2025 m. sausio 13 d.

 

Ką iš tikrųjų reiškia dolerio ir euro paritetas

12
Paskelbta: 2015-03-16 06:54 Autorius: ekspertai.eu

Euras vis dar krenta dolerio atžvilgiu. Finansų analitikai mano, kad valiutų paritetas netrūkus bus pasiektas.

Silpnas euras padės euro zonos šalims didinti eksportą.

Euro kritimas – ECB veiklos rezultatas. ECB perka valstybines obligacijas už milijardus eurų.

Palūkanos – itin mažos. Tai verčia investuotojus priimti sunkius sprendimus.

Euro kurso kritimo tempai pribloškia. Dar prieš metus už eurą buvo mokama 1,39 dolerio. Šį trečiadienį euras kainavo 1,06 dolerio. Per 12 mėnesių Europos valiuta neteko 23% savo vertės dolerio atžvilgiu. Tik šiais metais euras atpigo 12% ir šiuo metu kurso kritimo greitis didėja.

Finansų rinkos ruošiasi dolerio ir euro paritetui. Vienas doleris už vieną eurą – tokia situacija paskutinį kartą buvo 2002 metų sausio 26 d. Tai, kas šiuo metu vyksta valiutų rinkose, yra ne paprastas ir laikinas valiutų kursų kitimas. Pasikeitė pasaulio ekonomikos parametrai: iš vienos pusės – Jungtinės Valstijos, kurios nugalėjo finansinę krizę ir demonstruoja užtikrintą augimą, iš kitos – euro zona ir šalys su besivystančia ekonomika. Jos vis dar kovoja su krizės pasekmėmis, kenčia nuo itin lėto ekonomikos augimo ir kovoja devalvuodamos valiutą, kad įgautų konkurencinį pranašumą.

Šia savaitę ECB pradėjo supirkinėti ES šalių valstybines obligacijas. Šiai programai bus skirta 1,1 trilijonas eurų. JAV federalinio rezervo bankas ekonomikos skatinimo veiksmus atliko daug anksčiau, todėl Amerikoje jaučiama situacijos normalizacija. Pasak JAV žiniasklaidos, artimiausią trečiadienį FED pirmą kartą nuo 2006 m. gali pakelti palūkanų normą.

Pagrindinė euro silpnėjimo priežastis – euro zonos skolų krizė. Investuotojų pasitikėjimas euru ypač smuko dėl užsitęsusio Graikijos ir tarptautinių kreditorių – ECB, Europos Komisijos ir TVF – ginčo.

Silpnėjantis euras ypač neigiamai veikia Pietų Europos šalis, kurios ir taip labiausiai nukentėjo nuo ekonominės krizės, perspėjo Pasaulinės ekonomikos instituto ekspertas Stefana Koothas: „Importuojamos prekės tapo brangesnės. Dėl to ekonomikoms, panašioms į Graikijos, kurios neturi savo industrinės bazės, iš tikrųjų neišvengiamai reikia susiveržti diržus“. Šiose šalyse euro kurso kritimas dar labiau mažina gyventojų perkamąją galią, kuri ir taip artėja prie nulio, aiškino ekspertas.

Visiškai priešinga situacija šiuo metu Vokietijoje, kuri išlošia iš euro kurso kritimo. Vieningos Europos valiutos kritimas veikia Vokietijos ekonomiką kaip ekonomikos stimuliavimo programa. Vokietijos transnacionalinės kompanijos, kurių beveik visas verslas yra užsienyje, gali daug pelningiau pardavinėti prekes, pagamintas Štutgarte, Miunchene ar Volfsburge. Ispanija, Portugalija ir Graikija neturi stambaus verslo užsienyje, todėl negali pasinaudoti atsiradusiomis galimybėmis. Tampa akivaizdu, jog ekonomikos augimas ES šalyse ir toliau išliks labai skirtingu, perspėja ekspertai.

Būtų tikrai klaidinga manyti, kad euro silpnėjimas veikia išskirtinai kaip Europos ekonomikos stimulas. Valiutinė politika negali pakeisti struktūrinių reformų. Euro zonos pagrindinė problema – mažas Pietų Europos valstybių konkurencingumas, pabrėžė Antonas Berneris (Anton Berner) iš BGA. Pasak jo, silpnas euras gali atlikti tik trumpojo laikotarpio stimuliacinį efektą Europos ekonomikai. „Ilgalaikėje perspektyvoje silpna, svyruojanti valiuta – tai tikrai ne tie faktoriai, kurie galėtų padėti augimui ir ekonominės gerovės kūrimui“.

Šaltinis: sueddeutsche.de, dw.de

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
12. zoro
(2015-03-16 22:20:21)
(78.61.37.60) Parašė:

pagarba Sveikui



11. ir
(2015-03-16 18:56:47)
(185.26.182.31) Parašė:

kokia porivati kontora nustatė tai?



10. yel“l“ow submarine
(2015-03-16 16:52:33)
(78.63.212.238) Parašė:

kaip čia neprisiminus beretozoidų euforijos dėl rublio kritimo :)) o straipsnis tikrai skystas ir kupinas prieštaravimų .



9. VAGIS GRYBAUSKAITĖ
(2015-03-16 14:02:15)
(81.155.54.53) Parašė:

vagis grybauskaitė...pavogė iš baranausko banką ir turėjo pinigų rinkimams...ir dabar turi...o kiek dar kuperis "otkatų" sunešė...va taip ir gyvename uab lietuva...o dabar dar grybauskaitė ir tikruosius snoro banko vagis: kubilių, šimonytę ir vasiliauską dar ir ordinais apdovanojo...toliau nebėra kur...pabaiga...bet šiaip šlykštu...



8. DIAGNOZĖ
(2015-03-16 12:41:49)
(81.155.54.53) Parašė:

pedofilija - priešo propaganda bankų išgrobstymas - priešo propaganda aukštos šildymo kainos - priešo propaganda visuomenės atskirtis - priešo propaganda grybauskaitė kenkėja - priešo propaganda emigracija - priešo propaganda teisingumo nebuvimas - priešo propaganda



7. Šveikas
(2015-03-16 12:39:50)
(149.254.180.74) Parašė:

Vokietijos analitikai mano, kad iš tiesų JAV žaidimas Ukrainoje yra nukreiptas ne tiek prieš Rusiją, bet kiek prieš Europos Sąjungą. Kalba apie tai, kas sukėlė tiek Vokietijoje tiek Prancūzijoje nuomonių pokyčius, susijusius su Ukrainos "korta"? Paskelbti nuostoliai dėl sankcijų Rusijai nuo ES (USA iniciatyva) , tai - 21 milijardų eurų. Didžiausi nuostoliai liečia subsidijuojamus žemės ūkio produktų pardavimus. Tačiau realūs nuostoliai, kaip spėjama - smarkiai didesni . Dabar euras nukrito JAV dolerio atžvilgiu iki 25%. Kitos EU šalys pervedė dalį savo atsargų į Šveicarijos frankus (tai paaiškina šios valiutos vertės augimą). Vokietijos analitikai mano, kad iš tiesų Amerikos žaidimas Ukrainoje yra nukreiptas ne tiek prieš Rusiją, bet prieš Europos Sąjungą, aplamai. Didelį susirūpinimą europiečiams kelia BRICS (Brazilija, Rusija, Indija, Kinija, PAR) šalių, ypač Rusijos ir Kinijos aukso atsargų padidėjimas. Jie įtaria, kad BRICS šalys pristatys savo valiutą iš karto po to, kai Kinijos SWIFT pradės savo veiklą. Tuomet pasaulyje įsigalėtų trys pagrindinės valiutos - USA doleris, nusilpęs Euras ir bendra BRICS valiuta. BRICS šalių valiuta būtų tvirtai padengta auksu ir naftos produktais. Europiečiai baiminasi, kad euras neišlaikys konkurencinės valiutos padengtos tikra natūra. Štai kodėl Angela Merkel su Francois Holland'u ėmėsi iniciatyvos dalyvauti derybose su Ukraina ir Rusija, bandant sustabdyti karą. Europa pakeitė savo požiūrį į situaciją, nes ji mano, kad JAV naudoja įvykius Ukrainoje, kaip būdą sunaikinti Europos Sąjungą. Taigi, pasekoje pasakyto - koks Lietuvos vaidmuo ir likimas ką tik įsivedusios (įvestos) vis labiau nuvertėjantį eurą? Gal, užuot lietuviški valdininkai diena iš dienos eskalvę konfliktą su Rusija, pradėtų galvoti apie pasekmes savo šaliai ne tik plodami katučių gavę iš USA keletą apynaujų tankų?



6. Paprastas> 3
(2015-03-16 12:13:38)
(88.118.179.138) Parašė:

Pritariu- visiškas užsakytas melas



5. i n f o
(2015-03-16 12:11:46)
(89.117.149.205) Parašė:

eURAs kaput!



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras