2025 m. sausio 13 d.

 

Karantino metu galios taisyklės, už kurių nesilaikymą pažeidėjai bus griežtai baudžiami. Kiek reikės vėl skolintis milijardų, kol kas nepranešama

53
Paskelbta: 2020-11-05 08:45 Autorius: ekspertai.eu
Premjeras Saulius Skvernelis (dešinėje).


Vyriausybės nutarimu visoje Lietuvoje nuo lapkričio 7 d. skelbiamas karantinas, kuris truks tris savaites.

Šiuo laikotarpiu bus sustabdyta arba apribota veikla tam tikrose ūkio šakose, sustiprintos infekcijų kontrolės priemonės, o darbas ir mokymas organizuojamas užtikrinant kuo mažesnį kontaktų skaičių.

Kaip žinoma, pirmojo karantino metu pavasarį, Vyriausybės skolinasi ar šiaip gavo dar neregėtą milijardų kiekį. Apie tai skelbėme publikacijoje „Su dar neregėtu Lietuvoje milijardų lietumi Vyriausybė stengsis susidoroti maksimaliai greitai“. Kokį kiekį dabar reikės skolintis ar šiaip neatlygintinai gauti milijardų, kol kas nepranešama.

Karantino metu galios taisyklės, už kurių nesilaikymą pažeidėjai bus griežtai baudžiami.

Iki lapkričio 29 d. šalyje bus draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse viešose vietose organizuojami komerciniai ir nekomerciniai kultūros, pramogų ir sporto renginiai, išskyrus aukšto meistriškumo sporto varžybas, kai jos vyksta be žiūrovų, ir laidotuvės, kai jose dalyvauja ne daugiau nei 10 asmenų, išskyrus šeimos narius (sutuoktinį arba asmenį, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, vaikus (įvaikius), įskaitant asmens ir jo sutuoktinio arba asmens, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, nepilnamečius vaikus, tėvus (įtėvius), globėjus) ir ritualines paslaugas teikiančius asmenis.

Taip pat draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas, išskyrus bibliotekas, aukšto meistriškumo sporto pratybas ir individualius (vienam lankytojui) fizinio aktyvumo užsiėmimus, teikiamus fizinio aktyvumo ar sporto specialisto, instruktoriaus ar fizinio aktyvumo ar sporto specialisto paslaugų teikėjo.

Viešojo maitinimo įstaigos negalės aptarnauti lankytojų vietoje, tačiau galės tiekti maistą išsinešti arba jį pristatyti. Ši taisyklė bus taikoma restoranams, kavinėms, barams, naktiniams klubams ir kitoms pasilinksminimo vietos, taip pat lošimo namams, lažybų ir totalizatorių punktams.

Tęsti darbą galės įmonių, įstaigų ar organizacijų patalpose veikiančios maitinimo įstaigos, tiekiančios maistą tų įmonių, įstaigų ar organizacijų darbuotojams.

Prekybos ir paslaugų teikimo vietų veikla nebus stabdoma, tačiau turės būti užtikrinamas 10 kvadratinių metrų prekybos plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas klientas.

Reikalavimas užtikrinti 10 kvadratinių metrų plotą vienam lankytojui taip pat bus taikomas šalia parduotuvių, prekybos centrų, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų esančiose teritorijose.

Viešose vietose bus draudžiama burtis didesnėmis nei penkių žmonių grupėmis, išskyrus šeimos narius, ir privaloma laikytis mažiausiai dviejų metrų atstumo nuo kitų žmonių arba jų grupių.

Vyresni nei 6 metų asmenys privalės dėvėti nosį ir burną pilnai dengiančias ir prie veido gerai priglundančias apsaugos priemones – apsaugines veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones.

Reikalavimas dėvėti kaukes nebus taikomas sportuojantiems asmenims, profesionaliems sportininkams treniruočių bei varžybų metu ir neįgaliesiems, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei.

Nusiimti kaukę taip pat bus leidžiama teikiant paslaugas, kurių negalima suteikti paslaugos gavėjui būnant su kauke, už gyvenamosios vietovės ribų ir kai šalia nėra kitų asmenų 20 metrų spinduliu.

Važiuoti miesto, tarpmiestiniu ir priemiestiniu transportu bus galima tik užimant sėdimą vietą, išlaikant mažiausiai vieno metro atstumą.

Valstybės sienos kirtimas lieka apribotas: užsieniečiai gali atvykti į Lietuvą tik pagal Vyriausybės nutarime numatytas išimtis.

Lietuvos gyventojams rekomenduojama atsisakyti nebūtinų kelionių ir palikti gyvenamąją vietą tik vykstant į darbą, prekybos vietą, dėl sveikatos priežiūros ir kitų būtinų paslaugų.

Valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas turės būti organizuojamas ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu arba daliniu nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai atitinkamas funkcijas būtina atlikti darbo vietoje.

Privačiam sektoriui rekomenduojama dirbti tokia pat darbo organizavimo forma kaip ir viešajame sektoriuje.

Ikimokyklinio amžiaus vaikai ir pradinių klasių mokiniai, taip pat specialiųjų mokyklų ir specialiųjų klasių mokiniai galės toliau lankyti ugdymo įstaigas, tačiau vyresniems moksleiviams pamokos turės būti organizuojamos nuotoliniu būdu arba derinant nuotolinį su kasdieniu būdu.

Neformalusis vaikų ir suaugusiųjų švietimas bus vykdomas nuotoliniu būdu arba stabdomas, tačiau tam tikrais atvejais bus taikomos išimtys, jeigu bus užtikrintos operacijų vadovo nustatytos asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi ir kitos būtinos visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygos.

Profesinis mokymas (ar jo dalis), išskyrus pirminį profesinį mokymą, vykdomą kartu su socialinių įgūdžių programa, ir aukštojo mokslo studijos (ar jų dalis) turės būti vykdomos nuotoliniu būdu.

Globos namuose ir kitose socialines paslaugas teikiančiose stacionariose įstaigose bus draudžiamas gyventojų lankymas, išskyrus terminalinės būklės gyventojų lankymą ir (ar) asmenis, kurių lankymasis įstaigoje susijęs su pareigų atlikimu.

Pacientų lankymas bus draudžiamas ir gydymo įstaigose, išskyrus terminalinės būklės pacientų, pacientų iki 14 metų ir gimdyvių lankymą įstaigos vadovo ar kito jo įgalioto asmens leidimu.

Gydymo įstaigos privalės užtikrinti pacientų bei lankytojų srautų valdymą. Šeimos gydytojas arba kitas sveikatos priežiūros specialistas, įvertinęs paciento sveikatos būklę, turės pasirinkti paciento interesus labiausiai atitinkantį paslaugos teikimo būdą – kontaktinį arba nuotolinį.

Kontaktiniu būdu bus teikiamos šios paslaugos:

* odontologijos paslaugos;

* nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros paslaugos;

* vaikų ir suaugusiųjų skiepijimo pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą paslaugos;

* vykdant ligų prevencijos programas;

* įsidarbinančių asmenų, siekiančių dirbti tokioje veiklos srityje, kurioje dirbant patiriamas atitinkamas kenksmingų rizikos veiksnių poveikis, profilaktinių sveikatos patikrinimų paslaugos.

Savo instrukcijas visuomeniniuose tinkluose išrašė ir premjeras Saulius Skvernelis:

