|
Įvykių retrospektyva:
2008-08-07 20:54
Gruzijos prezidentas skelbia vienašales paliaubas su Pietų Osetija
Tbilisis, rugpjūčio 7 d. (ELTA).
Didėjant karo pavojui Pietų Osetijoje, Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis nurodė savo daliniams nutraukti ugnį, praneša agentūra AP.
Savo kalboje per televiziją jis ketvirtadienį paragino separatistinio regiono vadovybę pradėti derybas su jo vyriausybe. M. Saakašvilis pasiūlė, kad Rusija taptų Pietų Osetijos plačios autonomijos garantas, tačiau pati teritorija liktų Gruzijos sudėtyje. Rusija palaiko glaudžius ryšius su Pietų Osetijos separatistais.
M. Saakašvilio nurodymas nutraukti ugnį paskelbtas po naujų mūšių. Naktį į ketvirtadienį, žinybų duomenimis, per apšaudymą buvo sužeistas mažiausiai 21 žmogus. Šaudyta iš Gruzijos kontroliuojamos teritorijos į sostinę Cchinvalį, pranešė separatistinės vyriausybės atstovė. Vidaus reikalų ministerija Tbilisyje pareiškė, kad tai buvo kerštas už gruzinų dalinių puolimą.
Pietų Osetija 1992-aisiais atsiskyrė nuo Gruzijos ir nuo to laiko "de facto" yra nepriklausoma. Tačiau užsienis ją laiko Gruzijos dalimi. Dukart - 1992 ir 2006 metais Pietų Osetijos gyventojai balsavo už nepriklausomybę nuo Gruzijos. Tačiau tarptautiniu mastu referendumai nebuvo pripažinti.
Eltos vertėja Rasa Strimaitytė
2008-08-08 08:18
Rusija ragina pasaulį padėti nutraukti mūšius Pietų Osetijoje
Maskva, rugpjūčio 8 d. (PAP-ELTA).
Rusijos užsienio reikalų ministerija penktadienį pareiškė, kad Maskva sieks užkirsti kelią tolesniam kraujo liejimui Pietų Osetijoje, ir paragino tarptautinę bendriją prisidėti prie to.
"Dar nevėlu imtis žygių, kad būtų išvengta masinio kraujo liejimo ir naujų aukų", - sakoma Rusijos URM pareiškime, kurį per televiziją perskaitė jos atstovas spaudai Borisas Malachovas.
"Rusija dės pastangas, kad Pietų Osetijoje būtų atkurta taika. Tikimės, kad mūsų partneriai užsienyje neliks abejingi šiuo sunkiu momentu, kai lemiamas šimtų tūkstančių žmonių likimas", - pridūrė jis.
Rusijos pasiūlymu Niujorke susirinks JT Saugumo Taryba, kad aptartų padėtį regione, kur atsinaujina ginkluotas konfliktas.
Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį Gruzijos pajėgos apšaudė separatistinės respublikos sostinę Cchinvalį. Naujausiomis žiniomis, jos apsupo miestą ir perėmė kelių aplinkinių kaimų kontrolę. Pasak Rusijos žiniasklaidos, Cchinvalyje žuvo mažiausiai 15 žmonių.
Tbilisis teigia, jog pradėjo puolimą, reaguodamas į tai, kad Pietų Osetijos pajėgos apšaudė Gruzijos kaimus.
Eltos vertėjas Stasys Gimbutis
2008-08-08 10:40
Gruzijos pajėgos braunasi į Pietų Osetijos sostinę
Cchinvalis, rugpjūčio 8 d. (Reuters-ELTA).
Aršūs susirėmimai kilo aplink atsiskyrusio Gruzijos Pietų Osetijos regiono sostinę penktadienį gruzinų pajėgoms, pasitelkusioms karinius lėktuvus, susirėmus su separatistų pajėgomis, siekiant perimti teritorijos kontrolę.
Rusijos naujienų agentūra "Interfax" pranešė, kad Gruzijos pajėgos įžengė ir perėmė kontrolę Pietų Osetijos sostinėje Cchinvalyje po intensyvių susirėmimų naktį. Tačiau Gruzija paneigė "Interfax" pranešimą.
Gruzijos vidaus reikalų ministerijos atstovas Šota Utiašvilis teigė, kad gruzinų pajėgos dar neįžengė į Cchinvalį, tačiau dalyvauja susirėmimuose miesto prieigose ir bando pasiekti sostinę.
"Mes norime suteikti laiko mieste esantiems civiliams pasitraukti", - teigė jis.
Gruzijos pajėgos atakavo Pietų Osetijos sostinę, kur vyriausybės ir separatistų pasiuntiniai vėliau penktadienį turėjo susitikti Rusijos tarpininkaujamoms taikos deryboms. Sostinėje dega nemažai namų.
Rusijos taikdariai regione pareiškė, kad trys taikdariai buvo sužeisti bei nukentėjo jų būstinė, pranešė "Interfax".
Tbilisyje Gruzijos premjeras Ladas Gurgenidzė teigė, kad karinė operacija tęsis, kol bus pasiekta "ilgalaikė taika".
Eltos vertėja Eglė Šalaševičiūtė
2008-08-08 11:42
JT Saugumo Taryba nerimauja dėl padėties Pietų Osetijoje
Niujorkas, rugpjūčio 8 d. (PAP-ELTA).
JT Saugumo Taryba penktadienį pareiškė nerimaujanti dėl blogėjančios padėties Pietų Osetijoje, separatistiniame Gruzijos regione, bet neįstengė priimti rezoliucijos, raginančios šalis nebenaudoti jėgos.
"Apgailestaujame, kad iki šiol nepavyko susitarti dėl JT Saugumo Tarybos rezoliucijos šiuo klausimu", - sakė žurnalistams Didžiosios Britanijos ambasadorė Jungtinėse Tautose Karen Pirs (Karen Pierce).
"Tikimės, kad tai pavyks padaryti artimiausiomis dienomis. Rezoliucijos nepriėmimas dar nereiškia, kad JT Saugumo Taryba nesprendžia šios problemos", - pažymėjo ji.
O Rusijos ambasadorius Jungtinėse Tautose Vitalijus Čiurkinas pareiškė: "Visi kartu turime nutraukti smurtą, kad išvengtume skaudesnių padarinių". Jis taip pat patikino, jog Rusija daro visa, kad sumažintų įtampą Pietų Osetijoje.
Ketvirtadienį Gruzijos pajėgos pradėjo karinę operaciją Pietų Osetijoje. Tbilisis ją motyvuoja tuo, kad osetinai atnaujino gruzinų kaimų apšaudymą.
Eltos vertėjas Stasys Gimbutis
2008-08-08 11:54
D. Medvedevas rengia neeilinį Saugumo Tarybos susirinkimą dėl veiksmų Pietų Osetijoje
Maskva, rugpjūčio 8 d. (RIA Novosti-ELTA).
Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pirmininkaus neeiliniam nacionalinės Saugumo Tarybos susirinkimui, prasidėsiančiam po kelių valandų. Jame bus aptariama padėtis atsiskyrusiame Gruzijos Pietų Osetijos regione, penktadienį pareiškė prezidento atstovė.
Gruzija pradėjo ataką prieš atsiskyrusią provinciją naktį, naudodama tankus, karinius lėktuvus, sunkiąją artileriją ir pėstininkus. Tbilisis pareiškė kontroliuojąs didžiąją dalį regiono ir ragino separatistų valdžią pasiduoti.
"Nacionalinė Saugumo Taryba kaip galima greičiau pradės svarstyti galimus pasiūlymus, kaip sureguliuoti padėtį regione", - teigė Natalija Timakova.
Pietų Osetija pareiškė, kad kol kas per mūšius žuvo mažiausiai 15 civilių ir sužeisti trys Rusijos taikdariai.
Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas, kuris šiuo metu yra Pekine, perspėjo, kad Gruzijos agresija prieš atsiskyrusį šalies regioną išprovokuos "atsaką". "Padėtis labai liūdna. Tai kelia susirūpinimą ir tikrai pakurstys atsakomuosius veiksmus", - teigė V. Putinas.
Rusijos ambasadorius Jungtinėse Tautose (JT) ragino JT Saugumo Tarybą įsikišti ir nutraukti smurtą regione, tačiau Taryba penktadienį nesugebėjo priimti sprendimo dėl Rusijos parengto pasiūlymo.
Keletas Rusijos parlamentarų penktadienį ragino imtis karinių veiksmų prieš Tbilisį, atsakant į šalies agresiją.
"Rusija privalo įsikišti į konfliktą ir sustabdyti smurtą. Maskva turi svarstyti karinės operacijos galimybę, kadangi mūsų taikdarių kontingento neužtenka užtikrinti taiką regione", - teigė įtakingas parlamentaras Konstantinas Zatulinas.
Valstybės Dūmos pirmininkas Borisas Gryzlovas teigė, kad Rusija gins savo piliečius Pietų Osetijoje. Nemažai nepriklausomu pasiskelbusio regiono gyventojų turi Rusijos pilietybes.
Eltos vertėja Eglė Šalaševičiūtė
2008-08-08 12:09
JAV ragina nutraukti mūšius Pietų Osetijoje
Vašingtonas, rugpjūčio 8 d. (PAP-ELTA).
Jungtinės Valstijos penktadienio rytą paragino nutraukti mūšius Pietų Osetijoje ir kuo greičiau pradėti tiesiogines konflikto šalių - Gruzijos ir separatistinės Pietų Osetijos - derybas.
"Raginame tučtuojau nutraukti ginkluotus veiksmus ir pradėti tiesiogines derybas", - pareiškė Baltųjų rūmų atstovas spaudai Gordonas Džondro (Gordon Johndroe).
Nuo ketvirtadienio Gruzijos armija atakuoja iš žemės ir oro Pietų Osetijos sostinės Cchinvalio rajoną. Pasak vietos valdžios atstovų, penktadienio rytą kovos vyko miesto pietinėje dalyje.
Eltos vertėjas Stasys Gimbutis
2008-08-08 14:45
Rusija pažadėjo apsaugoti savo piliečius, gyvenančius Pietų Osetijoje
Maskva, rugpjūčio 8 d. (RIA Novosti-ELTA).
Rusija pažadėjo apsaugoti savo piliečius, gyvenančius Pietų Osetijoje, kur dėl valdžios atstatymo separatistiniame regione kovoja Gruzijos kariai, penktadienį pareiškė Rusijos gynybos ministerijos atstovai.
"Gruzijos valdžia pradėjo nešvarų karą", - savo interneto puslapyje skelbia Rusijos gynybos ministerija, pakartodama Rusijos politikų bei pareigūnų pareiškimus, pasmerkusius Gruzijos karinius veiksmus, per kuriuos jau žuvo keli žmonės, tarp kurių buvo ir Rusijos taikos palaikymo karių.
"Kraujo praliejimas Pietų Osetijoje slėgs Gruzijos sąžinę. Mes tikrai apsaugosime savo taikdarius bei Rusijos federacijos piliečius, gyvenančius į karinį konfliktą įveltoje separatistinėje teritorijoje", - teigia ministerijos atstovai.
Gruzija pradėjo didelio masto karinę ataką savo atskilusiame regione, kur dauguma žmonių turi Rusijos pasus, naudodami tankus, karinius lėktuvus, sunkiąją artileriją bei pėstininkų pajėgas. Gruzija teigia, jog užėmė didžiąją regiono dalį ir paragino separatistinio regiono valdžią pasiduoti. Jau anksčiau Pietų Osetija teigė, jog mažiausiai 15 civilių buvo nukauti, o Rusijos taikdariai tikina, jog Gruzija artilerijos ugnimi įtvirtino savo pozicijas, nužudydama bei sužeisdama kelis Rusijos tarnautojus regiono sostinėje Cchinvalyje.
Provakarietiškas Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis šalyje paskelbė visišką mobilizaciją. Jis taip pat apkaltino Rusiją bombardavus Gruzijos kaimus, nors Maskva atmeta tokius kaltinimus. NATO, Europos Sąjunga (ES) bei JAV, kurios yra svarbiausios Gruzijos sąjungininkės, paskelbė pareiškimus, raginančius užbaigti karinį konfliktą.
Gruzijos "Rustavi-2" televizija teigia, jog šalies kariai penktadienį virš Gruzijos teritorijos pašovė Rusijos karinį lėktuvą. Televizijos kanalas paskleidė informaciją, kad jau anksčiau keli Rusijos lėktuvai numetė bombas į Gorio miestą, kuris į yra į pietus nuo Pietų Osetijos.
Rusijos užsienio reikalų ministerija atmetė tokius kaltinimus ir įvardijo juos kaip Gruzijos valdžios ketinimus išprovokuoti dar vieną konfliktą. Gynybos ministerija tikina, kad joks Rusijos karinis lėktuvas nebuvo įskridęs į Gruzijos oro erdvę.
Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas, kalbėdamas Pekine, užsiminė apie galimus Rusijos veiksmus, sakydamas, jog Gruzijos agresija gali sulaukti deramo atsako. Kai kurie Rusijos politikai mano, kad Maskva prieš Tbilisį turi imtis atitinkamų karinių veiksmų.
Eltos vertėja Monika Deveikytė
2008-08-08 16:50
Rusijos tankai įvažiavo į Pietų Osetijos teritoriją
Cchinvalis, rugpjūčio 8 d. (ELTA).
Rusijos tankai juda link Gruzijos separatistinio Pietų Osetijos regiono sostinės, kurią bombarduoja Gruzijos karinės pajėgos, praneša BBC.
Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis teigia, jog į Pietų Osetijos teritoriją atvyko 150 Rusijos tankų bei kito karinio transporto.
Gruzija informavo, jog bet koks Rusijos karinių pajėgų įsikišimas į konfliktą sukels karą tarp abiejų valstybių. Rusija tikina, jog siunčia karinį pastiprinimą, kuris padės Maskvos taikos palaikymo pajėgų kariams. Gruzijos atstovai praneša, kad Rusijos reaktyviniai lėktuvai atakavo netoli Tbilisio esantį oro uostą. NATO, JAV bei Europos Sąjunga paragino nedelsiant užbaigti karinius veiksmus.
Mažiausiai 15 civilių bei keli Rusijos taikos palaikymo kariai jau žuvo. Gruzijos prezidentas CNN naujienų agentūrai sakė: "Rusija kariauja su mumis mūsų pačių teritorijoje". M. Saakašvilis sakė, kad Rusija įsiveržė į Gruzijos teritoriją.
Gruzijos užsienio reikalų ministrė Jekaterina Tkešelašvili BBC sakė, jog Rusijos Federacijos pastangos įsitraukti į karinį konfliktą turi būti sustabdytos.
Raudonojo Kryžiaus organizacija informavo, kad Cchinvalio ligoninėse užfiksuotas sužeistųjų antplūdis, o greitosios pagalbos tarnybos negali pasiekti visų, kuriems būtina medikų pagalba.
Pasak Gruzijos ministro pirmininko Lado Gurgenidzės, Gruzija tiesiog pavargo nuo nuolatinių separatistų atakų, todėl privalėjo įsiveržti į Pietų Osetiją ir atstatyti taiką.
Eltos vertėja Monika Deveikytė
2008-08-08 18:11
Teigiama, kad Pietų Osetijoje žuvo daugiau kaip tūkstantis civilių
Cchinvalis, rugpjūčio 8 d. (RIA Novosti-ELTA).
Gruzijai puolant Pietų Osetijos sostinę Cchinvalį žuvo daugiau kaip tūkstantis civilių, pranešė Rusijos autonominės Šiaurės Osetijos Respublikos tautybių reikalų ministerija.
Jos teigimu, Gruzijos pajėgos naktį į penktadienį įžengė į Pietų Osetijos teritoriją ir apšaudė Cchinvalį. Didelė dalis miesto sugriauta.
Rusijos gynybos ministerijos duomenimis, be to, žuvo dešimt rusų taikdarių. Rusija Pietų Osetijoje yra dislokavusi 500 taikdarių.
Eltos vertėja Rasa Strimaitytė
2008-08-08 19:54
D. Medvedevas ragina Pietų Osetijai teikti daugiau humanitarinės pagalbos
Maskva, rugpjūčio 8 d. (RIA Novosti-ELTA).
Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas nurodė Pietų Osetijoje per susirėmimus nukentėjusiems žmonėms teikti daugiau humanitarinės pagalbos.
Praeitą naktį Gruzija Pietų Osetijoje surengė plataus masto karinę ataką, kurioje buvo panaudoti tankai, kariniai lėktuvai, sunkioji artilerija bei pėstininkų pajėgos.
"Prezidentas nurodė ministrui pirmininkui Vladimirui Putinui, nepaprastųjų situacijų ministrui Sergejui Šoigai bei vidaus reikalų ministrui Rašidui Nurgalijevui suteikti humanitarinę pagalbą žmonėms, kurie nukentėjo per Gruzijos bei Pietų Osetijos konfliktą", - pranešė Kremliaus atstovai.
Remiantis įvairiais pranešimais, didžioji dalis Pietų Osetijos sostinės Cchinvalio buvo sunaikinta. Pietų Osetijos valdžios atstovai informavo, jog konfliktas pareikalavo daugybės civilių aukų. Tarp Rusijos taikos palaikymo pajėgų taip pat yra žuvusiųjų.
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas sakė: "Rusijos humanitarinės pagalbos konvojus pateko į ugnį. Tarp vietinių kilusi didžiulė panika, daug žmonių traukiasi iš konflikto regiono. Yra pranešimų, jog kai kuriuose kaimuose buvo vykdomas etninis valymas. Regioną greitai ištiks humanitarinė katastrofa".
Penktadienio vakarą iš Rusijos mobili ligoninė išvyks į Pietų Osetijos regioną. "Il-76" lėktuvas gabens medicinos įrangą, gydytojus, psichologus bei gelbėtojus. Iš viso humanitarę pagalbą regione teiks 60 naujų darbuotojų.
Eltos vertėja Monika Deveikytė
2008-08-09 09:50
Rusija ir Gruzija kovoja dėl valdžios Pietų Osetijos sostinėje
Goris, rugpjūčio 9 d. (Reuters-ELTA).
Dėl įsižiebusio konflikto Rusijos pajėgos Pietų Osetijoje kovoja su Vakarų politiką remiančios Gruzijos kariais.
Abi šalys ignoruoja pasaulio lyderių prašymus nurimti. Maskva ir Tbilisis ir toliau kaltina vienas kitą dėl karo veiksmų Pietų Osetijoje, kurie prasidėjo po kelias dienas trukusių susirėmimų su Rusijos remiamais regiono separatistais. Gruzijos pajėgos sviediniais apšaudė Pietų Osetijos sostinę Cchinvalį. Per ataką žuvo 1 tūkst. 400 žmonių.
Manoma, jog Rusija ir Gruzija kovoja dėl labai svarbaus energijos kelio, kuris jungia Vakarus bei Rusiją. Susirėmimai smarkiai paveikė Maskvos akcijų rinką.
Dėl Rusijos karinių pajėgų įsikišimo į karinį konfliktą Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis sakė: "Jei pasaulis šiandien nesustabdys Rusijos, šalies tankai galės patekti į bet kurią kitą Europos sostinę". Teigiama, jog Gruzijos prezidentas per kelias valandas planuoja šalyje paskelbti karinę padėtį. Toks žingsnis suteiks jam visą teisę kontroliuoti konflikto sprendimo eigą.
JT Saugumo Taryba rengė antrą neeilinį susitikimą dėl penktadienį Pietų Osetijoje įsiplieskusio konflikto. Tikėtasi, jog diplomatai vienbalsiai pritars paliaubų pasiūlymui.
"Reuters" korespondentas Goryje teigė matęs, kaip Gruzijos kariai tuščiu keliu juda Tbilisio link, iš savo sunkvežimių mėtydami tuščias amunicijos dėžes.
Tiek Rusijos remiami regiono separatistai, tiek Gruzijos vyriausybė teigia, jog kontroliuoja Pietų Osetijos sostinę Cchinvalį.
"Cchinvalis ir teritorijos aplink jį, kaip ir dauguma Pietų Osetijos kaimų, yra Gruzijos pajėgų rankose", - teigia M. Saakašvilis.
Pietų Osetijos atstovė Irina Galgojeva paneigė tokius Gruzijos pareiškimus. "Visas Cchinvalio miestas yra Pietų Osetijos gynybos pajėgų priežiūroje", - sakė atstovė.
M. Saakašvilis, kuris siekia šalies narystės NATO aljanse, vienu iš savo politikos prioritetų laiko Abchazijos bei Pietų Osetijos regiono susigrąžinimą į Gruzijos kontrolę. Jis teigia, jog dabar tai tapo Gruzijos bei Rusijos karu.
"Tai, ką Rusija daro Gruzijai, yra atvira agresija, kuri meta iššūkį visam pasauliui", - tikina Gruzijos prezidentas.
JAV valstybės sekretorė Kondoliza Rais (Condoleezza Rice) paragino Rusiją kuo skubiau iš Gruzijos išvesti karius ir užbaigti oro atakas.
Eltos vertėja Monika Deveikytė
|