Triuškinantis konservatorių pralaimėjimas savivaldybių rinkimuose visuose didmiesčiuose, o ypač Vilniuje, pats viską pasako už šią partiją. Seimo pirmininkė Irena Degutienė tai jokiu būdu nevadina pralaimėjimu. Ne naujiena, tokie nusišnekėjimai, kai kalbama atvirkščiai negu yra iš tikrųjų yra dažnas reiškinys Lietuvos politikoje.
Taigi Vilnių nuo dabar valdo atvirai kriminalinė koalicija. Jei kas prieš ketvertą metų būtų pasakęs, kad tuomet su antrankiais televizijų ekrane rodomas Viktoras Uspaskich šiandien ramiai sėdės Vilniaus taryboje ir gers brendį, teigdamas, kad "panorėjome, kad taptų Zuokas meru - jis ir tapo, o kai nebenorėsime - gal meru taps kas nors kitas", nedaug kas būtų patikėjęs.
O juk valdyti Vilnių, kuris sukuria net 40 procentų viso šalies BVP, tai ne nereikšmingu Seimo pirmininku būti ar paradiniu, tik laikas nuo laiko tuščiai žiopčiojančiu ir šypseną keliančiu šalies prezidentu. Ne be reikalo mąstantys politikai paliko Seimą ir nuėjo daryti "biznio" ten, kur iš tikrųjų jį galima daryti, kur veiksmo laisvė absoliučiai nekontroliuojama ir atsiskaityti niekam niekada nereikia, kas ne kartą anksčiau jau buvo įrodyta praktikoje.
Be jokios abejonės, tokios dabartinės politinės anomalijos būtų neįmanomos, jei teisėsauga priklausytų ne valstybinio masto nusikalstamam pasauliui, o tarnautų visuomenei, kaip ir priklauso pagal konstituciją.
Tačiau žinant, kad iš konstitucijos Lietuvoje teliko tik nereikšmingas ir nelabai kam reikalingas popiergalis, būti kitaip ir negalėjo.
Be abejo, didelė dalis žiniasklaidos ir politologai rašys (jau rašo) ir burnos, bandys aiškintis kaip čia taip atsitiko, kad Vilniaus valdžioje sėdi patyrusios mafijinės grupuotės?
Tačiau visi šie analitikai, ieškodami daugybės šios susiklosčiusios Vilniuje situacijos priežasčių, nelies esminio šios "abonentinės santvarkos" pagrindinio saugiklio - Generalinės prokuratūros su visais jos padaliniais. Tik dėka šios institucijos buvo ir yra įmanomos visos didžiosios valstybinės aferos ir machinacijos, tik dėka jos klesti didžioji korupcija. Galime padėkoti teisėsaugininkams, kurie kruvinu darbu įrodė, kad jokios juodosios „Rubicon“ buhalterijos nebuvo, ko pasekoje nebaudžiami politikai šalies sostinėje įtvirtino grupinį politinių padugnių valdymo etapą.Jei kas prieš ketvertą metų būtų pasakęs, kad tuomet su antrankiais televizijų ekrane rodomas Viktoras Uspaskich šiandien ramiai sėdės Vilniaus taryboje ir gers brendį, teigdamas, kad "panorėjome, kad taptų Zuokas meru - jis ir tapo, o kai nebenorėsime - gal meru taps kas nors kitas", nedaug kas būtų patikėjęs.
Todėl V. Uspaskicho pasakymas, kad pagal konstituciją banditas (būtent pats V. Uspaskich ir yra įvardijęs abonentą banditu) negali tapti meru yra dar vienas taiklus spjūvis į veidą, bet kuriam eiliniam piliečiui. Nes būtent nusikalstamo pasaulio atstovai ir valdys šalies sostinę. Vien ką reiškia, kad vicemero poste lieka "milijonų plovimo strategas" socialdemokratas Romas Adomavičius.
Tad neabejokime, kad 2020 metais vilniečiai tikrai galės "džiaugtis" 6000 litų vidutiniu darbo užmokesčiu, o jau 2030 metais visa Lietuva pasieks tokią "pažangą", kaip ir numatęs sausai per savivaldybės rinkimus į kaulus gavęs didysis demagogas Andrius Kubilius savo naujojoje "globalios Lietuvos" pseudo strategijoje.
Ir visas šis liūdnas cirkas tęsis tol, kol Generalinė prokuratūra, turėdama visus įkalčius savo rankose nepradės organizuoti pirmųjų areštų, o atvirai ir toliau tarnaus kriminalinio - mafijinio pasaulio atstovams ir marins visas iki vienos bylas susijusias su aukščiausiais šalies politikais. Žinia, kai valdo mafija, didžiajai daliai gyventojų gyvenimas tampa vis skurdesnis ir sunkesnis. Būtent taip ir vyksta mūsų šalyje.
O kadangi Lietuvoje iki šiol nėra tokios institucijos, kuri įvertintų tuos korumpuotus politikus, kurie dabar niekaip negali būti patraukti atsakomybėn. Lietuvoje būtina kuo skubiau sukurti tai, kas buvo sukurta kai kuriose kitose valstybėse - Tautos arba valstybinį tribunolą (arba kitaip - Ypatingojo prokuroro instituciją). Tautos, o ne politikų renkami tribunolo nariai, turėtų sudaryti pačią aukščiausią šalyje teisingumo instituciją. Mes neturime prokuroro, kuris nebijotų patraukti atsakomybėn politikus, pareigūnus, nes jis yra nuo politikų priklausomas, jų skiriamas. Todėl Tauta turės minėtam tribunolui rinkti ir valstybės prokurorą.
Tautos arba valstybinio tribunolo idėja nėra nauja, tačiau ši idėja niekaip neprasiskina kelio į realų gyvenimą.
Prieš metus šiuo klausimu EKSPERTAI.EU jau kreipėsi į Seimo pirmininkę, primindami Piliečių santalkos siūlymą ir sulaukė tokio atsakymo: "Seimo Pirmininkė informuoja, kad Ypatingojo prokuroro institucijos negalima įsteigti skubos tvarka Seime, nes būtina jos galias ir funkcijas subalansuoti su kitomis teisėsaugos institucijomis, taip pat tam reikėtų keisti (papildyti) Lietuvos Respublikos Konstituciją, nes šiuo metu Konstitucijos 118 straipsnis nurodo, kad "Lietuvos Respublikos prokuratūra yra Generalinė prokuratūra ir teritorinės prokuratūros. Generalinį prokurorą skiria ir atleidžia Respublikos Prezidentas Seimo pritarimu". Atsižvelgdama, kad tuo metu Seime buvo sudaryta darbo grupė "LR prokuratūros teisinei padėčiai ir vietai valstybės valdžios institucijų sistemoje nustatyti" Seimo Pirmininkė 2010-02-09 šį Piliečių Santalkos siūlymą dėl Ypatingojo prokuroro statuso persiuntė minėtai Darbo grupei ir paprašė atsižvelgti į šį piliečių siūlymą. Darbo grupė dar nėra baigusi savo darbo ir savo nuomonės dėl šio siūlymo nėra pareiškusi. Informuojame, kad šio siūlymo visas Seimas nesvarstė, nes pagal Seimo Statutą tokius siūlymus pirmiausia svarsto tam sudarytos Darbo grupės arba atitinkami komitetai ir komisijos ir tik po to savo vertinimus pateikia Seimui. Reaguodamas į šį Jūsų laišką Seimo Pirmininkės sekretoriatas pakartotinai priminė apie šį siūlymą minėtai Darbo grupei ir paprašė išsakyti savo nuomonę."
Taigi metai bėga, o veiksmo, savaime suprantama, nėra jokio. Ar minėta darbo grupė išsakė savo nuomonę, ar ne, nėra žinoma. Viskas paskendo laike ir kur kas "svarbesniuose" klausimuose, kaip kokios nors parodomosios Seimo narių apkaltos, Seimo šokėjų elgesio etikos svarstymai ir kiti panašūs "neatidėliotini" valstybės reikalai.
Tačiau atėjo metas veikti, laukti nebėra ko, Vilniaus mero rinkimai tą labai aiškiai parodė. Kviečiame visus dar nesusitepusius politikus, visuomenės veikėjus bei nepriklausomą žiniasklaidą pradėti aktyviai diskutuoti šia tema, kad ši idėja greitu laiku virstų realybe. Tada iš tikrųjų Vilnius, ir ne tik Vilnius pradės tapti optimistų miestu.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu