Panamos dokumentai – milžiniškas slaptos informacijos kiekis, kurio paviešinta nedidelė dalis sukėlė didžiulį atgarsį pasaulyje: kai kas atsistatydino, kai kas dar ne, paaiškėjo tai, kas kažkada buvo apaugę sąmokslo teorijomis: mus valdo labai turtingi žmonės, kurie nori būti dar turtingesni apvogdami savo šalių piliečius, nemokėdami mokesčių, o patys iš tribūnų kalbėdami apie tai, kaip reikia gyventi. Ar sukels Panamos dokumentai revoliuciją?
„The Guardian“ autorius Tomas Piketis (Thomas Piketty) kategoriškas: „Veikite dabar. Nelaukite kitos krizės.“
Pasak T. Pikečio, finansų įslaptinimas kelia milžinišką grėsmę trapiai pasaulio sistemai, todėl problemos neišspręsime, jei Mergelių salose ir kitur įsikūrusių lengvatinio apmokestinimo bendrovių (LAB) tiesiog paprašysime liautis elgtis, kaip mums atskleidė Panamos dokumentai. LAB yra legalios, tačiau jau daugybę metų kalbama apie tai, kad jas reikėtų pažaboti.
2014 m. buvo nutekinti dokumentai, pavadinti „LuxLeaks“, kurie parodė, kad kai kas Europoje, naudodamasis Liuksemburgo kompanijomis, beveik nemokėjo mokesčių. Nutekinti ir dokumentai apie Šveicarijos kompanijas ir bankus (Swiss Leaks).
2016 m. Panamos dokumentai žada atskleisti net 170 valstybių mokesčių nemokėjimo paslaptis. Jau pati pradžia intriguoja ir rodo, kad tokių didžiulių ekonomikų kaip Jungtinė Karalystė, Kinija valdžia nėra švari.
Esmė, kad nuo 2008 m. krizės pasaulio šalių vyriausybės nieko gero nepadarė, tiksliau, viskas tik pablogėjo.
Būtina pagreitinti LAB kontrolės įteisinimą ir įvesti sankcijas šalims, kurios nesilaikys griežtų taisyklių.
Šaltinis: theguardian.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]