vaiku ir koks yra smurto prieš vaikus apibrėžimas. Taigi „vaiko nepriežiūra – tai netinkamos sąlygos, dėl kurių kyla pavojus vaiko sveikatai ar gerovei, tėvams (globėjams) nesiimant priemonių šiam pavojui pašalinti, nors prižiūrintis vaiką asmuo tai gali padaryti ir žino arba gali žinoti apie pavojų.

Tai tėvų nesugebėjimas vykdyti savo pareigų, tokių kaip vaiko būklės stebėjimas, maitinimas ir jo apsauga". Toliau patikslinama: „Fizinis apleistumas – biologinių vaiko poreikių netenkinimas – nesirūpinimas vaiko maitinimu (vaikas nuolat yra alkanas), rengimu (vaikai neturi batų ar šiltų rūbų žiemą), fiziniu saugumu, sveikata (vaikas negauna tinkamos medicininės priežiūros, vejamas iš namų, paliekamas darželyje ir pan.). Emocinis apleistumas – psichologinių vaiko poreikių netenkinimas, skatinimas ar leidimas vartoti alkoholį ar rūkalus. Socialinis apleistumas – nesirūpinimas vaiko socializacija, išsilavinimu, neleidimas į mokyklą, netenkinimas vaiko specialiųjų poreikių, gabumų ignoravimas."

Kaip derėtų suprasti iš konferencijos medžiagos, odontologai yra tie asmenys, kurie gali greitai identifikuotas bet kurio apleistumo rūšį ir apie tai informuoti vaiko teisių apsaugos tarnybas arba policiją. Kadangi pas odontologus vaikai privalo lankytis reguliariai, šie gydytojai ir yra kvalifikuočiausi vaiko teisių apsaugos skyrių, policijos, prokuratūros bendradarbiai, kaip pasakyta konferencijos organizavimo tiksluose.

Gydytoja R. Račienė kelia klausimą: ar ankstyvos dantų ligos yra smurtas prieš vaiką? Ir atsako teisine kalba: „Smurtas prieš vaikus apima fizinę prievartą ir aplaidumą, seksualinę prievartą, emocinę prievartą, apleidimą ir netinkamą priežiūrą arba išnaudojimą." O remdamasi šiuo apibrėžimu, teigia: „Ieškojome galimybių atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad ankstyvų dantų ligų galima išvengti, jeigu vaikas nuo mažens bus stebimas specialistų, jei tėvai atsakingai žiūrės į vaiko burnos higieną ir mitybos režimą. Remdamiesi užsienio kolegų patirtimi (pvz., Skandinavijos šalyse įstatymai reglamentuoja vaiko teises, o ankstyvos dantų ligos (ypač jų negydymas) traktuojamos kaip vaiko nepriežiūra), kreipėmės į Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigą."

2013 m. birželio 6 d. spaudos konferencijoje naująsias Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas aršiai gins vaikų psichiatras, Žmogaus teisių stebėjimo instituto valdybos pirmininkas Dainius Pūras, Paramos vaikams centro vadovė Aušra Kurienė, SOS vaikų kaimų draugijos vaiko interesų atstovavimo patarėja Virginija Pleckevičienė, „Gelbėkit vaikus“ vykdomoji direktorė Rasa Didžpetrienė.

Spaudos konferenciją kuruoja Žmogaus teisių stebėjimo instituto atstovė Mėta Adutavičiūtė, kuri, oponuodama (Balsas.lt konferencijoje) žurnalistei Liudvikai Pociūnienei dėl skandalingų lyčių lygybę „ginančių" metodinių knygelių, skirtų vaikų darželiams („Gender Loops" projektas ir liūdnai pagarsėjusi „dviejų princų meilės istorija"), yra teigusi: „Minėta konvencija yra pažangus, progresyvus ir inovatyvus dokumentas, kuris skirtas kovai su smurtu prieš moteris, kovai su smurtu šeimoje. Biologinei lyčiai būdingos tam tikros universalios fiziologinės savybės, bet kaip visuomenė įprasmina tuos skirtumus, kokią reikšmę jiems suteikia ir kokių tikisi vaidmenų iš lyčių, tai apibrėžia „socialinė lytis". Tai nėra pirmoji tarptautinė sutartis, kurioje „socialinės lyties", arba „gender", terminas yra įtvirtintas."

Taip pat renginio kuratorė yra pasisakiusi ir apie Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas Kauno dienai: „Siūlomomis pataisomis siekiama veiksmingiau apsaugoti vaikus nuo smurto. Tai labai demokratiška iniciatyva, nes laisvoje, demokratinėje visuomenėje visi žmonės, ir suaugę, ir vaikai, turi teisę būti laisvi nuo bet kokio smurto. Žmonės tikrai gali reikšti visokias nuomones, bet nežinau, ar visas nuomones apskritai reikėtų kaip nors vertinti, ypač tokias radikalias, kraštutines ir iracionalias. Negerai, kai visuomenėje bandoma sėti paniką bet kokiomis priemonėmis ir bet kokia kaina, nesusimąstant apie pasekmes, šiuo atveju net demonizuojant vaikus, paverčiant juos kažkokiais nesuvaldomais monstrais."

Būtent dėl smurto prieš vaiką ir galima bus imtis naujai siūlomų priemonių, kurias Seimui pateikė deputatė O. Valiukevičiūtė. Naujosios priemonės Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisose yra vaikų atėmimas iš tėvų ir už vaiko nepriežiūrą. Jei sugedo dantys, galite netekti vaikų, nes tai yra smurtas prieš vaikus.

Šaltiniai:
http://www.mamairtetis.lt/index.php/sveikata/vaiko/177-odontologai-stoja-ginti-vaiku-nuo-smurto
http://www3.lrs.lt/pls/inter/vaikai?sakId=8172&dokId=129261&kalbId=1
http://kauno.diena.lt/naujienos/lietuva/kodel-i-lietuviu-norvegijoje-atimami-vaikai-specialistu-komentarai-493052
http://www.balsas.lt/naujiena/726030/lietuva-legalizuos-pasakas-darzelinukams-apie-dvieju-princu-meile

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
41. oi
(2013-07-14 12:54:07)
(78.63.241.185) Parašė:

kas nutiko Pūro veidui?....40. klyzma
(2013-06-16 18:29:06)
(188.69.226.143) Parašė:

Odontologė Račienė susirgo didybės manija, siekia kuo daugiau teisių odontologams. Čia aš įžvelgiu viešųjų ir privačiųjų interesų painiojimą, Račienė siekia padidinti odontologų klijentų skaičių. Manau teisingesnis įstatymas būtų vaikų dantis gydyti nemokamai. Jei odontologas paims iš vaiko pinigus, jam atimti licensiją ir pasiųsti šunims šėko pjauti.39. eL
(2013-06-08 11:03:31)
(78.63.235.7) Parašė:

pasivadinus "ekspertai.eu" nesate ekspertai iškart visose gyvenimo srityse, tai gal palikite vaiko teisių apsaugą ekspertams, o ne eikite prieš juos su savo rašinėliais?38. Jaunis
(2013-06-06 16:07:38)
(194.132.32.43) Parašė:

Kaip suprantu, vaikas bus paimamas is seimos tiesiai dantisto kabinete?37. Orwell'as ne fantastikos knygas rašė. Jis žinojo PLANĄ.
(2013-06-06 16:03:20)
(84.15.177.188) Parašė:

panašu, kad jau pavėlavome... Nors konvencijos pasirašymas dar ne jos RATIFIKAVIMAS. Gal dar ir ne vėlu peticijas čia, šone, reklamuojamas, pasirašyti. Delfis rašo, kad jau pasirašyta ta konvencija. Neva tik “vyskūpai prieštaravo”. O apie protesto mitingus nei žoedelio. Reiktų dėl tos konvencijos panaikinimo organzuoti grandijozinius mitingus per Lietuvos pirmininkavimą Europos Taryboje. Netikiu, kad kas nors iš seimo skaitė tą konvenciją. Jei būtų skaitę, o ne vien iš nuogirdų nuomonę susidarę apie “socialines lytis”, tai būtų pakraupę kokią viršvalstybinę orwelišką Didžiojo Brolio instituciją jie virš savęs įkūrė. Jei toks karjeristas kaip D.Pūras, pvz., taptų tuo “ekspertu”, jis būtų virš bet kokių mūsų įstatymų, virš žurnalistų kritikos, neliečiamas, jo ir jo pavaldinių veiksmai nekvestionuojami, o pavyzdžiui atimtų iš šeimų vaikų dokumentai būtų giliai įslaptinti, kad niekas nesužinotų kas su tais vaikais daroma ir aplamai kur jie. Visa tai aprašyta paskutiniuose konvencijos puslapiuose...36. kim
(2013-06-06 15:57:49)
(82.12.188.23) Parašė:

Drasiaus kelias atsiverte rasite straipsni rusu kalba is file-rf.ru/kas supranta rusu kalba paskaitykite ka pasieke iskrypeliai musu valdzioje! ir ka jie dar pasieks ?raso Drasiaus kelias/35. to panašumas
(2013-06-06 15:28:31)
(84.15.177.188) Parašė:

paprastai "naciais" vadinamų nacionalistų nekenčia tik dar didesni naciai. Apsimesdami internacionalistais jie siekia tikslų naudingų tik svo nacijai.34. Panasumas
(2013-06-06 14:54:12)
(88.119.192.53) Parašė:

Paskaiciau ir susidariau ispudi kad Lietuvoje vyksta kazkas ziauriai panasaus i naciu laiku "politika".Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 
Naujausi komentarai