Liepos 20 d. Ukrainos sostinėje Kijeve sprogus automobiliui žuvo žinomas žurnalistas Pavelas Šeremetas. Sprogimas įvyko 7 val. 45 min. vietos ir Lietuvos laiku, kai 44-erių P. Šeremetas automobiliu buvo nuvažiavęs vos keliasdešimt metrų nuo savo namų. Automobilis priklausė laikraščio Ukrainska pravda vyriausiajai redaktorei Olenai Prytulai.
P. Šeremetas pastaruosius penkerius metus gyveno Kijeve ir dirbo radijo žinių pranešėju. Iš Baltarusijos kilęs P. Šeremetas buvo ten įkalintas 1997-aisiais. Išėjęs iš kalėjimo, P. Šeremetas išvyko už Baltarusijos ribų.
Kurį laiką jis dirbo Rusijoje televizijos laidos vedėju, o į Kijevą persikėlė maždaug prieš penkerius metus.
P. Šeremetas (Павел Шарамет) dienraščio The New York Times buvo apibūdintas rakštimi Aleksandro Lukašenkos autokratinei vyriausybei. Labiausiai A. Lukašenkai nepatiko nuo 1994 iki 1995 m. per Baltarusijos valstybinę televiziją žurnalisto vesta ir prodiusuota savaitės naujienų ir analizės laida Prospektas. 1997 m. liepos 22 d., beveik lygiai prieš 19 metų iki žūties, P. Šeremetas kartu su ORT (ši televizijos kompanija priklausė Borisui Berezovskiui) operatoriumi Dmitrijumi Zavadskiu (Дзмітрый Завадскі, 1972 – paskelbtas miręs 2003) ir vairuotojais sulaikyti prie Lietuvos sienos, kur filmavo siužetą apie kontrabandininkus.
D. Zavadskis paslaptingai dingo Minsko oro uoste 2000 m. liepos 7 d. P. Šeremetas apkaltino Baltarusijos mirties būrį (specialiųjų tarnybų padalinį, skirtą likviduoti), apie kurį D. Zavadskis paviešino informaciją, kai jie kartu filmavo dokumentinį filmą Čečėnijos dienoraštis. D. Zavadskis buvo ne tik ORT žurnalistas ir operatorius, nuo 1994 iki 1997 m. jis dirbo asmeniniu A. Lukašenkos operatoriumi.
Ukrainos prokuratūros teigimu, automobilyje, kuriame žuvo P. Šeremetas, buvo įtaisyta laikrodinė arba kitokia bomba.
Ukrainos prezidentas Petro Porošenka savo Twitter paskyroje išreiškė užuojautą, parašė, kad yra šokiruotas ir neturi kitų žodžių, pridūrė, kad asmeniškai pažinojo nužudytąjį žurnalistą.
Ukrainos Vidaus reikalų ministerija tiria tris P. Šeremeto nužudymo versijas, tarp kurių yra asmeninis kerštas, profesionali veikla ir Rusijos pėdsakas.
P. Šeremetas Ukrainoje dirbo kompanijoje, kurią 2000 m. įkūrė O. Prytula ir Georgijus Gongadzė, nužudytas 2000 m. rugsėjo 17 d.
Pasak Rusijos Užsienio reikalųų ministerijos atstovės Marijos Zacharovos, Ukrainos sistema žurnalistams ir žurnalistikai tapo masiniu kapu. Jos teigimu, P. Šeremetas buvo profesionalas, kuris nebijojo apie režimą sakyti tai, ką manė, be to, kritikavo įvairius Ukrainos valdžios atstovus įvairiais laikais, ne tik dabar.
Gegužę Ukrainoje tinklalapis Mirotvorec paviešino daugiau nei 4000 žurnalistų asmeninius duomenis. Jie apkaltinti kolaboravimu su teroristais. Tarp šių žurnalistų yra atstovai iš AFT, AP, Reuters, RT, BBC, CNN, CCTV, Deutsche Welle, Al Jazeera, The New York Times, Gazeta Wyborcza, Kyiv Post, Vice News, Daily Beast ir kt. Po šios publikacijos daug žurnalistų paskelbė, jog jiems grasinta susidorojimu.
2015 m. balandį Ukrainoje prie savo namų nužudytas opozicijos žurnalistas ir rašytojas Olesis Buzina. Prieš pat jo žmogžudystę nužudytas Ukrainos žurnalistas Sergejus Suchobokas.
2014 m. Rusijos fotožurnalistas Andrejus Steninas, dingęs mėnesį be žinios, buvo rastas suiręs savo automobilyje. Jis keliavo su civilių, bėgančių iš rytų Ukrainos karo zonos, konvojumi.
2014 m. Rusijos žurnalistai Igoris Korneliukas ir Antonas Vološinas nužudyti prie Lugansko.
Nuo 2014 m. Ukrainoje nužudyta 15 žurnalistų.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]