„COVID-19 komiteto posėdyje apsvarstėme būtinas papildomas priemones siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą Lietuvoje.
Šias priemones irgi šiandien pateikė Vyriausybės suburtos medikų darbo grupės nariai. Tai yra ekspertų matymas, vertinimas bei siūlymai, kuriais vadovaudamiesi priimame sprendimus. Kaip ir visada iki tol.
Visoje Europoje turime itin sparčiai prastėjančią COVID-19 situaciją. Kasdien augantys susirgimų ir netekčių skaičiai aiškiai signalizuoja, kad privalome imtis griežtesnių veiksmų. Kaip tą daro ir didžioji dauguma Europos šalių.
Kai Lietuvoje turime apie 1000 užsikrėtusių žmonių per parą, priemonių pasirinkimas, deja, nėra didelis. Arba vakcina – arba karantinas. Vakcinos kol kas nėra. Lieka priemonės, kurios yra griežtos, tačiau būtinos.
Negalime delsti ar atidėlioti. Negalime laukti ir guosti save viltimis, kad viskas susitvarkys savaime, be apribojimų. Medikai ir mokslininkai aiškiai sako - to nebus. Sprendimus būtina priimti dabar, kol dar ne per vėlu.
Dar kartą turėsime daryti pertrauką nuo mums įprasto gyvenimo.
COVID-19 komitete pritarta skelbti karantino režimą ne tik vadinamosiose raudonosiose, tačiau ir geltonosiose bei žaliosiose savivaldybėse. Visose. Čia tik atkreipsiu dėmesį, kad vadinamųjų žaliųjų savivaldybių Lietuvoje belikusios vos 5. Tai tik dar kartą iliustruoja problemos mastą ir rimtumą.
Karantino taisykles siūloma griežtinti. Komitetas pritarė iš esmės visoms medikų rekomendacijoms ir papildomoms pasiūlytoms priemonėms. Jas rytoj planuojama galutinai patvirtinti Vyriausybės posėdyje.
Trumpai apie pagrindines priemones:
1. Socialinis bendravimas. Įpareigojimas susilaikyti nuo kontaktų su kitų šeimų/namų ūkių nariais; privačiai susitikti gali ne daugiau kaip dvejų šeimų/namų ūkių nariai ir ne daugiau kaip 10 žmonių; susitikimo metu rekomenduojamos kaukės.
2. Kelionės šalies viduje. Jeigu laikomasi socialinės distancijos apribojimų, nėra ribojamos, bet nerekomenduojamos.
3. Vestuvės, laidotuvės. Ne didesnės kaip 10 žmonių grupės, kuriose dalyvauja tik artimi giminaičiai.
4. Bažnyčia. Draudimas vykdyti pamaldas ir kitas apeigas fiziškai, rekomendacija vykdyti jas internetu.
5. Viešojo maitinimo įstaigos. Maistas tik išsinešimui.
6. Parduotuvės ir vaistinės. Maisto parduotuvės ir vaistinės veikia įprastu režimu, kitų poreikių parduotuvės griežtai riboja pirkėjų srautus. Parduotuvės, vaistinės gali tęsti darbą užtikrindamos 10 kv. metrų ploto vienam pirkėjui.
7. Kirpyklos, grožio, tatuiruočių salonai gali tęsti darbą, jei laikomasi higienos reikalavimų. Privalomos kaukės, išankstinė registracija
8. Masažo kabinetai stabdo darbą, išskyrus medicinos procedūras; privalomos kaukės.
9. Sporto, kūno kultūros klubai, baseinai, SPA uždaromi.
10.  Šokių, dainavimo, kiti kontaktiniai užsiėmimai draudžiami.
11.  Sporto, kūno kultūros veikla. Tik individualios treniruotės lauke; būtina išlaikyti bent 2 m. distanciją.
12. Leidžiama sportuoti individualiai, dviese arba su šeimos/namų ūkio nariais.
13. Viešbučiai. Leidžiama veikti tik individualių svečių paslaugoms teikti, išlaikant 2 m. atstumą bei dėvint kaukes; grupių paslaugos draudžiamos; maistas į kambarį ar išsinešti; privalomos kaukės.
14. Darbo ar laisvalaikio susirinkimai vidaus patalpose ar išorėje draudžiami.
15. Transportas. Žmonės keliauja tik sėdimose vietose. Privalomos kaukės. Rekomenduojama keliauti tik tada, kai tai neišvengiama.
16. Mokyklos ir darželiai. Veikia darželiai ir pradinės klasės; dėl darželio lankymo sprendžia tėvai; draudžiama reikalauti pateisinti nelankytas darželio dienas. Jei kyla rizika dėl galimo viruso plitimo, darželių ir pradinių klasių veikimas gali būti nedelsiant stabdomas. Vyresnių klasių kontaktinės pamokų valandos apribojamos ne mažiau kaip 50 proc., nuotolinis mokymas taikomas ne mažiau kaip 50 proc. mokymo laiko. Gimnazijoms leidžiama 100% taikyti nuotolinį mokymą.
17. Neįgaliųjų dienos centrai tęsia veiklą, jeigu įmanoma visiems proceso dalyviams užtikrinti kaukių dėvėjimą ir socialinę distanciją.
18. Aukštosios mokyklos vykdo tik nuotolinį mokymą.
19. Muziejai, teatrai, kino teatrai, kazino uždaromi, nevyksta jokie vieši renginiai.
20. Sporto renginiai vyksta be žiūrovų.
21. Užtikrinamas asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas viešajame bei privačiajame sektoriuje, vadovaujantis šiais principais:
21.1. pilnai užtikrinama skubi pagalba;
21.2. pilnai užtikrinama COVID19 diagnostika, gydymas, izoliacija;
21.3. pilnai užtikrinama planinė neatidėliotina pagalba, kurios nesuteikus gali reikšmingai pablogėti paciento būklė;
21.4. proporcingai gali būti ribojama planinė pagalba, siekiant užtikrinti 21.1-22.3 paslaugų teikimą.
Visos paslaugos, kurias galima teikti nuotoliniu būdu, taip ir turi būti teikiamos. Visi darbai, kuriuos galima dirbti nuotoliniu būdu, taip ir turi būti organizuojami.
Pasikartosiu, kad išvardintoms priemonėms rytoj dar turės pritarti Vyriausybė. Planuojama, kad jos įsigalios nuo šeštadienio. Preliminariai toks režimas tęsis bent 3 savaites. Jei tai duos rezultatą, ribojimus bus galima pradėti mažinti ir švelninti.
Kad tai realu – rodo tiek tarptautinė, tiek mūsų pačių praktika. Panašias priemones įvedė Izraelis, Airija, kitos valstybės – ir joms pavyko gerokai sumažinti užsikrėtusių žmonių skaičių. Be to, tokių priemonių efektyvumas grindžiamas ir naujausiais moksliniais tyrimais. Tai žinome ir pagal Raseinių savivaldybės atvejį: įvedus griežtą karantiną skaičiai gerokai sumažėjo ir mažėja toliau.
Baigdamas dar kartą norėčiau pabrėžti: situacija rimta. Ir tam, kad ją pakoreguotume teigiama linkme, turime susitelkti. Rezultatą duos tik mūsų VISŲ pastangos bei elgesys.
Kalbame apie sveikatą ir gyvybę, todėl dar kartą prašau: būkime atsakingi. Laikykimės nustatytų ribojimų ir taisyklių. Juos sugalvojo ne Vyriausybė, ne Seimas ar kitokia „valdžia“. Juos siūlo medikai ir ekspertai. Žmonėms, kurie siekia apsaugoti mus visus.“

Šaltinis: lrv.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
53. JONAS
(2020-11-06 22:46:47)
(185.8.112.73) Parašė:

Meluoja i akis Skvernelis(SS) , o mes tikim. Ne seimas ar vyriausybe sukure suvarzymus? Ivardyk tuos "mokslininkus" ir "medikus"!Nes PSO jau nerekomenduoja karantino del didesnes zalos nei naudos! Ir neliepia kaukiu maukslintis lauke ar vaikams nuo 6 metu! Jei pavasarini karantina dar buvo galima pateisinti nezinojimu, tai dabar yra akivaizdus salies ekonomikos griovimas, zmoniu genocidas!



52. Zmogus
(2020-11-06 21:54:05)
(90.131.40.181) Parašė:

Duhas tas metas, mes nesam asilų gauja, kumunikuoti reikia su žmonėmis, o ne baudas skirti kurios viršija žmonių algas du kartus, dar kartelį, duhas menas...



51. www
(2020-11-06 19:01:56)
(88.89.15.249) Parašė:

uz 5-7 menesiu masiniai smulkiu ir vidutiniu (paskutiniu) verslininku ir amatininku bankrotai. Skolos uz komunalinius, nusikalstamumo didejimas, narkomanija ir kiti Geroves Valstybes NESUvaldymo rezultatai,,,, bet tai px, kai pareina 6 milijardai,-svarbu laiku uzsimti vieta eileje,,,,



50. baudėjas
(2020-11-06 10:14:21)
(88.119.254.50) Parašė:

"Kalba tas kuris laikosi taisyklių" gal jis pats save tegu nusibaudžia.



49. Dzūkija>47. >>>44 Dzukijai
(2020-11-06 01:11:07)
(78.58.118.105) Parašė:

...tai gerai...



48. Dzūkija>38. to-35
(2020-11-06 01:09:00)
(78.58.118.105) Parašė:

...Ereliukas“ pradėtas gaminti 1951 m. kovo 21...nejau manote, kad anksčiau žmonės į mokyklą nėjo ??? visi laukė kol Šiauliuose 1948 įkurs dviračių gamyklą ??? suaugę į bažnyčią ėjo basi, o batus tik priėję bažnyčią apsiaudavo...bet argi jums paaiškinsi...



47. >>>44 Dzukijai
(2020-11-06 01:01:14)
(78.63.229.198) Parašė:

Tikrai nenorejau nieko izeisti, o apie tikrus pranasus net {tuo metu} negalvojau...



46. Dzūkija
(2020-11-06 00:59:54)
(78.58.118.105) Parašė:

...daug kas rašo, kad Covidas eilinis gripas...bet juk gripas būna visoks - 1918–1923 m.: ispaniškojo gripo pandemija (virusas H1N1), nusinešusi 25–50 mln. aukų (daugiau negu Pirmasis pasaulinis karas). 1957–1958 m.: Azijos gripas (virusas H2N2), 1–2 mln. aukų. 1968–1970 m.: Honkongo gripas (virusas H3N2), 0,5–2 mln. aukų. 2009–2010 m.: Kiaulių gripas (virusas H1N1), apie 0,5 mln. aukų. tad saugotis ar nesisaugoti kiekvienas sprendžia pats, bet kiekvienas neturi teisės spręsti, kaip turi elgtis kiti...Gerbkime kitų apsisprendimą...be to, mes visi skirtingi - vienas vaikšto su 39 temperatūra, o kitas jau guli ir su 38...būkite sveiki...



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 



Naujausi