2024 m. lapkričio 27 d.

 

Kaip Rusija tapo viena svarbiausių žaidėjų Artimuosiuose Rytuose

1
Paskelbta: 2020-09-16 14:11 Autorius: ekspertai.eu
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kairėje) ir Irano prezidentas Hasanas Ruhani.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kairėje) ir Irano prezidentas Hasanas Ruhani.

Dr. Rolanas Lombardi (Roland Lombardi) – prancūzų istorikas, geopolitikos, Artimųjų Rytų ir Magrebo žinovas. Jo teigimu, po operacijos Sirijoje Rusija tapo viena svarbiausių žaidėjo Artimuosiuose Rytuose. Neseniai išleistoje knygoje "Arabijos Putinas" R. Lombardi aiškina, kodėl Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, jo patarėjai ir diplomatai visada aplenkia amerikiečius bei europiečius. Pateikiame jo minčių apie Rusiją ir Artimuosius Rytus.

Nuo dalyvavimo Sirijos kare pradžios 2015 m. rugsėjį, Rusija tapo viena svarbiausių valstybių Artimuosiuose Rytuose greta Irano, Izraelio, Turkijos, Egipto ir Saudo Arabijos, o V. Putinas tapo šio regiono taikos teisėju.

Be knygos "Arabijos Putinas", R. Lombardi šiemet išleidžia iš kitą knygą: "Gėdingasis trisdešimtukas: Prancūzijos įtakos arabų pasauliui ir Artimiesiems Rytams pabaiga".

Pasak R. Lombardi, Rusijoje, skirtingai nei Europos šalyse ir JAV, geografijos studijos visuomet buvo svarbios, šalis garsėja ir orientalistais. Užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, kaip ir daugybė kitų aukštų pareigūnų, – orientalistas: moka sinhalų (Šri Lanka) ir dhivehi (Maldyvai) kalbas, be kelių europietiškųjų.

2017 m. rudenį Rusija ir Saudo Arabija po ilgų nesutarimo ir regioninės konkurencijos metų pagaliau suartėjo.

Istoriko teigimu, Rusija palaikė Sirijos prezidentą, nes nenorėjo, kad šalyje valdžią perimtų Islamo valstybės teroristai: panašios patirties būta Kaukaze ir Vidurinėje Azijoje.

R. Lombardi manymu, Rusijai kaip Eurazijos valstybei ("trečiajai Romai") Artimieji Rytai jau ne vieną šimtmetį yra puikiai pažįstami. 1830 m., pavyzdžiui, į Alžyrą taip pat atvyko stebėtojai iš Rusijos, kad ištirtų prancūzų užkariavimus šioje teritorijoje. Musulmoniškos bendruomenės Rusijoje, skirtingai nei JAV ar Europos šalyse, neturi migrantų šaknų. Musulmonai Rusijoje gyvena šimtmečius, jei tiksliau – nuo VII a. vidurio (Dagestane). Dabar 15 proc. Rusijos gyventojų (daugiau nei 22 mln. žmonių) yra musulmonai. Krikščionybė Rusiją (tiksliau, Rusią) pasiekė tik IX a. pab. Rusijoje yra apie 10 tūkst. mečečių, tarp jų – didžiausia mečetė Europoje, prieš penkerius metus atidaryta Maskvoje, kurioje gyvena milijonas musulmonų. Islamas šioje šalyje – tradicinė religija.

Būtent todėl Rusija turi "savo islamą", nuo XX a. dešimto dešimtmečio pradžios iš šalies išvijo užsieniečius imamus, uždraudė bet kokį musulmonų finansavimą iš užsienio. Rusų imamai rengiami Kazanės ir Maskvos musulmoniškuose universitetuose.

Todėl Rusijai kova su politiniu islamu ir terorizmu yra kertinis jos politikos Artimuosiuose Rytuose akmuo, sako istorikas.

Daugiau nei 5 tūkst. Rusijos piliečių ir apie 7 tūkst. išeivių iš buvusių Vidurinės Azijos sovietinių respublikų prisijungė prie džihadistų Sirijoje. Rusijoje aktyviai neleidžiama plisti islamiškajai ekstremizmui. Rusija, kaip ir Prancūzija, yra pagrindinės nišos, kurios traukia islamo terorizmus. Karai Čečėnijoje, teroristų išpuoliai Maskvos teatre 2002 m. (žuvo 128 įkaitai), Beslane 2004 m. (žuvo 334 taikūs gyventojai, iš jų 186 vaikai), Volgograde 2013 m. (žuvo 30 žmonių), Rusijos lėktuvo užgrobimas virš Egipto 2015 m. (224 aukos), – tokia šiuolaikinė Rusijos istorija.

Sirijos prezidentui Bašarui al Asadui (Bashar al-Assad), anot istoriko, labai svarbi buvo Rusijos ir Irano partnerystė, kuri padėjo jam laimėti: Irano pėstininkai labai efektyvūs Sirijoje. Tiesa, nei Rusija, nei pati Sirija, nei Turkija nerodo entuziazmo tam, kad Irano kariai yra Sirijoje. Tai susiję ir su anksčiau istorijoje vykusiais Persijos ir Rusijos karais. Dėl Izraelio, JAV sankcijų ir koronaviruso, Iranas dabar yra sudėtingoje padėtyje, jam reikia Rusijos.

Sudėtinga situacija ir Libijoje, kur rusai tarpininkauja tarp dviejų šalies nepasidalinančių valdžių.

Nuo Rusijos intervencijos Sirijoje pradžios, nepaisant sudėtingų valstybių santykių, rusų ir izraeliečių generolai reguliariai, beveik kasdien, tarpusavyje konsultuojasi, jie net sukūrė "dekonfliktingo" mechanizmą, kad judviejų karinės jėgos Sirijoje nesusidurtų. Būtent dėl to Rusija pro pirštus žiūrėjo į Izraelio atakas, nukreiptas į jo priešus. Šių dviejų šalių bendradarbiavimas – senas ir labai ekonomiškai naudingas. Nepamirškime, kad penktadalis Izraelio gyventojų – iš Rusijos. Izraelyje V. Putinas labai populiarus. Puikiai sekasi ir šalių technologinis, žvalgybinis bendradarbiavimas.

Izraelis, be abejonės, yra įtakingiausia Artimųjų Rytų valstybė, Rusija tai puikii žino.

Taigi, Rusijai tapus esmine valstybe Artimuosiuose Rytuose, juose gerokai sumažėjo Europos šalių bei JAV vaidmuo.

Šaltinis: atlantico.fr

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. trumpai
(2020-09-16 19:42:12)
(78.60.194.148) Parašė:

Reikia pripažinti kad rusijoje religiniu pagrindu nesantaikos nėra,kaip ir tarp kitu tautybiu žmoniu.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras