Prieš šimtą metų vykęs armėnų genocidas, pasak tyrinėtojų, turėtų būti tiriamas nuodugniai. Dabar žiniasklaidoje dažniausiai pateikiama tik vienintelė „teisinga“, armėniškoji versija.
Beje, pats genocido terminas atsirado tik prieš 70 metų, jį sukūrė prie Lietuvos sienos esančiame Valkaviske (dab. Baltarusija) gimęs Lenkijos žydas teisininkas Raphaelis Lemkinas (1900–1959). R. Lemkinas šį terminą iš graikiško ir lotyniško žodžių sukūrė kalbėdamas apie 1915 m. armėnų, graikų ir asirų genocidą.
Armėnų genocido (arm. Hayots Tseghaspanutyun, arba Medz Yeghern), kurio metu buvo išžudyta daugiau kaip 1,5 mln. žmonių, pasak mokslininkų, istorija yra kur kas sudėtingesnė, nei teigia armėnų pusė, sakanti, kad turkai tiesiog negailestingai naikino armėnus, o tai neturėjo jokios priežasties.
Tačiau kita pusė tvirtina, kad jokio genocido nebuvo išvis: „1915 m. balandžio 24 d. nebuvo jokių žudynių. Po daugybės armėnų sukilimų, trukusių šimtmetį nuo 1815-ųjų, kai armėnai išžudė dešimtis tūkstančių turkų, vyriausybė informavo aukšto rango armėnų atstovus, kad ji imsis būtinų priemonių, jei armėnai toliau žudys turkus. Deja, armėnų sukilėliai įspėjimą ignoravo, toliau puldinėjo beginkles turkų moteris ir vaikus. 1915 m. balandžio 24 d. vyriausybė uždarė armėnų komitetus ir areštavo – nenužudė ar išžudė – daugiau kaip 2300 šių organizacijų vadovų dėl minėtų nusikaltimų. Tą dieną vėliau imtas minėti vadinamasis „armėnų genocidas“, kurio nebuvo.“
XVIII a. prasidėjęs armėnų nacionalizmas per šimtmečius tapo gana agresyvus. Sugalvota pseudoistorija, neva armėnai yra viena pirmųjų pasaulio tautų, ne indoeuropiečiai (kad armėnai indoeuropiečiai, įrodyta jau senokai), turintys savo pradininką Haiką ir t.t.
Šios pseudoistorinės pasakos iki šiol maitina nacionalistiškai nusiteikusius armėnus. Tačiau ar daug kas žino, kas yra ASALA (Armėnų slaptoji armija Armėnijai išlaisvinti)? Tai organizacija, įtraukta į teroristinių organizacijų sąrašą, aktyviai veikusi nuo 1975 m. Jos tikslas buvo atplėšti Turkijos ir Azerbaidžano teritorijas ir sukurti „didžiąją Armėniją“. ASALA veikė Libane, Vakarų Europoje, Graikijoje, JAV, Turkijoje. Ji atsakinga už daugelio turkų, prancūzų, šveicarų žūtis, teroro aktus Turkijos konsulate Paryžiuje, Ankaros ir Orli (Prancūzija) oro uostuose 1981–1983 m. Teroristų vadas Hagopas Hagopianas buvo nušautas 1988 m. Atėnuose turkų kontržvalgybos, nors oficialiai tai nepatvirtinta.
ASALA, kuri buvo marksistinė-leninistinė organizacija, tikslas buvo atkurti vadinamąją „didžiąją Armėniją“, tačiau realybėje tai buvo gerai remiamas žudikų būrys. ASALA atsakinga už 110 teroro atakų 38 miestuose 21 šalyje, nužudyti 42 turkų diplomatai ir 4 užsieniečiai, dar keliasdešimt žmonių sužeista.
Iki šiol neišspręstas armėnų nacionalistų pradėtas karinis konfliktas tęstas Kalnų Karabache, trukęs daugiau kaip 6 metus (1988–1994 m.) ir nusinešęs dešimtis, o gal ir šimtus tūkstančių gyvybių (daugybė pripažinta dingusiais). Už tai atsakingas vadinamasis Karabacho judėjimas.
Kas yra „didžioji Armėnija“ (Miatsyal Hayastan)? Tai 1890 m. Tiflise (dab. Tbilisis) įkurtos armėnų nacionalistų, socialistų partijos ARF (Armėnų revoliucinė federacija; Dashnaktsutyun) planas suvienyti armėnus į vieną valstybę, atplėšus nuo Turkijos „Vakarų Armėniją“, nuo Azerbaidžano Kalnų Karabachą (Artsakh) ir Nachičevaną, o nuo Gruzijos – Džavachko (Džavachetijos) regioną. Kalnų Karabache ir Džavachke iki šiol gyvena armėnai, tačiau jų visai nebėra Turkijoje ir Nachičevane.
Šiuo metu Armėnija priklauso Rusijos ir jos sąjungininkių įsteigtai Eurazijos ekonominei sąjungai. Armėnų kalba yra viena iš valstybinių šios naujos sąjungos kalbų, armėnų valiuta dramas – viena valiutų.
„Osmanų imperijos žlugimas atvėrė armėnams kelią laikyti save prispausta bendruomene“, – konstatuoja su armėniškąja genocido versija nesutinkantys mokslininkai.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]