Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos parengtiems įstatymų pakeitimams, kuriais tobulinamas suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo būtinojo kiekio realizavimo modelis ir didinama konkurencija gamtinių dujų rinkoje.
SGD terminalo, Energijos išteklių rinkos ir Šilumos ūkio įstatymų pakeitimais siūloma panaikinti prievolę reguliuojamiems energijos gamintojams pirkti per Klaipėdos SGD terminalą tiekiamas dujas iš paskirtojo tiekėjo „Litgas“. Paskirtasis tiekėjas privalės ir toliau įsigyti būtinąjį kiekį – 4 SGD krovinius per metus – pagal esamą sutartį su tiekėju, tačiau jį parduoti turės rinkos pagrindais Lietuvos, regioninėje ar tarptautinėje SGD rinkoje.
Pagal naują tvarką reguliuojami energijos gamintojai turėtų galimybę diversifikuoti savo dujų tiekimo portfelį ir gamtines dujas įsigyti iš skirtingų šaltinių. Iki šiol jie beveik 100 proc. reikiamų dujų turėjo įsigyti iš paskirtojo tiekėjo.
„Mes siūlome reguliuojamiems energijos gamintojams nustatyti palankesnį teisinį reguliavimą. Tai leis valstybės reguliuojamiems šilumos ir elektros gamintojams įsigyti dujas konkurencingomis sąlygomis ir mažiausios kainos principu gamtinių dujų rinkoje iš skirtingų šaltinių – 50 proc. dujų įsigyti biržoje, o likusią dalį savo pasirinkimu“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Pagal siūlomą tvarką reguliuojami energijos gamintojai, kurie per metus suvartoja 50 gigavatvalandžių gamtinių dujų ar daugiau, ne mažiau kaip 50 proc. reikalingo metinio gamtinių dujų kiekio turėtų įsigyti konkurencinėmis sąlygomis gamtinių dujų biržoje „GET Baltic“. Šiuo metu yra aštuoni tokie reguliuojami energijos gamintojai – didžiųjų miestų šilumos ir elektros energijos gamintojai, kurie suvartoja apie 90 proc. viso reguliuojamų energijos gamintojų suvartojamo gamtinių dujų kiekio.
SGD terminalo būtinojo kiekio tiekimo modelio pakeitimai leistų apie 6 mln. eurų sumažinti SGD terminalo būtinojo kiekio tiekimo ir vadinamosios saugumo dedamosios sąnaudas. Pagal naują modelį nebebūtų kompensuojami paskirtojo tiekėjo veiklos ir gamtinių dujų balansavimo, mainų bei saugojimo sąnaudos. Juos paskirtasis tiekėjas turės padengti iš gautų pajamų. Parduodamo SGD terminalo būtinojo kiekio kaina taptų nereguliuojama. Šie pakeitimai sudarytų papildomas paskatas didinti paskirtojo tiekėjo veiklos efektyvumą ir gerinti finansinius rezultatus.
Pakoreguotas SGD terminalo būtinojo kiekio tiekimo modelis – tik viena iš priemonių SGD terminalo veiklos sąnaudų ir saugumo dedamosios kaštams mažinti, kurie dar labiau sumažės priėmus sprendimus dėl SGD laivo-saugyklos įsigijimo.
Prognozuojama, kad siūlomas modelis leistų per keletą metų 4 kartus padidinti Lietuvos gamtinių dujų biržos likvidumą, o metinės prekybos apimtys biržoje augtų nuo 0,8 TWh (2018 m.) iki 3–3,5 TWh gamtinių dujų, kas sudarytų apie 15 proc. nuo šalies dujų suvartojimo (palyginimui – 2017 m. ši dalis sudarė tik 1,6 proc.).
„Sandoriai biržoje – tai skaidriausia ir efektyviausia prekybos dujomis forma, kuri užtikrina aiškias ir vienodas sąlygas visiems rinkos dalyviams. Tai palengvina naujų tiekėjų atėjimą į rinką, skatina konkurenciją, kuri užtikrina geresnes kainas vartotojams“, – sako energetikos ministras.
Paskirtojo tiekimo veikla skirta užtikrinti gamtinių dujų tiekimo saugumą – SGD terminale nuolat yra būtinasis gamtinių dujų kiekis, kurį galima bet kada dujinti, o terminalas yra nuolat pasiruošęs priimti papildomus krovinius. Neužtikrinus paskirtojo tiekimo SGD terminalas veiktų su pertrūkiais dėl regiono rinkos specifikos – Lietuvos ir Baltijos šalių gamtinių dujų rinka yra nedidelė, o vartojimas – kintantis.
Energetikos ministerijos siūlomi pakeitimai sulaukė teigiamų Europos Komisijos konkurencijos ekspertų vertinimų. Seimui pritarus teisės aktų pakeitimams, jie įsigaliotų nuo 2019 m. sausio 1 d.
Šaltinis: lrv.lt
Naujausi
Naujausi komentarai
Xxxx
IP 2a00:1eb8:c297:d922:9cf3:6637:4460:c99 | 05:40:50
Tiesa, kad Putinas gal būt tikrai neprieštarautų ("alfonsatui USA) pridėti reiktų "dovanų" Rusijai (Ir taip jau Rusijai priklausantį Havajų salyną (su tuo pačiu Pirl Harlboru), nes jas juridiškai ir pagal "pasaulio teisę" bei "taisykles" Havajų karalius padovanojo ...