Socialdemokratas, vieno iš „Keturių komunarų“ (Lietuvos komunistų partijos įkūrėjų, komunistinio perversmo organizatorių) Karolio Požėlos (1926 m. karo tribunolo nuteistas mirti ir sušaudytas Kaune) proanūkis, pasikeitęs raidę pavardėje Juras Požela sveikatos ministru tapo šių metų kovo 15 d. Dabar ministras atostogauja, o per pirmuosius keturis darbo mėnesius spėjo tiek nesąmonių padaryti, kiek nepavyko nė vienam anksčiau vykdžiusiam sveikatos reformą ministrui. Kodėl, aiškinasi ekspertai.eu.
Sunkus kelias į didžiąją politiką
2004 m. vasario 24 d. J. Požela (tuomet dar J. Požėla) pagarsėjo kaip chuliganas: 21 metų politikas, kalbėdamas apie lėktuvą su 48 keleiviais, turėjusį skristi į Londoną, sušuko, kad šioje skraidyklėje yra bomba. Lėktuvas buvo sulaikytas dviem valandoms. Chuligano pokštą išgirdo pro šalį ėjusi stiuardesė. Vis keleiviai buvo išlaipinti iš lėktuvo, patikrintas jų bagažas. Policija sulaikė ir apklausė J. Požėlą.
Informologo diplomą turintis J. Požela žodžio kišenėje neieškojo ir atėjęs į politiką. Viename komentare jis rašė: „Jaunėlis Landsbergis (Gabrielius Landsbergis – red. past.) nekilo politinėje karjeroje nuo paties žemiausiojo laiptelio – paprasto politinės partijos nario, kaip šio teksto autorius.“
Iš tikrųjų kelias iki ministro posto J. Poželai buvo ne rožėmis klotas: 2003–2012 metais J. Požela buvo Vilniaus miesto tarybos narys, 2012–2016 m. – Lietuvos Respublikos Seimo narys, Sveikatos reikalų komiteto narys, Jaunimo ir sporto komisijos pirmininkas.
Ministras yra poliglotas: moka lietuvių, rusų ir anglų kalbas.
Keistoki įsakymai
Šį pavasarį atėjus vadovauti Lietuvos sveikatos sistemai, vos per tris mėnesius atsirado tokių J. Poželos kaip ministro pasirašytų įsakymų, kuriuos sveikatos specialistai vertina kritiškai.
Pateiksime kelis ministro „šedevrus“ iš net 299 per tris mėnesius pasirašytų įstatymų, kuriuos visus galite rasite čia.
Pavyzdžiui, 2016 m. birželio 23 d. J. Požela pasirašė įsakymą Nr. V – 834 „Dėl neabejotinų mirties požymių sąrašo nustatymo“, kuris medikams pasirodė makabriškas. Tarp neabejotinų mirties požymių netikėtai atsirado „vėlyvieji lavoniški reiškiniai“: „1.2.1. lavono puvimas arba jo irimas dėl vabzdžių, graužikų, paukščių ir žvėrių poveikio; 1.2.2. visiškas lavono išdžiūvimas (mumifikacija); 1.2.3. suvarškėjimas arba sumuilėjimas (saponifikacija); 1.2.4. užsikonservavimas durpyne.“
Sulig šio įsakymo pasirašymu galios neteko Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1998 m. spalio 5 d. įsakymas Nr. 566 „Dėl Nutrūkusios kraujotakos ir kvėpavimo negrįžtamumo bei smegenų mirties nustatymo kriterijų patvirtinimo“, kuriame nei apie žvėris, nei apie durpynus nieko rašoma nebuvo.
2016 m. birželio 14 d. J. Požela pasirašė įsakymą Nr. V-781 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. gruodžio 5 d. įsakymo Nr. V-943 „Dėl pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų organizavimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo bei pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų ir bazinių kainų sąrašo tvirtinimo“ pakeitimo“.
Pasirašius šį įsakymą, gerokai išaugo medikų paslaugos. Dabar jau negalėsite gauti skubiosios pagalbos po 20 val. Žalgirio klinikoje Vilniuje, nebent jums suleis vaistų nuo skausmo, tačiau skaudančio ar sužaloto danties neištrauks (anksčiau tai buvo įmanoma visą parą).
Šis įsakymas numato ir, pavyzdžiui, 305,55 euro mokestį už ankstyvąją piktybinių navikų diagnostiką.
Lietuvoje taip pat nebėra vakcinos nuo meningokoko infekcijos, jos tiekėjai žada, kad nauja jos siunta bus ne anksčiau kaip rudenį.
D. Mikutienė: „Reikia žiūrėti, kas už šių įsakymų stovi“
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė, ekspertai.eu paklausta apie keistokus J. Poželos įsakymus, sakė: „Gal jis tuos įsakymus rašė gaudydamas pokemonus, gal nežinojo, ką rašo? Blogai vertinu tokį dalyką, jei įsakymai rašomi neįsigilinus į įstatymus. Reikia žiūrėti, kas už šių įsakymų stovi, kam atstovaujama, juk nes be priežasties nepakeisi nei raidės, nei sakinio, taigi kažkokia logika buvo. Ministro įsakymuose pasigendu aiškių aiškinamųjų pozicijų.
Gauname daug skundų, į ką ministerija neatsižvelgia. Paskelbiamas įsakymas tik tam, kad būtų paskelbtas, o visuomenė nesupažindinama, viskas daroma labai formaliai, o rezultatai – labai blogi. 45 proc. gyventojų nemato prasmės dalyvauti valstybės valdyme teikdami savo pasiūlymų valdžiai.“
Ministerija komentuoja tik raštu
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) darbuotojams liepta viską komentuoti tik raštu, ir tik per spaudos atstovus. Tiesiogiai nei ministras, nei viceministrai nieko pakomentuoti negali.
SAM atstovai spaudai nesakė, ar taip daroma taip pat J. Poželos įsakymu.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]